Омбудсман вакили Франциянинг Страсбург шаҳрида ташкил этилган тадбирда иштирок этди
2024 йилнинг 24-26 апрель кунлари Франциянинг Страсбург шаҳрида жойлашган Европа Кенгаши штаб-квартирасида Ўзбекистон делегацияси аъзолари  учун семинар ташкил этилди.
Мазкур семинарда иштирок этган Ўзбекистон Республикаси делегацияси аъзолари таркибига Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Котибияти Мурожаатлар билан ишлаш бўлими бошлиғи Азизбек Юлдашев ҳам киритилган. Шунингдек, делегация таркибида Бош прокуратура, Олий суд,  Адлия вазирлиги, Тошкент давлат юридик униаерситети вакиллари ҳам мавжуд.
Уч кунлик семинар давомида делегация аъзоларига Европа Кенгашининг бир нечта Конвенциялари бўйича таҳлилий маълумотлар тақдим этилди. Жумладан, “Жиноят ишлари бўйича ўзаро ҳуқуқий ёрдам тўғрисида”ги, “Экстрадиция тўғрисида”ги ҳамда “Коррупция учун жиноий жавобгарлик тўғрисида”ги Конвенцияларга алоҳида эътибор қаратилди.
Шу билан бирга, Ўзбекистон делегацияси аъзолари инсон ҳуқуқлари бўйича Европа судининг фаолияти ҳамда Европа Кенгашининг инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва тарғиб қилишнинг баъзи механизмлари билан танишишди.
Семинар якунида ташкилотчилар Ўзбекистон миллий инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш муассасалари билан ўзаро ҳамкорликни мустаҳкамлаш ҳамда такомиллаштиришга тайёр эканликларини билдиришди.

Представитель Омбудсмана принял участие в семинаре по конвенциям Совета Европы
24-26 апреля 2024 года в штаб-квартире Совета Европы в Страсбурге, Франция, был организован семинар для членов делегации Узбекистана.
В состав делегации Республики Узбекистан, принявшей участие в данном семинаре, вошел начальник отдела по работе с обращениями Секретариата Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмана) Азизбек Юлдашев. Также в составе делегации были представители Генеральной прокуратуры, Верховного суда, Министерства юстиции и Ташкентского государственного юридического университета.
В ходе трехдневного семинара членам делегации были представлены аналитические данные по нескольким конвенциям Совета Европы. В частности, особое внимание было уделено конвенциям “O взаимной правовой помощи по уголовным делам”, “Oб экстрадиции” и “Oб уголовной ответственности за коррупцию”.
Кроме того, члены делегации Узбекистана ознакомились с деятельностью Европейского суда по правам человека и некоторыми механизмами защиты и продвижения прав человека Совета Европы.
В завершение семинара организаторы выразили готовность укреплять и совершенствовать взаимодействие с национальными правозащитными учреждениями Узбекистана.