Омбудсманнинг навбатдаги фуқаролар қабули бўлиб ўтди
Бугун Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Феруза Эшматованинг навбатдаги фуқаролар қабули бўлиб ўтди. Унда фуқаролар тиббиёт ходимларининг ҳимояси, уй-жой, алимент маблағларини ундириш, маҳкумлар ҳуқуқлари, банк-кредит, ижтимоий, иқтисодий, мурожаат этиш ҳуқуқлари, суд-тергов ҳамда фуқаролар ўртасидаги низоли масалалар бўйича мурожаат қилишди.
Шу ўринда эслатиб ўтамиз, "Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) тўғрисида"ги Қонунга кўра, Омбудсман суриштирув-тергов фаолиятини амалга ошириш ваколатига эга эмас. Шунингдек, мазкур Қонуннинг 19-моддасига мувофиқ, Омбудсман суднинг ваколатлари доирасига кирадиган масалаларни, шунингдек жисмоний шахсларнинг бошқа жисмоний шахслар томонидан уларнинг ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини бузадиган ҳаракатларига (ҳаракатсизлигига) доир мурожаатларини кўриб чиқмайди.
Қабулда Омбудсман томонидан айрим мурожаатлар юзасидан ҳуқуқий тушунтиришлар берилди, ваколатга алоқадор мурожаатлар ўрганишга олинди. Жойига чиқиб ўрганиш зарур бўлган мурожаатлар Омбудсманнинг ҳудудлардаги минтақавий вакилларига юборилaди.
Эслатиб ўтамиз, фуқаролар тўғридан-тўғри Омбудсманнинг ҳудудлардаги минтақавий вакилларига ҳамда ombudsman.uz сайти ва мобил иловаси орқали электрон мурожаат юборишлари мумкин.

Another Citizens’ Reception Held by the Ombudsman
Today, the Authorized Person of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman), Feruza Eshmatova, held another reception of citizens. During the reception, citizens raised issues related to the protection of the rights of medical workers, housing matters, alimony collection, the rights of convicted individuals, banking and credit disputes, socio-economic and other rights, as well as judicial-investigative and civil law disputes.
It should be noted that, in accordance with the Law "On the Authorized Person of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman)", the Ombudsman is not vested with the authority to conduct investigations or investigative actions. Furthermore, under Article 19 of this Law, the Ombudsman does not consider appeals that fall under the jurisdiction of the court, nor complaints from individuals regarding the actions (or inaction) of other private individuals that infringe upon their rights, freedoms, and lawful interests.
During the reception, the Ombudsman provided legal clarifications on several appeals, while those falling within the Ombudsman’s jurisdiction were accepted for further review. Appeals requiring on-site examination were forwarded to the Ombudsman’s regional representatives in the respective territories.
Citizens are reminded that they may also contact the Ombudsman’s regional representatives directly or submit electronic appeals through the official website ombudsman.uz and the Ombudsman’s mobile application.
Press Service of the Authorized Person of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman)