Хабарда 20 ёшли қиз турмуши давомида узоқ муддат собиқ эри томонидан калтаклангани, шафқатсизларча муносабатда бўлингани, гиёҳванд моддаларини қабул қилишга зўрлангани қайд этилган.
Омбудсман Котибияти ходимлари хабардаги жабрланувчи қиз ва унинг опаси билан суҳбатлашди. Қизнинг қайд этишича, муқаддам судланган ва гиёҳванд моддалар қабул қилувчи собиқ эри устидан бир неча маротаба ички ишлар органи ходимларига мурожаат қилган. Лекин, шу пайтгача ҳеч қандай натижа бўлмаган.
Ушбу ҳолат Омбудсман назоратига олиниб, ишга тааллуқли бўлган ҳужжатлар ўрганилди ҳамда Бош прокуратурага назорат хати киритилди. Бу борада яна қўшимча маълумот тақдим этилади.
Омбудсман ушбу ҳолатни қонун талаблари доирасида кўриб чиқилиши, воқеанинг барча жиҳатларини очиқ ва адолатли суриштирувини таъминлашни сўрайди.

Ombudsman: The case of a girl who was abused by her ex-husband is being investigated
The Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) is studying a post published on the telegram page of NeMolchi.uz under the headline “Strangled and raped to bursting”.
The report notes that the 20-year-old girl was beaten by her ex-husband for a long time during the marriage, was abused and forced to take drugs.
The Ombudsman's secretariat interviewed the girl victim and her sister.  The girl noted that she had repeatedly complained to Internal Affairs officers about her ex-husband, who had been previously convicted and was taking drugs. But so far there had been no results.
The case has been taken under control of the Ombudsman, documents related to the case have been studied, and a control letter has been submitted to the General Prosecutor's Office.
The Ombudsman asks that the case be handled within the requirements of the law and that all aspects of the incident be open and fair.