Йиғилишда хорижий мамлакатлардаги инсон ҳуқуқлари бўйича миллий муассасаларининг юздан ортиқ вакиллари иштирок этди. Тадбир иштирокчилари фуқаролар мурожаатларини кўриб чиқиш жараёнига рақамли технологияларни кенг жорий этиш орқали инсон ҳуқуқларини таъминланишига эришиш бўйича қатор давлатлар тажрибаси билан танишиш имконига эга бўлдилар. Хусусан, Корея, Колумбия, Аргентина, Конго, Ливия, Арманистон, Испания давлатлари рақамли даврда инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича ўз тажрибалари билан ўртоқлашдилар.
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) Феруза Эшматова фуқароларнинг инсон ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш жараёнида Омбудсманнинг ўрни ва амалга оширилаётган ишлар бўйича аҳоли хабардорлигини ошириш, бунда фаолиятнинг очиқлигини таъминлаш бўйича ОАВ, интернет ресурслари ва ижтимоий тармоқларда эълон қилиб борилаётган мунтазам ахборот ва расмий муносабатларга тўхталди. Ўзбекистонда жамоатчилик назоратини амалга оширишда рақамли технологиялардан самарали фойдаланилаётгани, хусусан Омбудсман фаолиятида ҳам ижтимоий тармоқда эълон қилинган қонун бузилиш ҳолатларини минтақавий вакиллари ёрдамида ўрганиш ва муаммоларни бартараф этиш бўйича ишлар ташкил этилганига эътибор қаратди.
Шунингдек, Феруза Эшматова КОВИД-19 пандемиясига қарамасдан, Омбудсман ва унинг Котибияти ходимлари ёзма мурожаатларни кўриб чиқиш билан чекланиб қолмасдан, мамлакатимизнинг барча ҳудудларидаги ҳаракатланиш эркинлиги чекланган ёпиқ муассасаларга мониторинг ташрифларини амалга оширганини таъкидлади.
Қайд этиш лозимки, 2020 йилда Глобал альянс томонидан Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари буйича вакили (Омбудсман) фаолиятининг Париж принципларига мувофиқлиги бўйича аккредитациядан ўтказилган ва унга “Б” мақоми берилган.

Участники мероприятия имели возможность ознакомиться с опытом национальных учреждений по правам человека других стран по рассмотрению жалоб, борьбе с растущим цифровым неравенством и предотвращению нарушения прав человека в цифровом пространстве.
На заседании приняли участие более ста представителей национальных правозащитных учреждений зарубежных стран. В частности, своим опытом по защите прав человека в эпоху цифровых технологий поделились представители офисов Омбудсмана и других национальных правозащитных учреждений Кореи, Колумбии, Аргентины, Конго, Ливии, Армении, Испании и других стран.
Был сделан акцент на эффективном использовании цифровых технологий при осуществлении общественного контроля в Узбекистане, в частности, на организации работы Омбудсмана по изучению и решению проблем, связанных с нарушением закона в социальной сети с помощью региональных представителей.
Кроме того, Феруза Эшматова отметила, что несмотря на пандемию COVID-19, Омбудсман и сотрудники его аппарата не ограничивались рассмотрением письменных обращений, но и осуществляли мониторинговые визиты во всех регионах страны.
Следует отметить, что в 2020 году в соответствии с Парижскими принципами, Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсман) был аккредитован Глобальным альянсом и получил статус «В».