Республикамиз бўйлаб одам савдосига қарши курашиш бўйича тарғибот тадбирлари ўтказилди
Бирлашган миллатлар ташкилоти томонидан 30 июль – “Бутунжаҳон одам савдосига қарши курашиш куни” деб эълон қилинган. Сабаби дунёдаги барча мамлакатлар одам савдосидан жабрланишади. Маълумотларга кўра, одам савдоси қурбонларининг 71 фоизини аёллар ва болалар ташкил этади.
Шундан келиб чиқиб, Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) томонидан сана муносабати билан республикамиз ҳудудларида одам савдосига қарши курашиш ва  муносиб меҳнат шароитларини яратиш бўйича фуқароларнинг ҳуқуқий хабардорлигини оширишга қаратилган тадбирлар ташкил этилди. 30 кун давомида ўтказилаётган ушбу давра суҳбатлари Омбудсманнинг минтақавий вакиллари томонидан Андижон, Навоий, Бухоро, Наманган ва Хоразм вилоятларида ўтказилди.
"Одам савдосига қарши курашиш" мавзуси доирасидаги ушбу очиқ мулоқотларда вилоятлардаги бир қанча ташкилот ва ННТ ходимлари, маҳаллалардаги фуқаролар қамраб олинди. Тадбирда сўзга чиққанлар фуқароларга одам савдоси ва ноқонуний миграция оқибатлари, мамлакатимизда одам савдосига қарши курашиш ҳамда қонунийликни таъминлаш борасида олиб борилаётган ислоҳотлар ҳақида атрофлича маълумотлар беришди. Шунингдек, учрашувларда бугунги кунда кўпроқ болалар ва аёллар одам савдоси қурбонига айланиб қолаётганлигига алоҳида урғу берилди.
2024 йилнинг 29 июль куни Одам савдосига қарши курашиш ва муносиб меҳнат масалалари бўйича миллий комиссияси, Ички ишлар вазирлиги, Миграция бўйича халқаро ташкилотнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси билан ҳамкорликда 30-июль – Бутунжаҳон одам савдосига қарши курашиш кунига бағишланган "Одам савдосига қарши кураш: миллий ёндашувлар ва халқаро стандартлар" мавзусида конференция ўтказилди. Унда Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Феруза Эшматова маъруза билан иштирок этди.
Маълумки, Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) Одам савдосига қарши курашиш ва муносиб меҳнат масалалари бўйича миллий комиссия аъзоси ҳисобланади.
Ҳозирда одам савдосига қарши курашиш ва бундай нохуш воқеаларни олдини олиш глобал аҳамият касб этмоқда. Шу нуқтайи назардан, юртимиз бўйлаб “30 кун одам савдосига қарши” акцияси доирасида аҳоли билан давра суҳбатлари ўтказишга қаратилган марафонга старт берилган.
Омбудсманнинг ҳудудлардаги минтақавий вакиллари томонидан ўтказилган очиқ мулоқотлар ўзаро савол-жавобларга бой тарзда ўтди.

Исходя из этого, Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсманом) по случаю этой даты были организованы мероприятия, направленные на повышение правовой осведомленности граждан о борьбе с торговлей людьми и создании достойных условий труда в регионах нашей республики. Эти круглые столы, которые проводятся в течение 30 дней, были проведены региональными представителями Омбудсмана в Андижанской, Навоийской, Бухарской, Наманганской и Хорезмской областях.
В этих открытых диалогах по теме “Борьба с торговлей людьми” приняли участие сотрудники нескольких организаций и НПО в областях, а также граждане в махаллях. Выступившие на мероприятии, подробно проинформировали граждан о последствиях торговли людьми и незаконной миграции, о проводимых в нашей стране реформах по борьбе с торговлей людьми и обеспечению законности. На встречах также был сделан особый акцент на детей и женщин, которые в сегодняшние дни больше всего становятся жертвами торговли людьми.
29 июля 2024 года Национальной комиссией по вопросам противодействия торговле людьми и достойного труда, Министерством внутренних дел в сотрудничестве Представительством Международной Организации по миграции в Узбекистане (МОМ) была проведена конференция 30 июля, на тему "Борьба с торговлей людьми: национальные подходы и международные стандарты", посвященная Всемирному дню борьбы с торговлей людьми. С докладом также выступила Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсман) Феруза Эшматова.
Как известно, Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсман) является членом Национальной комиссии по вопросам противодействия торговле людьми и достойного труда.
В настоящее время борьба с торговлей людьми и предотвращение таких нежелательных явлений приобретает глобальное значение. В связи с этим, по всей стране в рамках акции “30 дней против торговли людьми” был дан старт марафону, направленному на проведение круглых столов с населением.
Открытые диалоги, проведенные региональными представителями Омбудсмана в регионах, были насыщены взаимными вопросами и ответами.