Ногиронлиги бўлган шахсларга тенг имкониятлар яратиш бўйича ишлар жадаллаштирилиши лозим
Орамизда шундай инсонлар борки, уларнинг жисмоний имконияти чекланган, лекин маънавияти юксак, руҳи эса жуда кучли ва матонатли. Афсуски, ногиронлиги бўлган шахслар кўпинча ишлаш, таълим даражасини ошириш ва жамият ҳаётида тўлақонли иштирок этиш имкониятидан маҳрум бўладилар. Ҳозирги пайтда уларнинг сони жаҳон миқёсида таҳминан 1 миллиард нафарни ташкил этади. Аксарият ҳолларда улар камситиш ва “қўли калталик”дан азият чекадилар. Албатта, уларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш борасидаги энг катта масъулият давлат зиммасига тушади.
Хусусан, Ўзбекистон Республикаси томонидан БМТнинг Ногиронлар ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенциясини 2009 йил 27 февралда имзолаган, бироқ, уни ратификация қилиш масаласи ҳал этилмаган эди. Давлат раҳбарининг 2017 йил 1 декабрдаги “Ногиронлиги бўлган шахсларни давлат томонидан қўллаб-қувватлаш тизимини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармонида ушбу масала илгари сурилиб, имконияти чекланган шахслар ҳуқуқларини халқаро нормаларга мувофиқлаштириш, алоҳида қонун қабул қилиш лозимлиги таъкидланган эди.
Мазкур йўналишда амалга оширилган ислоҳотлар самараси ўлароқ, 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналишлари бўйича Ҳаракатлар Стратегиясининг 2020 йилги Давлат дастурига мувофиқ, 2020 йилнинг 15 октябрь куни мамлакат Президенти томонидан янги таҳрирдаги "Ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳуқуқлари тўғрисида"ги Қонун имзоланди.
Мазкур қонун билан ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳуқуқларини таъминлашнинг асосий принциплари белгилаб берилди. Шунингдек, тиббий-ижтимоий эксперт комиссиялари фаолияти янада такомиллаштирилди ва имконияти чекланган шахсларни ижтимоий ҳимоя қилиш ва уларнинг ҳуқуқларини кафолатлашга оид қатор масалалар Қонун даражасида белгиланди.
Қайд этиш лозимки, Президент Шавкат Мирзиёев томонидан 2021 йил 22 февраль куни БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг 46-сессиясидаги нутқида имконияти чекланган шахсларнинг ўз қобилиятини тўла рўёбга чиқариш масалалари бўйича Минтақавий кенгаш тузиш таклифи билдирилган ва Ўзбекистонда алоҳида эҳтиёжга эга бўлган шахсларнинг ҳуқуқларини таъминлашга жиддий эътибор қаратилаётганини таъкидланган эди.
Юртбошимизнинг халқаро ташаббуси доирасида, Ўзбекистон Парламенти томонидан Ногиронлар ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенция ратификация қилинди.
Мазкур Конвенция - ногиронлиги бўлган шахсларнинг тенглик асосида барча инсон ҳуқуқларини тўлиқ амалга оширишларини рағбатлантириш, ҳимоя қилиш ва таъминлашга қаратилгани билан аҳамиятлидир. У мавжуд шароитлардан фойдаланиш имконияти, шахсий ҳаракатланиш, соғлиқни сақлаш, таълим, бандлик, абилитация ва реабилитация, сиёсий ҳаётда иштирок этиш, шунингдек тенглик ва камситмаслик каби бир қатор муҳим масалаларни қамраб олади.
Бир сўз билан айтганда, эндиликда мамлакатимизда ногиронлиги бўлган шахслар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича қонунчиликнинг ҳам миллий, ҳам халқаро асослари мавжуд. Галдаги долзарб масала – ушбу нормаларда белгиланган вазифаларнинг самарали ижро этилишидан иборат.
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) манзилига ҳам ногиронлиги бўлан шахслар томонидан кўплаб мурожаатлар келиб тушади ва улар шахсан Омбудсман назоратига олинади. 2020 йилги мурожаатлар таҳлили шуни кўрсатадики, имконияти чекланган шахслар кўпинча ногиронликни белгилашда ортиқча оворагарчилик ва сарф-ҳаражатларни келтириб чиқарувчи омилларнинг мавжудлигидан, иш топишда тўсиқлар борлигидан норози бўлиб мурожаат қилишган. Қолаверса, аризалар орасида уй-жой ажратишдаги имтиёзлардан фойдаланиш ва махсус аравача, протез ва бошқа воситаларни бепул ажаратилиши кўмак сўраб мурожаат этишган.
