Бюджет ва иқтисодий ислоҳотлар масалалари қўмитаси мажлисида Омбудсманнинг ҳисоботи дастлабки тарзда кўриб чиқилди
Бугун, 28 февраль куни Сенатнинг Бюджет ва иқтисодий ислоҳотлар масалалари қўмитаси мажлиси бўлиб ўтди.
Унда навбатдаги Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакилининг (омбудсманнинг) 2023 йилдаги фаолияти тўғрисидаги ҳисоботи дастлабки тарзда кўриб чиқилди.
Қўмита мажлисида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) томонидан 2023 йилда янги конституциявий қоидалар асосида инсон ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш, шунингдек, фуқароларнинг ҳуқуқий онги ва ҳуқуқий маданиятини ошириш бўйича бир қатор ишлар амалга оширилганлиги қайд этилди.
Хусусан, Омбудсман номига Ўзбекистон Республикаси фуқаролари, хорижий давлатлар фуқаролари ва омбудсманлари, фуқаролиги бўлмаган шахслар, жамоат ташкилотлари ва бошқа юридик шахслардан келиб тушган мурожаатлар 2023 йилда 18 622 тани ташкил этганлиги таъкидланди.
Омбудсманга келиб тушган мурожаатларнинг 1 269 таси мулк дахлсизлиги ҳуқуқи, 895 таси меҳнат қилиш ҳуқуқи, 407 таси иқтисодий ҳуқуқни суд орқали ҳимоя қилиш ҳамда 280 таси бошқа масалаларга оид иқтисодий ҳуқуқ ва эркинликларга доир мурожаатлар ҳисобланади.
Шунингдек, фуқароларнинг ижтимоий ҳуқуқлари кафолатланиши ҳамда уларнинг бузилган ҳуқуқларини тиклаш борасида келиб тушган 3586 та мурожаатнинг 344 таси ижобий ҳал этилган.
Фуқароларнинг Омбудсманга қилган мурожаатлари асосида уларнинг манфаатларида 1847,2 млн сўмлик маблағларнинг ундирилишига эришилган.

На заседании Комитета по вопросам бюджета и экономических реформ предварительно был рассмотрен отчет Омбудсмана
Сегодня, 28 февраля, состоялось заседание Комитета по вопросам бюджета и экономических реформ.
В нем предварительно рассмотрен отчет о деятельности Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмана) в 2023 году.
На заседании Комитета отмечалось, что Уполномоченным по правам человека (омбудсманом) в 2023 году на основе новых конституционных положений был проведен ряд мероприятий по защите прав, свобод и законных интересов человека, а также повышению правосознания и правовой культуры граждан.
В частности, отмечалось, что количество обращений, поступивших на имя Омбудсмана от граждан Республики Узбекистан, граждан и омбудсманов иностранных государств, лиц без гражданства, общественных организаций и других юридических лиц в 2023 году составило 18 622.
Из поступивших Омбудсману обращений 1 269 касались права на неприкосновенность собственности, 895 – права на труд, 407 – судебной защиты экономических прав и 280 – экономических прав и свобод по другим вопросам.
Также положительно разрешены 344 из 3586 обращений о гарантиях социальных прав граждан и восстановлении их нарушенных прав.