Таъкидлаш жоизки, ҳисобот йилида Омбудсман номига 18 622 та мурожаат келиб тушган бўлиб, уларнинг 15 934 таси фуқаролардан, 2 662 таси маҳкум ва маҳбуслар ҳамда уларнинг яқинларидан, 26 таси чет эл фуқаролари ва хорижий давлатлар омбудсманларидан келиб тушган.
Вакил томонидан фуқароларнинг бузилган ҳуқуқларини тиклаш юзасидан давлат органлари ва ташкилотлари ҳамда судларга таъсир чоралари шаклидаги ҳужжат киритилган. Ҳисобот даврида Омбудсман томонидан судларга киритилган даъво аризаларининг аксарияти қаноатлантирилган.
Омбудсман ҳамда Вакил бошчилигидаги Жамоатчилик гуруҳлари томонидан ўтган йилда ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган жойларга мониторинг ташрифлари амалга оширилган бўлиб, ташрифлар чоғида аниқланган ижобий ўзгаришлар билан бир қаторда салбий ҳолатларнинг ҳанузгача сақланиб қолинаётгани аниқланган. Ушбу ҳолатларни бартараф этиш юзасидан тегишли вазирлик ва идораларга Омбудсманнинг тақдимномалари киритилган.
Қайд этиш жоизки, Омбудсман томонидан нафақат ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган жойларда сақланаётган шахсларга руҳий, психологик, жисмоний ёки бошқача тарзда босим ўтказилганлиги тўғрисидаги шикоятлар, балки Интернет жаҳон ахборот тармоғида бу каби ҳолатлар юзасидан тарқалган хабарлар ҳам тўлиқ назоратга олинган ва тегишли тартибда расмий муносабат билдирилган.
Қўмита аъзолари Омбудсманнинг 2023 йилдаги фаолияти якунлари бўйича тақдим этилган ҳисоботни тинглаб, қийноққа солиш, шафқатсиз, ғайриинсоний ва қадр-қимматни камситувчи муомала ҳамда жазо турлари қўлланилишининг олдини олиш мақсадида ўтказилган мониторинглар сони ва сифати ўсиб бораётганини ижобий кўрсаткич сифатида қайд этилди.
Шу билан бирга, аҳоли мурожаатларида кўтарилаётган долзарб масалалар ижобий ечим топиш мақсадида тегишли идора ва ташкилотлар билан ҳамкорликда ишларни кучайтириш муҳимлиги таъкидланди.
Мажлис якунида сенаторлар томонидан Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) фаолиятини янада такомиллаштиришга қаратилган таклиф ва тавсиялар билдирилди.
Хусусан, рақамли технологиялар шиддат билан ривожланаётган даврда Омбудсманга мурожаат қилишнинг тез ва қулай имкониятини берувчи “мобил илова”нинг ишлаб чиқилиши ва йўлга қўйилишига қаратилган таклифлар илгари сурилди.

Заслушан отчет Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Oмбудсмана)
27 февраля текущего года на заседании Комитета по вопросам информационной политики и обеспечения открытости в государственных органах был проанализирован отчет Уполномоченного по правам человека о деятельности в 2023 году.
Следует отметить, что в отчетном году к Омбудсману поступило 18 622 обращения, из них 15 934 – от граждан.
2662 обращения поступили от осужденных и заключенных и их родственников, 26 – от иностранных граждан и омбудсманов зарубежных стран.
Уполномоченным в связи с восстановлением нарушенных прав граждан в государственные органы и организации и суды внесен документ в виде мер воздействия. За отчетный период большинство исков, внесенных Омбудсманом в суды, были удовлетворены.
Омбудсманом и Общественными группами во главе с Уполномоченным в прошлом году осуществлены мониторинговые визиты в места содержания лиц с ограниченной свободой передвижения и установлено, что наряду с позитивными изменениями, выявленными в ходе визитов, сохраняются и негативные случаи. В целях их устранения представления Омбудсмана внесены в соответствующие министерства и ведомства.
Следует отметить, что Омбудсман не только получает жалобы на психическое, психологическое, физическое или иное давление на лиц, содержащихся в местах с ограничением свободы передвижения, но и сообщения о подобных случаях в глобальной сети Интернет полносью взяты на контроль и в соответствующем порядке по ним высказана официальная позиция.
Члены Комитета заслушали представленный отчет об итогах деятельности Омбудсмана в 2023 году, как положительный показатель отмечен рост количества и качества мониторинга, проведенного в целях предупреждения применения пыток, жестокого, бесчеловечного и унижающего достоинство обращения и видов наказания.
Вместе с тем, подчеркнута важность усиления работы во взаимодействии с соответствующими ведомствами и организациями в целях поиска положительного решения актуальных вопросов, поднятых в обращениях населения.
По завершении заседания сенаторы высказали предложения и рекомендации, направленные на дальнейшее совершенствование деятельности УполномоченногоОлий Мажлиса по правам человека (омбудсмана).
В частности, высказаны предложения, направленные на разработку и запуск в эпоху бурного развития цифровых технологий «мобильного приложения», обеспечивающего быструю и удобную возможность обращения к Омбудсману.