Алоҳида қайд этиш керакки, бу каби масалалар жорий йил кучга кирган Ўзбекистон Республикаси "Ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳуқуқлари тўғрисида"ги Қонуни билан ўз ечимини топиши белгиланган. Унга кўра, тиббий-ижтимоий эксперт комиссиялари фаолияти янада такомиллаштирилиб, текширувдан ўтказиш тиббий ҳужжатлар қабул қилинган кундан эътиборан 10 кун ичида бепул амалга оширилиши белгиланган.
Шунингдек, имконияти чекланганларнинг ижтимоий ҳимояси билан боғлиқ қатор масалалар ҳам Қонун даражасида белгиланди. Ташкилотлар ногиронлиги бўлган шахсларнинг спорт иншоотлари, дам олиш, шунингдек туристик объектлардан бепул фойдаланишини таъминлаш учун шарт-шароитлар яратиши, уларга бепул тиббий ёрдам кўрсатишнинг давлат кафолатлари дастури доирасида тегишли чоралар кўриши, ногиронлиги бўлган шахслар санаторий-курортда бепул соғломлаштириш, шунингдек дори воситалари, парвариш учун мўлжалланган тиббий буюмлар ва ногиронлиги бўлган болалар учун махсус шифобахш озиқ-овқат маҳсулотлари билан таъминланиш ҳуқуқи шулар жумласидан.
Қолаверса, қонун билан ногиронлиги бўлган болаларнинг бепул умумий ўрта, мактабдан ташқари, ўрта махсус ва профессионал таълим олишини кафолатлаш, бунда имконияти чекланган шахслар учун олий таълим муассасаларида давлат гранти асосида абитуриентларни қабул қилиш умумий сонининг 2 фоизи миқдорида қўшимча қабул квотаси ажратилиши ва бошқа шу каби қатор имтиёзлар ва ҳуқуқлар белгиланган.
Энг муҳими, қонуннинг 6-моддасида ногиронлик белгисига кўра камситилишга йўл қўймаслик тамойили акс эттирилган. Унга кўра, ногиронлиги бўлган шахсларга нисбатан ҳар қандай ажратиб қўйиш, истисно этиш, четлатиш, чеклаш ёки афзал кўриш ҳолатлари, шунингдек ногиронлиги бўлган шахсларнинг объектлар ва хизматлардан фойдаланиши учун шарт-шароитлар яратишни рад этиш тақиқланади.
Ушбу норманинг нозик бир жиҳати борки, бу тегишли давлат ташкилотлари ва ҳокимиятларга анчайин мураккаб, залворли ва молиявий томондан яхшигина маблағ талаб этувчи вазифаларни юклайди. Бу – ногиронлиги бўлган шахсларнинг ижтимоий объектларда ҳеч қандай тўсиқларсиз ҳаракат қилиши учун шарт-шароитларни яратишдир. Тўғри, шу кунга қадар ҳам бино ва иншоотлар, йўлаклар, транспорт воситаларининг маълум бир қисмигина ногиронларнинг эркин ҳаракатланиши учун мослаштирилди, лекин бу етарли эмас. Бундан буён ногиронлиги бўлган шахсларни ҳеч бир шаклда камситилишларига йўл қўймаслик учун ҳам, авваламбор, қулай муҳитни таъминлашнинг аниқ механизмларини жорий қилиш мақсадга мувофиқ. Имконияти чекланган шахслар ҳар қандай ижтимоий объектлардан ва хизматлардан ҳеч қандай тўсиқларсиз фойдалана олишлари шарт. Шу билан бирга, уларни таълим билан тўлиқ қамраб олиш мақсадида инклюзив таълим олиш ҳуқуқини амалга ошириш механизмларини қайта кўриб чиқиш лозим.
Бу борада нафақат давлат тузилмаларининг, балки фуқаролик жамияти институтларининг ҳам фаоллиги талаб этилади. Хусусан, Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ногиронлиги бўлган шахсларга мослаштирилган шароитларни яратиш бўйича барча нодавлат нотижоат ташкилотлари ва оммавий ахборот воситалари билан ҳамкорликда ишлашга тайёр.
