Маҳкумни тузалиш йўлига ўтган ёки ўтмаган деб топиш масалалари Омбудсман минтақавий вакиллари иштирокида кўриб чиқилмоқда
Хабарингиз бор, жазони ижро этиш муассасаларида жазо муддатини ўтаётган маҳкумларни тузалиш йўлига ўтган ёки ўтмаганлигини аниқлаш юзасидан тегишли комиссиялар фаолият юритмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Жиноят-ижроия кодексининг 102¹-моддасига мувофиқ, Комиссиялар таркибига Омбудсман минтақавий вакиллари, халқ депуталари маҳаллий Кенгашлари депутатлари ва жамоатчилик вакиллари кириши белгиланган.
Шу кунларда Тошкент шаҳри, Андижон ва Наманган вилоятларидаги қатор муассасаларда мазкур комиссиялар йиғилишлари бўлиб ўтди. Йиғилишларда умумий ҳисобда 1291 нафарига тузалиш йўлига ўтган деб хулоса берилди. Шундан, 1075 нафари  Тошкент шаҳридаги 21-сон Жазони ижро этиш колониясидаги, 192 нафари Наманган вилоятидаги Поп туманидаги 6-сон Жазони ижро этиш колониясидаги, 24 нафари эса Андижон вилоятидаги 3-сон тергов ҳибсхонасида хўжалик ишларига жалб этилган маҳкумлардир.
Комиссиялар аъзолари тузалиш хулосасини чиқаришда маҳкумларнинг меҳнатга муносабати, ички тартиб-қоидаларга риоя қилиши, таълимга ва касб-ҳунарга қизиқиши, шунингдек, маданий-маърифий тадбирлардаги иштирокига алоҳида эътибор қаратади.

В соответствии со статьей 102¹ Уголовно-исполнительного кодекса Республики Узбекистан в состав Комиссий входят региональные представители Омбудсмана, депутаты Кенгашей народных депутатов и представители общественных организаций.
В эти дни прошли заседания этих комиссии в ряде учреждений города Ташкента, Андижанской и Наманганской областей. На заседаниях о становлении осужденными на путь исправления даны всего заключений 1291 лицам. Из которых, 1075 осужденные из Колонии исполнения наказания №21 города Ташкента, 192 из Колонии исполнения наказания №6 Папского района Наманганской области, 24 из следственного изолятора №3 Андижанской области, задействованных на хозяйственные работы.
Членами комиссий было обращено особое внимание на добросовестное отношение к труду, соблюдение правил внутреннего распорядка, интерес к получению образования и профессии, а также участие в культурно-просветительских мероприятиях.