Қолаверса, 2024 йилнинг 7 август куни Давлат раҳбари томонидан «Ўзбошимчалик билан эгалланган ер участкалари ҳамда уларда қурилган бино ва иншоотларга бўлган ҳуқуқларни эътироф этиш тўғрисида»ги Ўзбекистон Республикаси қонуни имзоланди. Маълумотларга кўра, ҳозирда ҳуқуқий ҳужжатлари йўқ ёки тўлиқ бўлмаган 3 миллион 600 мингдан ортиқ ер участкалари мавжуд. Ушбу Қонуннинг қабул қилиниши фуқароларга ғамхўрлик ва уларни ижтимоий қўллаб қувватланаётганликларининг ёрқин ифодасидир. Қайд этиш лозимки, мамлакатимизда аввал ҳам ўзбошимчалик билан эгалланган ер участкаларига “амнистия” эълон қилинган эди.
Шундан келиб чиқиб, 2024 йилнинг 21 август куни ушбу масалалар бўйича аҳолининг ҳуқуқий хабардорлигини ошириш мақсадида Норин туманининг “Катта Ўлмас”, “Еттиқашқа”, “Яшик” маҳаллаларида яшовчи аҳоли учун “Омбудсман мактаби” тадбири ўтказилди.
Тадбирга Халқ депутатлари Норин тумани Кенгаши котибияти, Давлат кадастлар палатасининг Наманган вилояти бошқармаси, Наманган вилояти Бюджетдан ташқари Пенсия жамғармаси бошқармаси, туман Адлия бўлими бошлиғи, Ижтимоий ҳимоя агентлигининг Наманган вилояти бошқармаси, туман ҳокимлиги ҳамда “Юксалиш” умуммиллий ҳаракатининг Нaманган вилояти бўлинмаси вакиллари ҳам жалб қилинди.
Савол жавобларга бой тарзда ўтган тадбирда аҳоли «Ўзбошимчалик билан эгалланган ер участкалари ҳамда уларда қурилган бино ва иншоотларга бўлган ҳуқуқларни эътироф этиш тўғрисида»ги Ўзбекистон Республикаси қонунининг аҳамияти, ҳуқуқларни эътироф этишнинг асосий шартлари, керакли ҳужжатларни тўплаш ва расмийлаштириш тартиби, ушбу йўналишда жамоатчилик назоратини ўрнатилиши ва Қонуннинг бошқа муҳим жихатлари ҳақида хабардор қилинди.
Фуқаролар билан бўлган очиқ мулоқотда Омбудсманга ушбу ҳудуддан юборилаётган мурожаатларда кўтарилаётган масалаларга алоҳида эътибор қаратилди. Хусусан, иштирокчиларнинг пенсиялар, ижтимоий нафақалар, компенсация тўловлари ва бошқа тўловларни тайинлаш ҳамда аҳолини ижтимоий қўллаб қувватлашга оид саволларига батафсил жавоб берилди.

Какие обращения направляются Омбудсману из Наманганской области?
Как известно, обращения, направляемые Уполномоченному Олий Мажлиса по правам человека (омбудсману), систематически анализируются в разрезе регионов и отбираются вопросы, которые волнуют население. При изучении обращений, направленных из Наманганской области установлено, что наибольшее количество обращений касаются вопроса признания прав на самовольно занятые земельные участки.
Кроме того, 7 августа 2024 года Глава государства подписал Закон Республики Узбекистан «О признании прав на самовольно захваченные земельные участки и построенные на них здания и сооружения». По имеющимся данным, в настоящее время существует более 3 600 000 земельных участков, которые не имеют юридических документов. Принятие данного закона является ярким выражением заботы о гражданах и их социальной поддержке. Следует отметить, что в нашей стране и ранее объявлялась “амнистия” на произвольно занятые земельные участки.
Исходя из этого, 21 августа 2024 года в целях повышения правовой осведомленности населения по этим вопросам было проведено мероприятие “Школа омбудсмана” для жителей махаллей “Катта Ўлмас”, “Еттиқашқа”, “Яшик” Норинского района.
В мероприятии также приняли участие представители секретариата Норинского районного Совета народных депутатов, Управления государственной кадастровой палаты в Наманганской области, управления внебюджетного Пенсионного фонда в Наманганской области, районного отдела юстиции, управления Агентства социальной защиты населения в Наманганской области, хокимията района и Наманганского областного отделения общенационального движения “Юксалиш”.
На мероприятии, насыщенном дискуссиями, жители были проинформированы о значении закона Республики Узбекистан «О признании прав на самовольно занятые земельные участки и построенные на них здания и сооружения», об основных условиях признания прав, порядке сбора и оформления необходимых документов, об установлении общественного контроля в этом направлении и других важных аспектах закона.
В ходе открытого диалога с гражданами особое внимание было уделено вопросам, поднимаемым в обращениях, направляемых Омбудсману с данной территории. В частности, подробно были даны ответы на вопросы участников о назначении пенсий, социальных пособий, компенсационных выплат и других выплат, а также социальной поддержке населения.