Мамлакатимизда инсон қадрини улуғлаш, хотин-қизлар, болалар, кексалар ва ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини тўлақонли таъминлашга қаратилган чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
Хусусан, хотин-қизларнинг ҳуқуқ ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш, уларнинг сиёсий, иқтисодий ва ижтимоий фаоллигини ошириш, соғлиғини сақлаш, касбга ўқитиш ва бандлигини таъминлаш, тадбиркорликка кенг жалб этиш, эҳтиёжманд хотин-қизларни ижтимоий қўллаб-қувватлаш, гендер тенгликни таъминлаш борасида олиб борилаётган ислоҳотлар тизимли давом этмоқда.
2023 йилда Омбудсманга хотин-қизлар ҳуқуқларининг чекланиши, оилада аёлнинг таҳқирланиши, оиладаги тинчликни таъминлаш ва зўравонликнинг олдини олиш масаласида 133 та мурожаат келиб тушган.
Шунингдек, 2023 йилда Омбудсманга аёллардан алимент ва молиявий кўмак олиш бўйича 382 та мурожаат келиб тушган. Ушбу кўрсаткич 2022 йилга нисбатан 68 тага ёки 17,8 фоизга ошган. Омбудсманнинг “Ишонч телефони” орқали 92 нафар фуқарога алимент ундириш масаласи бўйича ҳуқуқий тушунтиришлар берилиши таъминланган.
Ушбу мурожаатларнинг ўрганилиши натижасида Омбудсман томонидан хотин-қизларнинг вояга етмаган фарзандлари таъминоти учун 80,7 млн.сўмлик алимент тўловлари ундирилиши таъминланган.
Бундан ташқари, 3 та ҳолатда қарздорларга нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 122-моддасига мувофиқ жиноят иши қўзғатилди, 21 нафар фуқаронинг “Аёллар дафтари”га киритилишида кўмаклашилган.
Хотин-қизларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлаш йўналишида Омбудсманга келиб тушган мурожаатлар таҳлили шуни кўрсатмоқдаки, хотин-қизлардан ижтимоий соҳа бўйича келиб тушаётган мурожаатлар сонининг йил сайин камайиб бораётгани давлатимизда олиб борилаётган кенг кўламли ислоҳотларнинг натижаси эканлиги, хотин-қизлар ҳуқуқ ва эркинликларини кафолатловчи норматив-ҳуқуқий ҳужжатларнинг қабул қилингани ва уларнинг ижроси таъминланаётганидан дарак беради.
Шу билан бирга, аҳоли мурожаатларида кўтарилаётган долзарб масалалар ижобий ечим топиш мақсадида тегишли идора ва ташкилотлар билан ҳамкорликда ишларни кучайтириш муҳимлиги таъкидланди.
Мажлис якунида сенаторлар томонидан Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) фаолиятини янада такомиллаштиришга қаратилган таклиф ва тавсиялар билдирилди.

На заседании Комитета заслушан отчет Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмана)
28 февраля текущего года состоялось заседание Комитета по вопросам женщин и гендерного равенства. На нем был проанализирован отчет Уполномоченного по правам человека о деятельности в 2023 году.
В нашей стране осуществляются меры, направленные во имя чести и достоинства человека, полное обеспечение прав и свобод женщин, детей, престарелых и инвалидов.
Так, на системной основе продолжаются реформы, проводимые в сфере защиты прав и законных интересов женщин, повышения их политической, экономической и социальной активности, здравоохранения, профессиональной подготовки и обеспечения занятости, широкого вовлечения в предпринимательство, социальной поддержки нуждающихся женщин, обеспечения гендерного равенства.
В 2023 году к Омбудсману поступило 133 обращения по вопросам ограничения прав женщин, жестокого обращения с ними в семье, обеспечения мира в семье и предупреждения насилия.
Также в 2023 году к Омбудсману от женщин поступило 382 обращения о взыскании алиментов и получении финансовой поддержки. По сравнению с 2022 годом этот показатель увеличился на 68, или 17,8 процента. Через «Телефон доверия» Омбудсмана 92 гражданам были предоставлены юридические разъяснения по вопросу взыскания алиментов.
По итогам изучения данных обращений Омбудсманом обеспечено взыскание алиментов в размере 80,7 млн сумов на содержание несовершеннолетних детей женщин.
Кроме того, в 3 случаях в отношении должников возбуждено уголовное дело по статье 122 Уголовного кодекса Республики Узбекистан, 21 гражданке оказана помощь в вопросе включения в «Женскую тетрадь».
Анализ поступивших к Омбудсману обращений, касающихся обеспечения прав и свобод женщин, показывает, что ежегодное снижение количества обращений, поступивших от женщин в социальной сфере, является результатом проводимых в нашей стране масштабных реформ, принятия нормативно-правовых актов, гарантирующих права и свободы женщин, и обеспечение их исполнения.
Вместе с тем, подчеркнута важность активизации работы совместно с соответствующими ведомствами и организациями в целях поиска положительного решения актуальных вопросов, поднятых в обращениях населения.
В конце заседания сенаторы высказали предложения и рекомендации, направленные на дальнейшее совершенствование деятельности Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмана).