Мониторингда маҳкумларнинг яшаш, овқатланиш, яқинлари билан учрашув хоналари, тиббий хизматдан фойдаланиш ҳамда меҳнат шароитлари ўрганилган. Жумладан, маҳкумлар ишлаётган ишлаб чиқариш объектларидаги шароитлар ҳам ўрганилган.
Аниқланишича, Манзил-колониядаги маҳкумларни фойдали меҳнатга жалб этиш бўйича 6 та МЧЖ билан шартномалар тузилиб, ҳозирги кунда жами 155 нафар маҳкум ишга жалб этилган.
Ўрганишлар давомида баъзи ишлаб чиқариш объектларида маҳкумлар учун ажратилган ювиниш хоналари талаб даражасида эмаслиги ҳамда овқатланиш шароитлари санитария-гигиена талабларига жавоб бермаслиги аниқланди. Шунингдек, МЧЖлар билан тузилган шартномадаги маҳкумларга инсон организмининг нормал ҳаётини таъминлайдиган озуқага бой иссиқ овқат билан таъминлаш бўйича шартларнинг бузилаётгани маълум бўлган. Ушбу камчиликларни бартараф этиш бўйича Ички ишлар вазирлиги ҳузуридаги Жазони ижро этиш департаменти 3-минтақавий ҳудуд бошлиғига 2025 йилнинг январь ойида Омбудсман тақдимномаси киритилган эди.
Ушбу Минтақавий ҳудуднинг Омбудсманга маълум қилишича, манзил-колония раҳбари томонидан ишчи гуруҳ тузилиб, аниқланган камчиликлар юзасидан МЧЖ раҳбарларига тегишли “Талабнома” киритилиб, ишлаб чиқариш объектларида аниқланган камчиликлар бартараф этилган.
Бундан ташқари, Омбудсман тақдимномасида келтирилган камчиликларга йўл қўйилгани бўйича Манзил-колониядаги 7 нафар ходимга нисбатан огоҳлантириш берилган.
Навбатдаги мониторинг ташрифларида айни ҳолатлар қайта текширилади.
Маҳкумлар учун муносиб шарт-шароитларни таъминлаш ва уларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш йўлида амалга оширилаётган бу саъй-ҳаракатлар давлатнинг “Инсон қадри учун” тамойилига қатъий содиқлигини яна бир бор намоён этди.

Ответственные сотрудники были предупреждены о недостаточных условиях для осужденных, которых привлекали к труду — Омбудсман
Региональный представитель Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) в Сырдарьинской области провел мониторинговый визит в 40-ю исправительную колонию региона, выявив ряд некоторых недостатков.
В ходе мониторинга были изучены условия проживания, питания, встречи осужденных с близкими, доступ к медицинским услугам, а также условия труда. Особое внимание было уделено условиям на производственных объектах, где работают осужденные.
Установлено, что колония заключила договоры с 6 частными предприятиями (ООО) для привлечения осужденных к полезному труду. В настоящее время на этих объектах трудятся 155 человек.
Однако в ходе проверки выявлено, что душевые помещения на некоторых производственных объектах не соответствуют требованиям, а условия питания не отвечают санитарно-гигиеническим нормам. Кроме того, нарушены условия договоров с ООО, предусматривающие обеспечение осужденных горячей питательной пищей, необходимой для поддержания нормального функционирования организма.
В январе 2025 года для устранения выявленных нарушений Уполномоченный направил представление начальнику 3-го регионального управления Департамента исполнения наказаний при Министерстве внутренних дел.
Согласно информации, предоставленной Омбудсману, в колонии создана рабочая группа, которая внесла руководителям ООО соответствующие требования. Нарушения, выявленные на производственных объектах, были устранены.
Кроме того, в отношении семи сотрудников колонии, допустивших данные нарушения, были применены дисциплинарные меры в виде предупреждений.
Повторная проверка этих вопросов будет проведена в рамках последующих мониторинговых визитов.
Данные усилия по созданию достойных условий для осужденных и защите их прав еще раз демонстрируют приверженность государства принципу «Во имя человеческого достоинства».