Инсон ҳуқуқлари бўйича вакил Евроосиё Омбудсманлари Альянсининг VI-йиғилишида иштирок этди
Жорий йилнинг 28 октябрь куни Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари, Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий марказ директори, академик, Акмал Саидов ҳамда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Феруза Эшматовалар видеоконференцалоқа шаклда ўтказилган Евроосиё Омбудсманлари Альянсининг VI –йиғилишида кузатувчи сифатида иштирок этишди. "Евроосиё минтақасида ёшлар ҳуқуқларини ҳимоя қилишнинг долзарб муаммолари бўйича халқаро илғор тажрибалар алмашинуви" мавзусида бўлиб ўтган мулоқотларда иштирокчилар ўзаро тажриба алмашиш имкониятига эга бўлишди.
Альянс йиғилишида Россия Федерацияси, Ўзбекистон, Сербия, Арманистон, Қирғизистон, Монголия, Қозоғистон, Эрон ва Тожикистон Омбудсманлари ва миллий инсон ҳуқуқлари институтлари раҳбарлари, халқаро ташкилотлар ва давлат ҳокимияти органлари, инсон ҳуқуқлари ҳамжамиятлари вакиллари иштирок этишди.
Тадбир давомида ёшлар ҳуқуқларини таъминлаш, жумладан, уларга таълим, соғлиқни сақлаш, меҳнат ва тадбиркорлик фаолиятларини юритишларида етарли имкониятларни яратиш ҳамда уларни ҳар томонлама қўллаб қувватлаш билан боғлиқ масалаларни ҳал этиш бўйича энг самарали хорижий амалиётлар ҳақида маълумотлар берилди.
ЭОА йиғилишида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Ф.Эшматова ҳам ўз маърузаси билан иштирок этди. У ўз сўзида Ўзбекистонда ёшлар масаласи давлат сиёсатининг устувор йўналишларидан бири сифатида белгилангани ва сўнгги 5 йил ичида ёшлар ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича 50дан ортиқ қонун ва бошқа норматив ҳуқуқий ҳужжатлар қабул қилингани, Ўзбекистон Республикаси Президентининг ёшларга оид сиёсатида иккита энг муҳим йўналиш сифатида уларга замонавий билим бериш ва ёшлар бандлигини таъминлаш масалалари белгиланганига тўхталди.
Шунингдек, Женевада бўлиб ўтган БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг 48-сессиясида Ўзбекистон ташаббуси билан илгари сурилган COVID-19 пандемиясининг ёшлар ҳуқуқларига таъсири тўғрисидаги резолюция қабул қилинганига ҳам эътибор қаратди.
Таъкидлаш лозимки, Евроосиё Омбудсманлари Альянси минтақадаги инсон ҳуқуқлари ҳимоячиларининг саъй-ҳаракатларини бирлаштирадиган биринчи Иттифоқ ҳисобланади. Ушбу ташкилот Евроосиё давлатлари омбудсманларининг ўзаро ҳамкорлигини таъминлаб, ўз мамлакатлари фуқароларининг чет элдаги муаммоли масалаларини тезкор ҳал этиш имконини беради.
Евроосиё Омбудсманлари Альянсининг VI -йиғилиши якунларига кўра, Евроосиё минтақасида ёшлар ҳуқуқлари кафолатларини таъминлаш механизмларини мустаҳкамлашга доир масалалар муҳокама қилиниб, таклифлар ишлаб чиқилди.

Уполномоченный по правам человека принял участие в VI заседании Евразийского альянса омбудсманов
28 октября текущего года Первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, директор Национального центра по правам человека, академик Акмал Саидов и Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (омбудсман) Феруза Эшматова приняли участие в VI заседании Евразийского альянса омбудсменов в качестве наблюдателей. В ходе переговоров участники имели возможность обменяться опытом на тему «Международный обмен передовым опытом по актуальным вопросам защиты молодежи в Евразийском регионе».
На встрече присутствовали омбудсманы Российской Федерации, Узбекистана, Сербии, Армении, Кыргызстана, Монголии, Казахстана, Ирана и Таджикистана, а также руководители национальных правозащитных институтов, международных организаций и государственных структур, а также представители правозащитных организаций сообщества.
В ходе мероприятия была представлена информация о наиболее эффективных зарубежных практиках обеспечения прав молодых людей, включая создание для них адекватных возможностей в сфере образования, здравоохранения, труда и предпринимательства, решение вопросов по их всесторонней поддержке.
Также, в мероприятии с докладом выступила Уполномоченный Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсман) Ф. Эшматова. В ходе которого было отмечено, что молодежный вопрос в Узбекистане является одним из приоритетов государственной политики и за последние 5 лет было принято более 50 законов и других нормативных правовых актов для защиты прав и интересов молодежи, что важнейшими направлениями молодежной политики Президента Республики Узбекистан являются вопросы обеспечения молодежи достойным образованием и их трудоустройство.
Кроме этого, в докладе было упомянуто о принятой резолюции, инициированной Узбекистаном на 48-й сессии Совета по правам человека ООН в Женеве о создании для молодежи равных возможностей и обеспечении их прав и свобод в контексте снижения негативного воздействия пандемии COVID-19.
Следует отметить, что Евразийский альянс омбудсменов - первый альянс, объединяющий усилия правозащитников в регионе. Эта организация обеспечивает взаимодействие омбудсменов стран Евразии и позволяет им оперативно решать проблемы граждан своих стран за рубежом.
По итогам VI заседания Евразийского альянса омбудсменов были обсуждены вопросы и выработаны предложения, связанные с усилением механизмов обеспечения прав молодежи в Евразийском регионе.