Ваъдага ишонган фуқаро Омбудсманга мурожаат қилди: мурожаатлар жойига чиқиб ўрганилмоқда
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман)га Тошкент шаҳрида яшовчи фуқаро салкам 7 йилдан буён бошпанасиз қолгани бўйича қурилиш корхонаси устидан шикоят қилди.
Унга кўра, 2018 йилда мурожаатчи яшайдиган кўп қаватли уй “снос”га тушган ва қурилиш фирмаси томонидан фуқарога 1 йил мобайнида 2 хонали уй ажратилиши бўйича кафолат хати ҳам тақдим этилган. Лекин шартномада кўрсатилган кўп қаватли уй қуриб битказилган бўлсада, мурожаатчига тадбиркор томонидан ваъда қилинган уй шу кунга қадар ажратилмаган. 2022 йилда фуқарога ажратилган хонадон бошқа шахсга сотиб юборилган. Натижада фуқаро оиласи билан бошпанасиз қолган. Унинг тегишли ташкилотларга қайта-қайта қилган мурожаати ҳам ҳеч қандай натижа бермаган.
Мазкур мурожаат Омбудсман назоратига олиниб, ҳолат унинг Тошкент шаҳридаги минтақавий вакили томонидан ўрганилмоқда. Мазкур ҳолат бўйича тегишли ҳужжатлар тўпланиб, зарур таъсир чоралари тайёрланмоқда.
Шунингдек, Омбудсманнинг Қашқадарё ва Наманган вилоятларидаги минтақавий вакиллари ҳам шахсий ва иқтисодий ҳуқуқларининг бузилиши бўйича йўлланган мурожаатларни жойига чиқиб ўрганишди.
Таъкидлаш лозимки, мурожаатларда кўтарилган масалалар бўйича етарли маълумотлар келтирилмаган ва аниқлаштирилиши лозим бўлган ҳолатлар мавжуд бўлганида жойига чиқиб ўрганишлар ташкил этилади.
Мазкур шикоятларнинг айримлари масала ўрганилаётган жойнинг ўзида ҳал этилган бўлса, қолган мурожаатлар бўйича зарур ҳужжатлар тўпланмоқда ва ўрганиш ишлари давом эттирилмоқда. Ўрганиш натижалари бўйича тегишли таъсир ҳужжати тайёрланади.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) тўғрисидаги Қонуннинг 10 моддасига кўра, Вакил Ўзбекистон Республикаси фуқароларининг ҳамда Ўзбекистон Республикаси ҳудудидаги чет эл фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахсларнинг ўз ҳуқуқлари, эркинликлари ҳамда қонуний манфаатларини бузаётган ташкилотлар ёки мансабдор шахсларнинг ҳаракатлари ёхуд ҳаракатсизлиги устидан берган шикоятларини кўриб чиқади ва у ўз текширувини ўтказиш ҳуқуқига эга.

Обманутый гражданин был вынужден обратиться к Омбудсману: обращения изучаются на местах
К Уполномоченному по правам человека (Омбудсману) Олий Мажлиса Республики Узбекистан обратился житель города Ташкента с жалобой на строительную компанию в связи с тем, что уже почти 7 лет он остается без жилья.
Согласно обращению, в 2018 году многоквартирный дом, в котором проживал заявитель, был снесен, и строительная компания выдала гарантийное письмо о предоставлении двухкомнатной квартиры в течение одного года. Однако, несмотря на завершение строительства указанного дома, обещанная квартира так и не была предоставлена. В 2022 году квартира, предназначенная заявителю, была продана другому лицу, в результате чего он и его семья остались без жилья. Многочисленные обращения гражданина в соответствующие органы не принесли результатов.
Данное обращение взято под контроль Омбудсмана и изучается его региональным представителем в городе Ташкенте. Собираются необходимые документы, и готовятся меры реагирования.
Кроме того, региональные представители Омбудсмана в Кашкадарьинской и Наманганской областях также изучают обращения, связанные с нарушением личных и экономических прав граждан, непосредственно на местах.
Следует отметить, что, если по вопросам, поднятым в обращениях, предоставлено недостаточно информации и имеются обстоятельства, требующие уточнения, организуется изучение ситуации на местах.
Некоторые из данных жалоб были решены на месте, остальные продолжают рассматриваться, документы собираются, и изучение продолжается. По итогам проверок будут подготовлены соответствующие акты реагирования.
Напоминаем, что в соответствии со статьей 10 Закона Республики Узбекистан «Об Уполномоченном Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсмане)», Уполномоченный рассматривает жалобы граждан Республики Узбекистан, а также иностранных граждан и лиц без гражданства, находящихся на территории Республики Узбекистан, на действия или бездействие организаций или должностных лиц, нарушающих их права, свободы и законные интересы, и имеет право проводить собственное расследование.