Ўзбекистонда болаларни ўз вақтида рўйхатдан ўтказмаслик ва шахсини тасдиқловчи ҳужжатлар, туғилганлик ҳақидаги гувоҳномаларнинг йўқлиги ҳолатлари учрамоқда. Шу тариқа, болалар ижтимоий ҳимоя тизими ташқарисида, яъни давлат органлари учун “кўринмас” бўлиб қолмоқда – улар таълим, тиббий ва ижтимоий ёрдамдан мосуво қоляпти, улар чет элга чиқа олмайди, мерос ҳам ололмайди. Болалар омбудсмени Алия Юнусова бу ҳолат давлат органларининг бундай болаларни аниқлаш бўйича ҳаракатлари етарли даражада мувофиқлаштирилмагани, бу ҳам бюрократик ёндашув, балки ўз вазифаларига, жумладан, ота-оналарга нисбатан бепарво муносабатнинг оқибати эканлигини таъкидлайди. Бу омиллар болаларнинг исми, фамилияси, фуқароликка бўлган бузилган ҳуқуқларини тиклашга тўсқинлик қилади.
— Яқинда Маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш вазирлиги томонидан ўтказилган мониторинг доирасида шахсини тасдиқловчи ҳужжати бўлмаган 300 нафар шахс, шу жумладан, болалар аниқлангани ҳақида хабар берган эдингиз.
– Ҳаммаси тўғри. Бу маълумот мени қизиқтирди, чунки мен яқинда шунга ўхшаш иш билан шуғуллангандим – 10 йил давомида ҳужжат ололмаган Анна исмли қиз. Бувиси кўплаб идораларга мурожаат қилган, лекин ҳамма жойда у таскин бермайдиган, шунчаки расмиятчилик учун бериладиган жавобларни олган.
Агар боланинг қонуний вакили бўлмаса, онаси бошқа жойда бўлса, у ҳолда бу “Бола ҳуқуқларининг кафолатлари тўғрисида”ги қонунга мувофиқ қизча ота-она қарамоғисиз қолганлиги сабабли унинг ижтимоий ҳимоясиз қолганлигини англатади. Бувисининг қонуний васий эканлигини кўрсатадиган ҳеч қандай ҳужжати йўқ. Натижада, қизча кўп йиллар давомида мактабга бора олмаган.
Қиз менга мурожаат қилди, у онасининг олдиган бормоқчи эканлигини айтди, лекин кетиш учун ҳужжатлари йўқ эди. Болалар ҳуқуқлари бўйича Вакил идораси бу ҳолатни ижобий ҳал қилиб берди. Суд қарори асосида унга туғилганлик ҳақидаги гувоҳнома берилди.
– Васийлик органлари ҳақида нима дейиш мумкин?
– Баъзида шунчаки уларнинг позицияси тушунарсиз бўлади. Ахир бу ҳужжати йўқлиги туфайли мактабга бора олмаётган боланинг тақдири-ку. Тўсатдан ўзига нимадир бўлишидан ва бу бола ким билан қолишидан хавотирда бўлган бувисининг ҳам тақдири. Биз қўшимча равишда Халқ таълими вазирлигига ҳам, васийлик ва ҳомийлик органларига ҳам сўров юбордик. Бу масалани ҳал этиш юзасидан Олий суддан маслаҳат олдик. Сўнгра васийлик ва ҳомийлик органлари томонидан фуқаролик ишлари бўйича туманлараро судга даъво аризаси тақдим этилди. Шуни таъкидлашни истардимки, ота-онанинг васийлиги бўлмаган ҳолларда васийлик органлари боланинг қонуний васийи ҳисобланади ва бола учун жавобгар бўлади. Бу Ўзбекистон Республикаси Оила кодексининг 142-моддасида, “Бола ҳуқуқларининг кафолатлари тўғрисида”ги қонунда мустаҳкамлаб қўйилган. Васийлик органлари ушбу болаларнинг манфаатларини кўзлаб ишлашлари шарт. Болалар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича барча бошқармалар ўртасида мазкур масала юзасидан тушунтириш ишлари олиб борилди.
Бола ҳуқуқлари ҳақида гапирадиган бўлсак, асосий ҳуқуқлардан бири боланинг индивидуаллик ҳуқуқидир. Яъни, агар боланинг туғилганлик ҳақидаги гувоҳномаси бўлмаса, демак, шунга кўра, унинг барча ҳуқуқлари автоматик равишда бузилади. Бола бор, лекин ҳужжатларга кўра у мавжуд эмас.
