Мониторингларда Бухоро вилояти Қоровулбозор туманидаги 17-сонли жазони ижро этиш колонияси ва Бухоро вилояти махсус қабулхонаси ҳамда Қашқадарё вилояти Қарши шаҳрида жойлашган 35-сонли манзил-колониясидаги шароитлар ўрганилди.
Мазкур мониторинг ташрифларида ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахсларнинг яшаш, овқатланиш, тиббий хизматдан фойдаланиш, меҳнат шароитлари, кутубхона, узоқ ва қисқа муддатли учрашув хоналари, озиқ-овқат маҳсулотларини сақлаш ҳамда ҳудудлардаги иссиқлик таъминоти ҳолати ўрганилди.
Бундан ташқари, мазкур пенитенциар муассасаларга амалга оширилган аввалги мониторингларда аниқланган камчиликларнинг бартараф этилганига алоҳида эътибор қаратилди. Қарши шаҳридаги манзил-колония ҳудудида маҳкумлар учун 360 ўринли ётоқхона ва маиший хизмат кўрсатиш бинолари қурилиши давом этаётгани маълум бўлди.
Бироқ, манзил-колонияда маҳкумларнинг овқатланиши ва статционар даволаниши учун етарли шароитлар мавжуд эмаслиги аниқланди.
Ташрифлар давомида жазони ижро этиш муассасаларида сақланаётган шахслар билан жамоавий ва якка тартибда суҳбатлар ўтказилди. Шунингдек, ҳудудлардаги “Омбудсман қути”лари кўздан кечирилиб, унга ташланган мурожаатлар назоратга олинди.
Мониторинг ташрифлари якунларига кўра, мутасадди вазирлик ва идораларга Омбудсман таъсир чоралари шаклдаги ҳужжатлар киритилиши таъминланади.

Изучаются устранённые недостатки, выявленные в ходе предыдущих мониторингов
На текущей неделе региональные представители Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсмана) в Бухарской и Кашкадарьинской областях провели мониторинговые визиты в ряд учреждений исполнения наказаний.
В ходе мониторинга были изучены условия содержания в исправительной колонии №17 и Специальном приёмнике Бухарской области, расположенных в Караулбазарском районе, а также в учреждении типа поселения №35, расположенном в городе Карши Кашкадарьинской области.
Во время визитов были обследованы условия проживания, питания, оказания медицинской помощи, условий труда, библиотек, комнат для длительных и краткосрочных свиданий, хранения продовольственных товаров, а также состояние системы отопления в указанных учреждениях.
Особое внимание было уделено устранению ранее выявленных недостатков по результатам предыдущих мониторингов. В частности, установлено, что на территории учреждения в городе Карши продолжается строительство спального корпуса на 360 мест и здания бытового обслуживания для осуждённых.
В то же время установлено, что в колонии-поселении отсутствуют надлежащие условия для питания и стационарного лечения осуждённых.
В рамках визитов были проведены индивидуальные и групповые беседы с лицами, содержащимися в этих учреждениях. Также были проверены "ящики Омбудсмана", размещённые на территории учреждений, и обращения, помещённые в них, взяты под контроль.
По итогам мониторинговых визитов в соответствующие министерства и ведомства будут направлены документы в форме мер реагирования Омбудсмана.