Шу ўринда қайд этиш лозимки, Омбудсман институти билан Ўзбекистон Ногиронлар жамияти ўртасида ўзаро ҳамкорлик меморандуми имзоланган бўлиб, унинг доирасида аҳолининг ногирон қатламларига тенг имкониятлар яратиш, ижтимоий ҳаётда фаол қатнашишлари учун кўмаклашиш, меҳнатга жалб этиш, уларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, ушбу йўналишда уларнинг ҳуқуқий маданиятини янада юксалтириш бўйича ҳамкорликда ишланмоқда. Ўйлайманки, бу борадаги амалий ишларни янада кенгайтириш ва мустаҳкамлаш давр талабига айланди. Шу жиҳатдан Омбудсман институти томонидан мамлакатимизда ногиронлик соҳасида фаолият юритаётган 600 га яқин нодавлат нотижорат ташкилотлари вакиллари билан биргаликда жойларда янги таҳрирдаги "Ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳуқуқлари тўғрисида"ги Ўзбекистон Республикаси Қонунининг мазмун-моҳиятини тушунтириш, имконияти чекланган шахсларнинг ҳуқуқий саводхонлигини ошириш билан биргаликда мазкур хужжатнинг ижроси устидан жамоатчилик назоратини ташкил этиш бўйича қатор лойиҳаларни амалга ошириш режалаштирилмоқда.
Шуниси эътиборлики, БМТга аъзо давлатлар дастлабки миллий маърузани Конвенция ратификация қилинганидан сўнг 2 йил ичида, кейинчалик ҳар 4 йилда бир марта тақдим этишлари белгиланган. Демак, жаҳон ҳамжамиятига бу борада дастлабки ҳисоботни тақдим этишимизга вақт етарли. Агар шу муддат мобайнида барчамиз бирлашган ҳолда ҳаракат қилсак, нафақат пойтахт, балки республика бўйлаб ногиронларнинг муносиб яшаши, ўқиши, меҳнат қилиши, даволаниши ва дам олиши учун мослаштирилган шароитларни яратилишига эриша оламиз. Демак, шу заминда яшаётган ҳар бир инсон, ҳаттоки жисмоний имконияти чекланган бўлса ҳам ҳаётидан рози бўлиши учун ҳаракат қилсак, шу саъий-ҳаракатларимиз натижасидан бутун жамиятимиз баҳраманд бўлади.

Так, Республика Узбекистан 27 февраля 2009 года подписала Конвенцию ООН о правах инвалидов, но вопрос о ее ратификации не былрешен. В Указе Президента от 1 декабря 2017 года «О мерах по кардинальному совершенствованию системы государственной поддержки лиц с инвалидностью» сделан акцент на этом вопросе и была подчеркнута необходимость содействия в реализации прав, свобод и законных интересов в соответствии с международными стандартами, принятия отдельного закона.
В результате реформ, осуществленных в этой сфере, в соответствии с Государственной программой по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017 — 2021 годах, 15 октября 2020 года Президентом страны подписанЗакон «О правах лиц с инвалидностью» в новой редакции.
Данным Законом определены основные принципы обеспечения прав лиц с инвалидностью. Кроме того, была совершенствована работа медико-социальных экспертных комиссий, на законодательном уровне определен ряд вопросов, связанных с социальной защитой людей с ограниченными возможностями и обеспечением их прав.
Следует отметить, что 22 февраля 2021 года в своем выступлении на
46-й сессии Совета ООН по правам человека Президент Шавкат Мирзиёев предложил создать Региональный совет по вопросам самореализации людей с ограниченными возможностями и подчеркнул, что в Узбекистане обеспечению прав лиц с особыми потребностями уделяется особое внимание.
В рамках международной инициативы главы нашего государства парламентом Узбекистана ратифицирована Конвенция о правах инвалидов.
Эта Конвенция важна тем, что направлена на поощрение, защиту и обеспечение полной реализации всех прав лиц с инвалидностью на основе равенства. Она охватывает ряд таких важных вопросов, как возможность пользования имеющимися условиям, личное продвижение, здравоохранение, образование, занятость, абилитация и реабилитация, участие в политической жизни, а также равенство и недопущение дискриминации.
Одним словом, в нашей стране теперь есть как национальные, так и международные основы законодательства о защите прав лиц с инвалидностью. Очередной актуальный вопрос - это эффективное выполнение задач, определенныхв этих нормах.
