Омбудсман вакили Франциянинг Страсбург шаҳрида ташкил этилган тадбирда иштирок этди
2024 йилнинг 24-26 апрель кунлари Франциянинг Страсбург шаҳрида жойлашган Европа Кенгаши штаб-квартирасида Ўзбекистон делегацияси аъзолари  учун семинар ташкил этилди.
Мазкур семинарда иштирок этган Ўзбекистон Республикаси делегацияси аъзолари таркибига Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Котибияти Мурожаатлар билан ишлаш бўлими бошлиғи Азизбек Юлдашев ҳам киритилган. Шунингдек, делегация таркибида Бош прокуратура, Олий суд,  Адлия вазирлиги, Тошкент давлат юридик униаерситети вакиллари ҳам мавжуд.
Уч кунлик семинар давомида делегация аъзоларига Европа Кенгашининг бир нечта Конвенциялари бўйича таҳлилий маълумотлар тақдим этилди. Жумладан, “Жиноят ишлари бўйича ўзаро ҳуқуқий ёрдам тўғрисида”ги, “Экстрадиция тўғрисида”ги ҳамда “Коррупция учун жиноий жавобгарлик тўғрисида”ги Конвенцияларга алоҳида эътибор қаратилди.
Шу билан бирга, Ўзбекистон делегацияси аъзолари инсон ҳуқуқлари бўйича Европа судининг фаолияти ҳамда Европа Кенгашининг инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва тарғиб қилишнинг баъзи механизмлари билан танишишди.
Семинар якунида ташкилотчилар Ўзбекистон миллий инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш муассасалари билан ўзаро ҳамкорликни мустаҳкамлаш ҳамда такомиллаштиришга тайёр эканликларини билдиришди.

A representative of the Ombudsman participated in a seminar on Council of Europe conventions
On 24-26 April 2024, a seminar for members of the delegation of Uzbekistan was organized at the Council of Europe headquarters in Strasbourg, France.
The delegation of the Republic of Uzbekistan that took part in this seminar included Azizbek Yuldashev, head of the department for work with applications of the Secretariat of the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman). The delegation also included representatives of the Office of the General Prosecutor, the Supreme Court, the Ministry of Justice and the Tashkent State University of Law.
During the three-day seminar, members of the delegation were provided with analytical data on several Council of Europe conventions. In particular, special attention was paid to the conventions "On Mutual Legal Assistance in Criminal Matters", "On Extradition" and "On Criminalization of Corruption".
In addition, members of the Uzbek delegation familiarized themselves with the activities of the European Court of Human Rights and some of the Council of Europe's mechanisms for the protection and promotion of human rights.
At the conclusion of the seminar, the organizers expressed their readiness to strengthen and improve interaction with Uzbekistan's national human rights institutions.