Вилоят ҳокимлари бола ҳуқуқлари бўйича комиссиялар раислари бўлганлиги сабабли вилоят ҳокимликларига тегишли кўрсатма ва сўровлар юборилди. Самарқанд вилоятининг икки туманида бу ҳолат алоҳида ўрганилди.
– Бунинг сабаби нимада?
– Биз тўрт нафар фарзандининг туғилганлик ҳақидаги гувоҳномаси йўқ оила билан учрашдик. Бунинг сабабини жойида ўргандик. Бу оиланинг энг катта фарзанди 10 ёшда, ҳали ҳам туғилганлик ҳақидаги гувоҳномаси йўқ. Маълум бўлишича, боланинг ота-онаси билан никоҳсиз яшайди. Сабаби, болаларнинг онасида паспорт йўқ. Икки фарзанд уйда, иккитаси тиббиёт муассасасида дунёга келган. Туғилганлик тўғрисида гувоҳнома йўқ. Бу ҳолат кишини ҳайратда қолдирди.
Аёлнинг паспорти бўлмагани учун эркак ва аёл никоҳни расмийлаштира олмаган. Савол: Бундай муаммоларни ҳал қилишда ёрдам кўрсатиши керак бўлган ички ишлар органлари қаерда эди? Бу йиллаб давом этмаслиги керак. Аёл қайта-қайта ҳомиладор бўлган, яъни у маҳаллада, поликлиникада пропискада бўлиши, туғилганидан кейин рўйхатга олиниши керак эди ва ҳоказо.
– Демак, болалар эмланмаган, тегишли тиббий кўрикдан ўтмаган …
– Ҳа, баъзан жойида оддий ҳақиқатларни тушунтиришга тўғри келади. Болалар боғчага, мактабга боришмаган. Натижада бу болалар соғлиқни сақлаш ва таълим тизимидан ҳам чиқиб кетишади, улар “дафтарлар” тизими орқали ҳам ёрдам ололмайди.
Кейин биз бошқа оилага бордик, биринчи аёлнинг иши бўйича тажрибага эга бўлганимиз учун, бир ҳафта ичида эркакка ҳужжатлар берилди.
– Қандайдир қўлда бошқаришга ўхшайди …
–  Бюрократик характерга эга муаммолар ҳам бор. Ҳозирда 300 нафар ҳужжатсиз фуқародан 200 нафарга яқини боласининг туғилганлик тўғрисидаги гувоҳномага эга бўлишди. Бу борадаги ишлар янги ташкил этилган болалар ҳуқуқларини таъминлаш тизими, вилоят, туман (шаҳар) ҳокимликларининг болаларни ҳимоя қилиш бўлимлари фаолияти туфайли тезкорлик билан амалга оширилди. Яқин келажакда қўшимча сўровлар юборамиз.
Қолган ҳолатлар бўйича ҳужжатлар ФҲДЁ ёки адлия органларига юборилди. Агар бола 16 ёшга тўлмаган бўлса, ҳужжатлар билан боғлиқ масала ФҲДЁ томонидан ҳал қилинади. 16 ёшдан кейин бу судда амалга оширилади.
Омбудсман боланинг ҳужжатсиз қолиб кетиши, давлат ҳокимияти ва бошқаруви органлари ҳамда маҳалла ҳокимиятлари нима сабабдан бонг урмаганидан хавотирда эди.
Мансабдор шахслар учун бир кун – бу шунчаки оддий бир кун. Болалар ҳуқуқлари бўйича Вакил идорасида эса биз ҳар бир кун муҳим рол ўйнайдиган боланинг тақдири ҳақида гапирамиз. Ушбу бекор тўхталиб турган вақт боланинг Ўзбекистон Республикаси қонуни, Бола ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенция билан кафолатланган ҳуқуқларини амалга оширишини чеклайди.
Бундай ҳолатларнинг олдини олиш керак. Бундай ҳолатларнинг ҳар бир аниқланиши билан васийлик органлари дарҳол жавоб беришга ва боланинг бузилган ҳуқуқларини тиклаш учун барча чораларни кўришга мажбурдирлар. Биринчидан, исм, фамилия, фуқаролик ҳуқуқи ва шунга мос равишда унга кафолатланган барча ҳуқуқлар. Мансабдор шахсларнинг ҳар қандай эътиборсизлиги болани болаликдан маҳрум қилади.
