Унинг ёзишича, Шовот туманидаги ташкилотлардан бирида (мурожаатчи илтимосига кўра унинг аввалги иш жойи ошкор этилмади) етакчи матахассис лавозимида ишлаб келган ва 2022 йил 14 апрель кунидан бошлаб иш берувчи ундан ишдан бўшаш тўғрисида ариза беришини талаб қилиб, тазйиқ ўтказиб келинган.
Мазкур ҳолат Омбудсман назоратига олиниб, жойига чиқиб ўрганилганида мурожаатда келтирилган важлар қисман тасдиқланди.
Яъни, иш берувчи томонидан касаба уюшмаси қўмитасига тақдимнома киритилиб, унда С.Р.нинг ички меҳнат тартиб қоидаларини қўпол равишда бузиб келганлиги учун Ўзбекистон Республикаси МКнинг 100-моддаси 2-қисмининг 3-бандига асосан у билан тузилган меҳнат шартномасини бекор қилишга розилик сўралган.
Ушбу тақдимнома рад этилишига қарамасдан, иш берувчи мансабдор шахснинг 2022 йил 15 июль куни С.Р.нинг эгаллаб турган лавозимидан қонунга хилоф равишда озод этган.
Омбудсман мазкур мурожаат юзасидан тегишли вазирликка тақдимнома киритиб, унда мурожаатчи С.Р.нинг эгаллаб турган лавозимидан ғайриқонуний равишда ишдан бўшатилиши билан боғлиқ ҳаракатларига ҳуқуқий баҳо бериб, қонунни бузган мансабдор шахсга нисбатан тегишли чора кўрилишини сўради.
Омбудсман тақдимномасига асосан, фуқаро С.Р. билан тузилган меҳнат шартномасини бекор қилиш тўғрисидаги буйруқ бекор қилиниб, ходим аввалги вазифасига ишга қайта тикланган.
Иш берувчига нисбатан эса Ўзбекистон Республикаси Меҳнат кодексининг 181-моддасига асосан “Ҳайфсан” интизомий жазо чораси қўланилган.

На основании представления Омбудсмана незаконно уволенный сотрудник был восстановлен в должности
Гражданин С.Р., проживающий в  Шовотском районе Хорезмской области обратился к Уполномоченному Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека  (Омбудсману) в связи с нарушением трудовых прав.
По его словам, он работал ведущим специалистом в одной из организаций Шовотского района (предыдущее место работы не разглашается по просьбе заявителя), а с 14 апреля 2022 года работодатель потребовал от него подать заявление об увольнении и оказывал давление.
Когда эта ситуация была взята на контроль Омбудсмана и изучена на месте, обстоятельства, изложенные в заявлении, частично подтвердились.
То есть работодатель внес представление в профсоюз, в котором спрашивалось согласие на расторжение трудового договора, заключенного с С.Р. на основании пункта 3 части 2 статьи 100 Трудового кодекса Республики Узбекистан за грубое нарушение правил внутреннего трудового распорядка.
Несмотря на отклонение данного представления,  15 июля 2022 года работодатель незаконно уволил  С.Р. с занимаемой должности.
Омбудсман внес представление в соответсвующее министерство по данному обращению, в котором дал правовую оценку действиям, связанным с незаконным увольнением заявителя С.Р. с занимаемой должности и просил принять соответствующие меры в отношении должностного лица, нарушившего закон.
На основании представления Омбудсмана приказ о расторжении трудового договора с гражданином С.Р. был отменен и сотрудник восстановлен на прежней должности.
Согласно статье 181 Трудового кодекса Республики Узбекистан в отношении работодателя применена дисциплинарная мера наказания «Выговор».