Уполномоченному Олий Мажлиса по правам человека (омбудсману) также поступает множество обращений лиц с инвалидностью, которые находятся на личном контроле Омбудсмана. Анализ обращений 2020 года показывает, что лица с ограниченными возможностями часто жалуются на наличие факторов, которые вызывают хлопоты и затраты при установлении инвалидности, и преград при поиске работы. Кроме того, есть заявления относительно пользования жилищными льготами и оказания содействия в бесплатном выделенииспециальных инвалидных колясок, протезов и других средств.
Следует особо подчеркнуть, что эти вопросы регулируются Законом Республики Узбекистан «О правах лиц с инвалидностью», который вступил в силу в текущем году. В соответствии с ним, работа медико-социальных экспертных комиссий совершенствована, а освидетельствование является бесплатным и проводится в течение 10 дней с момента получения медицинских документов.
На законодательном уровне закреплен также ряд вопросов, связанных с социальной защитой людей с ограниченными возможностями. В соответствии с этим, организации должны обеспечить лицам с инвалидностью условия доступа к спортивным сооружениям, объектам отдыха, туристским объектам, в том числе принять меры по оказанию квалифицированной медицинской помощи в рамках программы государственных гарантий, а также по бесплатному санаторно-курортному оздоровлению, обеспечению лекарственными средствами, изделиями медицинского назначения для ухода за лицами с инвалидностью и специализированными продуктами лечебного питания для детей с инвалидностью.
Кроме того, Законом определены льготы и права для детей с инвалидностью по получениюбесплатного общего среднего, внешкольного, среднего специального и профессиональногообразования, включая выделение дополнительной двухпроцентной квоты приема в высшие образовательные учреждения на основе государственного гранта от общего количества приема абитуриентов и др.
Самое главное, что в статье 6 Закона закреплен принцип недопущения дискриминации по признаку инвалидности. Запрещается любое обособление, исключение, отстранение, ограничение или предпочтение в отношении лиц с инвалидностью, а также отказ от создания условий для доступа лиц с инвалидностью к объектам и услугам.
В этой норме есть одна особенность, котораявозлагает на соответствующие государственные организации и органы власти очень сложные, масштабные задачи, требующие необходимыхфинансовых средств. Это создание условий для свободного перемещения лиц с инвалидностью наобъектах социальной сферы. Правда, до сегодняшнего дня только определенная часть зданий и сооружений, коридоров, транспортных средств адаптирована для свободного передвижения лиц с инвалидностью. Но этого недостаточно. Чтобы не допустить дискриминации в какой-бы то ни было форме в отношении лиц с инвалидностью, прежде всего, целесообразно внедрить четкие механизмы для обеспечения благоприятной среды. Люди с ограниченными возможностями должны иметь беспрепятственный доступ к любым социальным объектам и услугам. В то же время, чтобы полностью обеспечить их охват образованием, необходимо пересмотреть механизмы реализации права на инклюзивное образование.
В связи с этим необходима активность не только государственных структур, но и институтов гражданского общества. В частности, Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (омбудсман) готов работать со всеми негосударственными некоммерческими организациями и средствами массовой информациидля создания соответствующих условий для лиц с инвалидностью.
В этой связи следует отметить, что между институтом Омбудсмана и Обществом инвалидов Узбекистана подписан Меморандум о взаимодействии, в рамках которого осуществляется сотрудничество по созданию равных возможностей для слоев населения с инвалидностью, оказанию содействия их активному участию в общественной жизни, защите их прав, дальнейшему повышению уровня их правовой культуры. В этом направлении институтом Омбудсмана совместно с представителями около 600 негосударственныхнекоммерческих организаций страны, осуществляющих работу с лицами с инвалидностью, наряду с разъяснением сути и значимости Закона Республики Узбекистан «О правах лиц с инвалидностью», повышением правовой грамотности лиц с ограниченными возможностями запланирована реализация ряда проектов по организации общественного контроляза исполнением соответствующего законодательства.
Примечательно, что страны-члены ООН после ратификации Конвенции обязаны представлять национальные отчеты раз в два года, а затем каждые 4 года. Значит, у нас есть достаточно времени, чтобы представить мировому сообществуотчет о работе, проводимой в данном направлении. Если в течение этого срока мы будем совместно работать, мы сможем создать достойные условия для жизни, учебы, работы, лечения и отдыха людей с инвалидностью не только в столице, но и во всей стране. Итак, если мы будем прилагать усилия во имя того, чтобы все, в том числе люди с ограниченными возможностями были довольнысвоей жизнью, то от этого в выигрыше будет все общество.