Сурxондарёдаги терговга олиб кетилган шахснинг ўлими ҳолати Омбудсман назоратига олинди
Сурхондарё вилоятида содир бўлган жиноят иши юзасидан тергов ҳаракатлари давомида 50 ёшли фермер Тохир Хаитов маъмурий қамоққа олингани ва кейинроқ вафот этгани ҳақидаги хабарлар кўплаб муҳокамаларга сабаб бўлмоқда.
Мазкур ҳолат Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) томонидан назоратга олиниб, ҳолатга доир маълумотлар ўрганилмоқда.
Омбудсманга маълум қилинишича, Т. Хаитов Жиноят ишлари бўйича Узун туман судининг 2025 йил 24 февралдаги қарорига асосан, Ўзбекистон Республикаси Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 183-моддаси (майда безорилик) бўйича айбли деб топилган ва унга 6 сутка маъмурий қамоқ жазоси тайинланган. У Термиз шаҳридаги маъмурий қамоқхонага олиб борилаётган вақтда соғлиғининг ёмонлашгани сабабли Сариосиё туман тиббий ёрдам бўлимига олиб келинган. Бироқ тиббий ходимлар унинг вафот этганини маълум қилишган.
Сариосиё туман суд-тиббий экспертизаси хулосасида марҳум юрак ишемик касаллиги, инфаркт миокарди, юрак аневризми ва юрак тампонацияси оқибатида вафот этгани қайд этилган. Шунингдек, унда пиелонефрит ва артеросклероз асоратлари мавжуд бўлган. Экспертиза кўриги вақтида унинг баданида бирор-бир тан жарохатлари ва уларнинг излари аниқланмаганлиги кўрсатилган.
Мазкур ҳолат юзасидан Сариосиё туманпрокуратураси томонидан терговга қадар текширув ҳаракатлари олиб борилмоқда, текширув  вилоят прокуратураси томонидан назоратга олинган.
Мазкур ҳолат юзасидан Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратурасига Омбудсман томонидан сўров юборилди.
Омбудсман терговга қадар текширув давомида мазкур ҳолатни ҳар томонлама, тўлиқ ва холисона ўрганиш таъминланишини сўрайди.

Данный факт взят на контроль Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсманом), изучается по факту вся информация.
Согласно предоставленной информации Омбудсману, в соответствии с постановлением суда по уголовным делам Узунского района от 24 февраля 2025 года Т.Хаитов признан виновным по статье 183 (мелкое хулиганство) Кодекса об административной ответственности Республики Узбекистан и ему назначено наказание в виде 6 суток административного ареста. При транспортировании его в административную тюрьму города Термеза, в связи с ухудшением здоровья был доставлен в отделение медицинской помощи Сариасинского района. Однако медицинский персонал констатировал его смерть.
В заключении судебно-медицинской экспертизы Сариасинского района отмечено, что умерший скончался в результате ишемической болезни сердца, инфаркта миокарда, аневризмы сердца и тампонации сердца. Также, у него также были осложнения пиелонефрита и атеросклероза. В ходе проведения экспертизы на его теле каких-либо телесных повреждений и от его следов не обнаружено.
По данному факту прокуратурой Сариасинского района проводятся доследственные действия, расследование взято на контроль областной прокуратурой.
По данному факту Омбудсманом направлено обращение в Генеральную прокуратуру Республики Узбекистан.
Омбудсман просит в период предварительного расследования проведение данного факта всесторонне, полно и беспристрастно.