Омбудсман томонидан фуқаролар манфаатида судга киритилган яна бир даъво аризаси қаноатлантирилди
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсманнинг) ҳудудлардаги минтақавий вакиллари доимий равишда ҳаракатланиш эркинлиги чекланган ёпиқ муассасаларга мониторинг ташрифларини амалга ошириш билан бирга “Мурувват” уйларидаги шароитларни ҳам ўрганишади.
Омбудсманнинг Сирдарё вилоятидаги минтақавий вакили Шуҳрат Алимовнинг Сирдарё “Мурувват” ногиронлиги бўлган шахслар учун аёллар интернат уйига амалга оширган ўрганишларида бир гуруҳ ногиронлиги бўлган шахсларнинг шахсини тасдиқловчи ҳужжатлари мавжуд эмаслиги аниқланди.
Шундан сўнг, давлат қарамоғида бўлган 5 нафар имконияти чекланган фуқаронинг тегишли маълумотлари тўпланиб, уларнинг туғилганлик фактини тасдиқлаш бўйича Фуқаролик ишлари бўйича Сирдарё туманлараро судига Омбудсман томонидан даъво аризаси киритилди.
Шу йилнинг декабрь ойида Сирдарё “Мурувват” ногиронлиги бўлган шахслар учун аёллар интернат уйида бўлиб ўтган сайёр суд мажлисида Омбудсман даъво аризаси қаноатлантирилди.
Шунингдек, Омбудсманнинг Навоий вилоятидаги минтақавий вакили томонидан Навоий вилоят асаб-руҳий касалликлар диспансери ҳамда Нурота “Мурувват” ногиронлиги бўлган шахслар учун мўлжалланган эркаклар интернат уйига қилинган мониторинг ташрифлари давомида ҳам 4 нафар фуқароларда шахсини тасдиқловчи ҳужжатлари йўқлиги аниқланган.
Омбудсманнинг Навоий вилоятидаги минтақавий вакилининг саъй-ҳаракатлари, вилоят Ички ишлар бошқармаси, унинг миграция ва фуқароликни расмийлаштириш бошқармаси ҳамда вилоят божхона бошқармаси ҳамкорлигида тўрт нафар фуқарога шахсини тасдиқловчи ID карталар расмийлаштирилди.

Изучение, проведенное Региональным представителем Омбудсмана в Сырдарьинской области Шухратом Алимовым в женском доме-интернате для лиц с инвалидностью “Мурувват” в Сырдарье, показало, что у группы лиц с инвалидностью нет документов, удостоверяющих личность.
После этого были собраны соответствующие данные 5 граждан с ограниченными возможностями, находящихся на государственной иждивении, и в Сырдарьинский межрайонный суд по гражданским делам поступило исковое заявление Омбудсмана о подтверждении факта рождения этих граждан.
В декабре этого года на выездном судебном заседании в Сырдарьинском женском интернате для лиц с ограниченными возможностями здоровья “Мурувват” вышеотмеченный иск Омбудсмана был удовлетворен.
Также в ходе мониторинговых посещений Регионального представителя Омбудсмана в Навоийской области в Навоийский областной диспансер нервно-психических заболеваний и мужской дом-интернат для лиц с ограниченными возможностями здоровья Нурота “Мурувват” стал известен факт отсутствия удостоверения личности 4 граждан.
Благодаря действиям Регионального представителя Омбудсмана в Навоийской области, совместно с областным управлением внутренних дел, его управлением миграции и натурализации и областным таможенным управлением, четырем гражданам были выданы удостоверения личности