– Бундай ҳолатларнинг олдини олиш учун қандай тизимли ишларни амалга ошириш зарур?
– Болаларда ҳужжат йўқлиги билан боғлиқ бу ҳолат ҳар бир вилоят, туман (шаҳар) ҳокими қатори алоҳида назоратимизда ҳам бўлиб, катта эътирофга сазовор бўлди.
Афсуски, ўз фарзандининг қонуний вакили бўлиб, фаоллик кўрсатмай, болаларни рўйхатга олишни кечиктираётган ота-оналарнинг ҳам маълум бир айби бор. Булар чекка ҳудудлар, қишлоқлар бўлиши мумкин, шу билан бирга ҳуқуқий саводхонликнинг пастлиги ҳам муҳим роль ўйнайди.
Ҳозир болаларни рўйхатга олишнинг электрон тизими яхши ишлаяпти, лекин бундан 10-15 йил аввал содир бўлган ҳолатлар ҳам мавжуд.
Биз болаларнинг ҳар қандай вақтда бузилган ҳуқуқларини тиклаймиз. Айни пайтда давлат органларида ҳам бундай ҳолатларга йўл қўйиб бўлмаслиги, уларни зудлик билан ҳал этиш зарурлигини тушунтириб, тарғибот ишлари олиб борилмоқда. Бола ҳуқуқлари ўзаро боғлиқ ва ажралмасдир. Бу ерда, албатта, уларни бузган шахслар жавобгарликка тортилиши керак.
Шунингдек, бола ҳуқуқларини ҳимоя қилишда масъул давлат органлари – соғлиқни сақлаш, мактабгача таълим, халқ таълими, ҳуқуқни муҳофаза қилиш ва суд органлари, шунингдек, болалар манфаатлари йўлида фаолият юритаётган нодавлат нотижорат ташкилотлари билан яқиндан ҳамкорлик қилиш муҳим аҳамиятга эга.

В Узбекистане наблюдаются случаи несвоевременной регистрации детей и отсутствие у них удостоверяющих личность документов, свидетельств о рождении. Таким образом дети оказываются вне системы социальной защиты, они становятся невидимыми для государственных органов – не получают образование, медицинскую и социальную помощь, не могут выехать за рубеж, получать наследство. Детский омбудсман Алия Юнусова отмечает, что это происходит из-за недостаточной координации в действиях госорганов по выявлению таких детей, также это следствие бюрократического подхода, а может быть и халатного отношения к своим обязанностям, в том числе и родителей. Эти факторы мешают восстановить детям нарушенные права на имя, фамилию, гражданство.
– Вы недавно сообщили, что в рамках мониторинга Министерства по поддержке махалли и семьи было выявлено 300 людей, в том числе детей, у которых отсутствуют подтверждающие личность документы.
– Все верно. Эта информация меня заинтересовала, потому что я недавно занималась решением похожего кейса – девочку зовут Анна, которая на протяжении 10 лет не могла получить документы. Ее бабушка обращалась во многие инстанции, но везде получали неутешительные ответы – отписки.
Если отсутствует законный представитель ребенка, мать девочки находится в отъезде, это означает, что девочка согласно закону «О гарантиях прав ребенка» является социально уязвимой, поскольку она осталась без родительской опеки. И у бабушки нет никаких правоустанавливающих документов, которые бы свидетельствовали о том, что она является ее законным опекуном. В результате этого девочка долгие годы не посещала школу.
Девочка обратилась ко мне, она заявила, что хочет поехать к матери, но документов для выезда у нее нет. Офис Уполномоченного по правам ребенка разрешил эту ситуацию положительно. На основании вынесенного судебного решения ей было выдано свидетельство о рождении.
– А как же органы опеки?
– Иногда непонятна как раз их позиция. Это ведь судьба ребенка, который не может пойти в школу, у которого, в случае чего, нет документов. И бабушка, которая волнуется, что вдруг с ней что-то случится и с кем останется этот ребенок. Мы дополнительно отправили запросы и в Министерство народного образования, и в органы опеки. Получили консультации в Верховном суде как решить этот вопрос. Потом была подача в межрайонный суд по гражданским делам искового заявления органов опеки. Хочу отметить, что, в случаях отсутствия родительской опеки, органы опеки являются законным опекуном ребенка, и они несут ответственность за него. Это закреплено в статье 142   Семейного кодекса Республики Узбекистан, в законе «О гарантиях прав ребенка». Органы опеки обязаны работать в интересах этих детей. Разъяснение по этому вопросу офис Уполномоченного по правам ребенка провел среди всех отделов по защите прав ребенка.
