Инсон ҳуқуқлари бўйича вакил Евроосиё Омбудсманлари Альянсининг VI-йиғилишида иштирок этди
Жорий йилнинг 28 октябрь куни Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари, Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий марказ директори, академик, Акмал Саидов ҳамда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Феруза Эшматовалар видеоконференцалоқа шаклда ўтказилган Евроосиё Омбудсманлари Альянсининг VI –йиғилишида кузатувчи сифатида иштирок этишди. "Евроосиё минтақасида ёшлар ҳуқуқларини ҳимоя қилишнинг долзарб муаммолари бўйича халқаро илғор тажрибалар алмашинуви" мавзусида бўлиб ўтган мулоқотларда иштирокчилар ўзаро тажриба алмашиш имкониятига эга бўлишди.
Альянс йиғилишида Россия Федерацияси, Ўзбекистон, Сербия, Арманистон, Қирғизистон, Монголия, Қозоғистон, Эрон ва Тожикистон Омбудсманлари ва миллий инсон ҳуқуқлари институтлари раҳбарлари, халқаро ташкилотлар ва давлат ҳокимияти органлари, инсон ҳуқуқлари ҳамжамиятлари вакиллари иштирок этишди.
Тадбир давомида ёшлар ҳуқуқларини таъминлаш, жумладан, уларга таълим, соғлиқни сақлаш, меҳнат ва тадбиркорлик фаолиятларини юритишларида етарли имкониятларни яратиш ҳамда уларни ҳар томонлама қўллаб қувватлаш билан боғлиқ масалаларни ҳал этиш бўйича энг самарали хорижий амалиётлар ҳақида маълумотлар берилди.
ЭОА йиғилишида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Ф.Эшматова ҳам ўз маърузаси билан иштирок этди. У ўз сўзида Ўзбекистонда ёшлар масаласи давлат сиёсатининг устувор йўналишларидан бири сифатида белгилангани ва сўнгги 5 йил ичида ёшлар ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича 50дан ортиқ қонун ва бошқа норматив ҳуқуқий ҳужжатлар қабул қилингани, Ўзбекистон Республикаси Президентининг ёшларга оид сиёсатида иккита энг муҳим йўналиш сифатида уларга замонавий билим бериш ва ёшлар бандлигини таъминлаш масалалари белгиланганига тўхталди.
Шунингдек, Женевада бўлиб ўтган БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг 48-сессиясида Ўзбекистон ташаббуси билан илгари сурилган COVID-19 пандемиясининг ёшлар ҳуқуқларига таъсири тўғрисидаги резолюция қабул қилинганига ҳам эътибор қаратди.
Таъкидлаш лозимки, Евроосиё Омбудсманлари Альянси минтақадаги инсон ҳуқуқлари ҳимоячиларининг саъй-ҳаракатларини бирлаштирадиган биринчи Иттифоқ ҳисобланади. Ушбу ташкилот Евроосиё давлатлари омбудсманларининг ўзаро ҳамкорлигини таъминлаб, ўз мамлакатлари фуқароларининг чет элдаги муаммоли масалаларини тезкор ҳал этиш имконини беради.
Евроосиё Омбудсманлари Альянсининг VI -йиғилиши якунларига кўра, Евроосиё минтақасида ёшлар ҳуқуқлари кафолатларини таъминлаш механизмларини мустаҳкамлашга доир масалалар муҳокама қилиниб, таклифлар ишлаб чиқилди.

The meeting was attended by the Ombudsman of the Russian Federation, Uzbekistan, Serbia, Armenia, Kyrgyzstan, Mongolia, Kazakhstan, Iran and Tajikistan as well as heads of national human rights institutions, international organizations and government agencies, and representatives of community human rights organizations.
During the event, information was presented on the most effective foreign practices of ensuring the rights of young people, including the creation of adequate opportunities for them in education, health, work and entrepreneurship, addressing issues of their comprehensive support.
Also, F. Eshmatova the Authorized Person of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights, made a report at the event. During which it was noted that the youth issue in Uzbekistan is one of the priorities of state policy and for the last 5 years more than 50 laws and other normative legal acts were adopted to protect rights and interests of youth, that the most important directions of youth policy of the President of the Republic of Uzbekistan is the issues of providing the youth with decent education and their employment.
In addition, the report mentioned the resolution initiated by Uzbekistan at the 48th session of the UN Human Rights Council in Geneva on creating equal opportunities for young people and ensuring their rights and freedoms in the context of reducing the negative impact of the COVID-19 pandemic.
It should be noted that the Eurasian Ombudsman Alliance is the first alliance uniting the efforts of human rights defenders in the region. This organization provides interaction of ombudsmen of Eurasian countries and allows them to promptly solve problems of citizens of their countries abroad.
At the end of the VI meeting of the Eurasian Ombudsman Alliance issues were discussed and proposals related to the strengthening of mechanisms to ensure the rights of young people in the Eurasian region were developed.