Омбудсман мониторинги: Ҳаракатланиш эркинлиги чекланган ёпиқ муассасаларда инсон ҳуқуқларига риоя этилиши ҳолатлари ўрганилмоқда
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман)нинг Қорақалпоғистон Республикаси, Бухоро, Наманган ва Хоразм вилоятларидаги минтақавий вакиллари томонидан ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган ёпиқ муассасаларга навбатдаги мониторинг ташрифлари амалга оширилди. Қайд этиш лозимки ушбу ўрганишлар давомида ушбу пенитенциар муассасаларга ўрнатилган “Омбудсман қути”ларида қолдирилган мурожаатлар қабул қилинади.
Қорақалпоғистон Республикаси Қўнғирот туманидаги жазони ижро этиш департаментининг 27-сон манзил колониясида ўтказилган мониторинг жараёнида маҳкумлар учун яратилган шарт-шароитлар ўрганилди.
Колонияда кенг кўламли капитал таъмирлаш ишлари олиб борилгани, шу жумладан, спорт майдончаси, ошхона ва ювиниш хоналари керакли жиҳозлар билан таъминлангани аниқланди.
Мониторинг ташрифи давомида 20 нафарга яқин маҳкум ва маҳкумалар билан якка тартибда учрашилиб, мурожаатлари қабул қилинди.
Хоразм вилояти Гурлан туман тиббиёт бирлашмасига қарашли мастлик ҳолатида бўлган фуқароларга тиббий хизмат кўрсатиш пунктидаги аввалги мониторингда аниқланган санитария талабларига оид камчиликлар бартараф этилганлиги аниқланди.
Шунингдек, Омбудсманнинг Хоразм вилоятидаги минтақавий вакили ҳамда Омбудсман ҳузуридаги Инсоннинг конституциявий ҳуқуқлари ва эркинликларига риоя этилиши бўйича комиссия аъзоси Хамро Бектемировлар 11-сон тергов ҳибсхонасига мониторинг ташрифини амалга оширишди.
Унда маҳбусларнинг яшаш, овқатланиш, тиббий хизмат кўрсатилиши ва бошқа шароитлари ўрганилди. Мониторинг доирасида вояга етмаганлар ва аёллар билан учрашув ўтказилиб, уларнинг мурожаатлари ўрганилди ҳамда маҳбусларнинг яқин қариндошлари билан суҳбатлар ўтказилди.
Бухоро вилоятидаги “Мурувват” ногиронлиги бўлган шахслар учун аёллар интернат уйида ўтказилган мониторингда муассасанинг санитария-гигиена ҳолати талаб даражасида эканлиги аниқланди.
Бироқ, спорт зали, ёзги футбол майдончаси қуриш ва гинеколог ҳамда стоматолог лавозимларини жорий этиш зарурияти борлиги аниқланди.
Наманган вилояти Чуст туманидаги вақтинчалик сақлаш ҳибсхонасида ўтказилган мониторинг ташрифида видеокузатув камералари ва иссиқлик таъминоти тизими тўлиқ ишлаётганлиги маълум бўлди. Аммо аутсорсинг хизмати томонидан тайёрланадиган таомномада камчиликлар кузатилди.
Шунингдек, ҳибсхонада сақланаётган 17 нафар шахс билан якка тартибда учрашув ўтказилиб, мурожаатлари қабул қилинди ва баъзиларига ҳуқуқий маслаҳатлар берилди.
Эслатиб ўтамиз, мониторинг ташрифлари якунларига кўра аниқланган камчиликлар юзасидан уларни ўз вақтида бартараф этилишини таъминлаш мақсадида мутасадди вазирлик ва идораларга Омбудсманнинг тавсиялари киритилади.
Омбудсман томонидан қийноқларни олдини олиш бўйича мониторинг ташрифлари якуни юзасидан тайёрланган таҳлилий маълумотлар, жумладан мониторинг жараёнида аниқланган камчиликлар Олий Мажлис палаталарига тақдим этилади.

Изучены условия, созданные для осужденных, в колонии-поселении №27 Департамента исполнения наказаний Кунградского района Республики Каракалпакстан.
Установлено, что в колонии проведены масштабные капитальные ремонтные работы, в том числе обустройство необходимым инвентарем спортивной площадки, столовой и душевых комнат.
Во время мониторинга проведены индивидуальные встречи почти с 20 осужденными, в ходе которых приняты обращения.
В пункте оказания медицинской помощи лицам, находящимся в состоянии опьянения, медицинского объединения Гурланского района Хорезмской области устранены ранее выявленные недостатки санитарных норм.
Кроме того, региональный представитель Омбудсмана в Хорезмской области и член Комиссии по соблюдению конституционных прав и свобод человека при Омбудсмане Хамро Бектемиров провели мониторинг в следственном изоляторе №11.
В ходе визита были изучены условия проживания, питания, оказания медицинских услуг и другое. В ходе мониторинга проведены встречи с несовершеннолетними и женщинами, изучены их обращения, а также проведены беседы с их близкими родственниками.
В проведенном мониторинге дома интерната «Мурувват» для женщин с инвалидностью Бухарской области выяснилось, что санитарно-гигиеническое состояние находится на необходимом уровне.
Однако, выявлена потребность в строительстве спортзала, летнего футбольного поля и введения штата гинеколога и стоматолога.
В мониторинговом посещении изолятора временного содержания Чустского района Наманганской области установлено, что системы видеонаблюдения и теплоснабжения работают в полной исправности. Однако выявлены недостатки в меню со стороны обслуживаемой аутсорсинговой службой.
Кроме того, проведены индивидуальные беседы с 17 лицами, содержащимися в изоляторе, в рамках которых были приняты их обращения и даны правовые консультации.
Необходимо напомнить, что по всем выявленнымнедостаткам по итогам мониторинговых визитов вносятся рекомендации Омбудсмана в соответствующие министерства и ведомства для их своевременного устранения.
Подготовленные Омбудсманом по итогам мониторинговых посещений по предупреждению пыток аналитические данные, в частности по выявленным недостаткам в ходе мониторинга, вносятся в палаты Олий Мажлиса.