Когда мы говорим о правах ребенка, то одно из основных прав — это право ребенка на индивидуальность. То есть, если у ребенка нет свидетельства о рождении, то, соответственно, все его права автоматически нарушаются. Ребенок существует, а по документам его нет.
Соответствующие поручения и запросы были направлены в хокимияты областей, потому что хокимы области являются председателями комиссий по вопросам прав ребенка. Отдельно изучение данной ситуации было проведено в двух районах Самаркандской области.
– Какова же причина подобного явления?
— Вот мы встретились с семьей, в которой четверо детей не имеют свидетельств о рождении. Изучали причину на месте. Старшему ребенку в этой семье 10 лет и до сих пор у него нет свидетельства о рождении. Оказалось, что отец мальчика живет с матерью без брака. Причина – отсутствие паспорта у матери детей. Двое детей родились дома, двое – в медучреждении. Нет ни свидетельств о рождении, ни справки о рождении. Эта ситуация повергла в шок.
Мужчина с женщиной не смогли зарегистрировать брак из-за отсутствия паспорта у женщины. Вопрос: а где были органы внутренних дел, которые должны оказывать помощь в решении таких проблем?  Это же не   должно длиться годами.  Женщина была неоднократно беременна, значит она должна была числиться в махалле, в поликлинике, ее должны были взять на учет после родов и прочее.
– Получается, что дети не получали прививки, должное медицинское обследование…
– Да, порой на местах приходилось объяснять прописные истины. Дети не посещали детский сад, не ходили в школу. Получается, что такие дети выпадают из системы здравоохранения и образования, они не могут получить помощь по системе «тетрадей».
Затем мы поехали в другую семью, зная о первом кейсе с женщиной, мужчине выдали за неделю документы.
– Какое-то ручное управление получается…
– Были проблемы и бюрократического характера. Сейчас из 300 людей без документов, около 200 детей уже получили свидетельства о рождении. Эта работа, благодаря вновь созданной системе обеспечения прав детей, деятельности отделов по защите детей хокимиятов области, районов (городов) была проведена оперативно. В ближайшее время мы   еще раз дополнительно направим запросы.
Документы по оставшимся случаям направлены в ЗАГС или в судебные органы. Если ребенку до 16 лет, то вопрос с документами решают органы ЗАГСа. После 16 лет это осуществляется в судебном порядке.
Офис Уполномоченного волновали причины, почему ребенок оказался без документов, почему не били тревогу государственные органы, а также органы махалли.
Один день для должностных лиц — это просто день. Мы в офисе Уполномоченного по правам ребенка говорим о судьбе ребенка, где каждый день играет существенную роль. Этот простой ограничивает ребенка в реализации его прав, которые гарантированы ему законом Республики Узбекистан, Конвенцией о правах ребенка.
Необходимо предупреждать такие случаи. При каждом выявлении таких случаев, немедленно органы опеки обязаны реагировать и принимать все меры для восстановления нарушенных прав ребенка. Во-первых, права на имя, фамилию, гражданство и, соответственно, все права, которые ему гарантированы. Этот простой должностных лиц лишает ребенка детства.
– Какая системная работа должна вестись в предупреждении подобных случаев?
– Эта ситуация с отсутствием документов у детей получила большой резонанс и сейчас находится у нас на особом контроле, также, как и у каждого хокима области, района (города).
К сожалению, здесь есть и определенная вина родителей, которые, являясь законным представителем своего ребенка, бездействуют и откладывают регистрацию детей. Это могут быть отдаленные районы, кишлаки, низкая правовая грамотность опять-таки.
Сейчас электронная система регистрации детей работает отлично, но есть кейсы, которые происходили 10-15 лет назад.
Мы восстанавливаем права тех детей, которые были когда-то нарушены. На данный момент мы ведем еще образовательную кампанию в государственных органах, объясняя недопустимость подобных ситуаций и необходимость их немедленного решения. Права ребенка взаимосвязаны и неделимы. Здесь, конечно, должны нести ответственность те лица, которые их нарушили.
Также важно тесное взаимодействие в защите прав ребенка ответственных государственных органов – здравоохранения, дошкольного образования, народного образования, правоохранительных и судебных, а также неправительственных организаций, работающих в интересах детей.