Омбудсман томонидан фуқаролар манфаатида судга киритилган яна бир даъво аризаси қаноатлантирилди
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсманнинг) ҳудудлардаги минтақавий вакиллари доимий равишда ҳаракатланиш эркинлиги чекланган ёпиқ муассасаларга мониторинг ташрифларини амалга ошириш билан бирга “Мурувват” уйларидаги шароитларни ҳам ўрганишади.
Омбудсманнинг Сирдарё вилоятидаги минтақавий вакили Шуҳрат Алимовнинг Сирдарё “Мурувват” ногиронлиги бўлган шахслар учун аёллар интернат уйига амалга оширган ўрганишларида бир гуруҳ ногиронлиги бўлган шахсларнинг шахсини тасдиқловчи ҳужжатлари мавжуд эмаслиги аниқланди.
Шундан сўнг, давлат қарамоғида бўлган 5 нафар имконияти чекланган фуқаронинг тегишли маълумотлари тўпланиб, уларнинг туғилганлик фактини тасдиқлаш бўйича Фуқаролик ишлари бўйича Сирдарё туманлараро судига Омбудсман томонидан даъво аризаси киритилди.
Шу йилнинг декабрь ойида Сирдарё “Мурувват” ногиронлиги бўлган шахслар учун аёллар интернат уйида бўлиб ўтган сайёр суд мажлисида Омбудсман даъво аризаси қаноатлантирилди.
Шунингдек, Омбудсманнинг Навоий вилоятидаги минтақавий вакили томонидан Навоий вилоят асаб-руҳий касалликлар диспансери ҳамда Нурота “Мурувват” ногиронлиги бўлган шахслар учун мўлжалланган эркаклар интернат уйига қилинган мониторинг ташрифлари давомида ҳам 4 нафар фуқароларда шахсини тасдиқловчи ҳужжатлари йўқлиги аниқланган.
Омбудсманнинг Навоий вилоятидаги минтақавий вакилининг саъй-ҳаракатлари, вилоят Ички ишлар бошқармаси, унинг миграция ва фуқароликни расмийлаштириш бошқармаси ҳамда вилоят божхона бошқармаси ҳамкорлигида тўрт нафар фуқарога шахсини тасдиқловчи ID карталар расмийлаштирилди.

Another claim filed by the Ombudsman to the court in the interests of citizens was satisfied
Regional representatives of the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman), along with regular monitoring visits to closed institutions for persons with limited freedom of movement, also study the conditions of detention in Muruvvat houses.
A study conducted by the Regional Representative of the Ombudsman in the Syrdarya region Shukhrat Alimov in the women's institution for persons with disabilities “Muruvvat” in Syrdarya showed that a group of persons with disabilities do not have identity documents.
Relevant data of 5 state-dependent citizens with disabilities were collected, and the Ombudsman's statement of claim was received by the Syrdarya Interdistrict Court for Civil Cases to confirm the fact of the birth of these citizens.
In December of this year, at an off-site court session in the Syrdarya women's institution for persons with disabilities “Muruvvat”, the above-mentioned claim of the Ombudsman was satisfied.
Moreover, during the monitoring visits of the Regional Representative of the Ombudsman in the Navoi region to the Navoi regional dispensary for neuropsychiatric diseases and the male institution for persons with disabilities Nurota “Muruvvat”, the fact of the absence of an identity card of 4 citizens became known.
Thanks to the actions of the Regional Representative of the Ombudsman in the Navoi region, together with the regional department of internal affairs, its department of migration and naturalization and the regional customs department, identity cards were issued to four citizens.