Комиссия аъзолари тергов ҳибсхонасида хўжалик ишларига жалб қилинган маҳкумларнинг шахсий хужжатларини ўрганишди ва улар билан суҳбатлашишди.
Ўзбекистон Республикаси Жиноят-ижроия кодексининг 1021-моддасида Комиссия таркибига жамоатчилик вакилларидан, қоида тариқасида, халқ депуталари маҳаллий Кенгашлари депутатлари, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Инсон ҳуқуқлари бўйича вакилининг (омбудсманнинг) минтақавий вакиллари, ўзини ўзи бошқариш органларининг, жамоат ташкилотларининг ҳаётий тажрибага ва аҳоли ўртасида обрў-эътиборга эга бўлган вакиллари кириши белгиланган.
Маҳкумларнинг тузалиш йўлига ўтганлиги бўйича хулоса қилишда уларнинг меҳнатга виждонан муносабатда бўлиши, белгиланган меҳнат нормаларини бажариши, ўқишга ва касб-ҳунар ўрганишга бўлган қизиқиши, жазони ижро этиш муассасаларида ташкил этиладиган маданий-маърифий тадбирлардаги иштирокига алоҳида эътибор қаратилди.
Шунингдек, маҳкумларнинг муассасада ўрнатилган ички тартиб-қоидаларига риоя этиши, унга нисбатан рағбатлантириш чоралари қўлланилгани ва интизомий жазо чораси қўлланилмагани каби мезонлар ҳам кўриб чиқилди.
Маҳкумни тузалиш йўлига ўтган ёки ўтмаган деб топиш тўғрисидаги хулоса комиссия томонидан расмийлаштирилди.

Члены комиссии изучили личные документы осужденных, привлеченных к хозяйственной деятельности в СИЗО, и провели с ними беседу.
В соответствии со статьей 102¹ Уголовно-исполнительного кодекса Республики Узбекистан установлено, что в состав комиссии входят представители общественности, как правило, депутаты местных Кенгашей народных депутатов, региональные представители Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсмана) , представители органов самоуправления граждан, общественных организаций, имеющие жизненный опыт и авторитет среди населения.
В заключении, о переходе осужденных на путь исправления особое внимание уделялось их добросовестному отношению к труду, выполнению установленных норм труда, интересу к учебе и профессиональному обучению, участию в культурно-просветительских мероприятиях, организуемых в пенитенциарных учреждениях.
Также были рассмотрены такие критерии, как соблюдение осужденными установленного в учреждении правил внутреннего распорядка, применимых к нему мер поощрении и неприменение дисциплинарного взыскания.