Ушбу қутилар улар видеокамералардан холи ва маҳкум ва маҳбуслар учун қулай жойларга ўрнатилади. Бу эса маҳкум ва маҳбусларга шикоятларини бевосита, хавфсиз ва махфий тарзда юбориш имконини беради. Бу маҳкумларнинг муаммоларини эшитиш ва уларни ҳал этишдаги муҳим восита ҳисобланади.
2024 йилнинг 26 август куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакил (омбудсман)нинг Бухоро вилояти минтақавий вакили А.Ҳусейнова 17-сон Жазони ижро этиш колониясига жойлаштирилган “Омбудсман қути”ларидаги мурожаатларни қабул қилди. Мурожаатлар билан танишилиб, шу куннинг ўзида мурожаат муаллифлари билан якка тартибда суҳбатлашилди.
Маълумот учун: Олий Мажлис Сенатнинг 52-ялпи мажлисида маъқулланган “Ўзбекистон Республикасининг Жиноят-ижроия кодексига маҳкумларнинг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини таъминлашга қаратилган ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги Қонунда маҳкумларнинг Омбудсманга мурожаатлар қутиси орқали мурожаат қилиши, мурожаат қилиш қутиларининг ўрнатилиши, очилиши, фойдаланиши, шунингдек, мурожаатларни юбориш тартиби янги нормада белгиланмоқда.

Эти ящики установлены в удобных местах для осужденных и заключенных, вдали от видеокамер. Это позволяет осужденным и заключенным отправлять свои жалобы напрямую, безопасно и конфиденциально. Это является важным инструментом для установления проблем у осужденных и их решения.
26 августа 2024 года региональный представитель Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсмана) в Бухарской области А.Хусейнова приняла обращения в «Ящики омбудсмана», установленные в Колонии исполнения наказания №17. Обращения были ознакомлены, и в тот же день проведены индивидуальные беседы с обратившимися.
Для справки: на 52-м пленарном заседании Сената Олий Мажлиса был одобрен Закон «О внесении изменений и дополнений в Уголовно-исполнительный кодекс Республики Узбекистан, направленный на обеспечение прав и законных интересов осужденных», согласно которому устанавливается новая норма порядка обращения осужденных посредством ящика Омбудсмана, его установка, открытие и пользование.