Инсон ҳуқуқлари бўйича Омбудсман ва АҚШ IRI Халқаро Республика Институти ўртасида ҳамкорлик йўлга қўйилди
АҚШ IRI Халқаро Республика Институти вакилларидан иборат делегация аъзоларининг мамлакатимизга ташрифи доирасида “Фуқаролар манфаатларига йўналтирилган қонун ижодкорлиги бўйича ишончли парламент тадқиқотлари” мавзусида давра суҳбати ташкил этилди. Унда Олий Мажлис Сенати ва Қонунчилик палатаси аъзолари, Олий Мажлис ҳузуридаги Қонунчилик муаммолари ва парламент тадқиқотлари институти, Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) иштирок этди.
Тадбирни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси ҳузуридаги Қонунчилик муаммолари ва парламент тадқиқотлари институти директори Фозилжон Отахонов, Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Феруза Эшматова ва Халқаро Республика институти Марказий Осиё, Россия, Кавказ, Беларус ва Украинадаги дастурлари билан Евроосиё бўйича катта минтақавий директори Стивен Никс кириш сўзлари билан очиб беришди.
Давра суҳбатида тадбир иштирокчиларига мамлакатимизда сўнгги йилларда олиб борилаётган ислоҳотлар, хусусан Конституциявий ислоҳотлар ҳамда унда фуқароларимиз ва фуқаролик жамияти вакилларининг иштироки юзасидан маълумотлар бериб ўтилди.
АҚШ Собиқ Конгрессмени Питер Роскам Ўзбекистоннинг Конституциявий ислоҳотларни амалга оширишдаги саъйи-ҳаракатларини ижобий баҳолади. У ўз сўзида америкалик сиёсатчи ва дипломат, АҚШнинг учинчи президенти Томас Жефферсон томонидан ишлаб чиқилган «Америка Қўшма Штатлари мустақиллик Декларацияси»ни мисол сифатида келтирилди ва уни ишлаб чиқиш ҳам маълум бир вақт талаб этганлигини қайд этди.
Шунингдек, фуқароларнинг конституциявий ислоҳотлардаги иштироки борасидаги АҚШ тажрибаси ҳақида тўхталиб ўтди.
АҚШ IRI Халқаро Республика Институти вакилларининг мамлакатимизга ташрифи доирасида Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ва Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси ҳузуридаги Қонунчилик муаммолари ва парламент тадқиқотлари институти вакиллари билан ҳам учрашишди. Учрашув давомида Халқаро Республика Институти томонидан ҳамкорлик бўйича таклиф этилган “Йўл харита”си лойиҳаси муҳокама қилинди.
Учрашув жараёнида меҳмонлар Омбудсман институтининг асосий фаолият йўналишлари, жумладан мурожаатлар билан ишлаш, фуқаролик жамияти институтлари билан ҳамкорлик, ҳаракатланиш эркинлиги чекланган ёпиқ муассасаларга амалга оширилаётган мониторинг ташрифлари ҳамда халқаро ҳамкорлик борасида фаолияти билан таништирилди.
Халқаро Республика Институти вакиллари Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)ни ҳар жиҳатдан қўллаб-қувватлашга тайёр эканлигини билдириб ўтди.
Шу билан бирга, Халқаро Республика Институти вакиллари томонидан Ўзбекистон Республикасида рўйхатдан ўтишни ва ўз офисини очишни режалаштирилаётганлиги маълум қилинди.

Налажено сотрудничество между Уполномоченным по правам человека и Международным республиканским институтом IRI США
В рамках визита в нашу страну членов делегации в составе представителей Международного республиканского института IRI США был организован круглый стол на тему «Надежные парламентские исследования законотворчества, направленные на интересы граждан». В нем приняли участие члены Сената и Законодательной палаты Олий Мажлиса, Института проблем законодательства и парламентских исследований при Олий Мажлисе, Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсман).
Мероприятие открылось вступительными словами директора Института проблем законодательства и парламентских исследований при Олий Мажлисе Республики Узбекистан Фозилжона Отаханова, Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) Ферузы Эшматовой и старшего регионального директора по Евразии Международного Республиканского института с программами в Центральной Азии, России, на Кавказе, в Беларуси и Украине Стивена Никса.
На круглом столе участники мероприятия были проинформированы о реформах, проводимых в нашей стране в последние годы, в частности, о конституционных реформах и участии в них наших граждан и представителей гражданского общества.
Бывший конгрессмен США Питер Роскам положительно оценил усилия Узбекистана по проведению конституционных реформ. В своем выступлении он привел в пример «Декларацию независимости Соединенных Штатов Америки», разработанную американским политиком и дипломатом, третьим президентом США Томасом Джефферсоном, и отметил, что ее разработка также требовала определенное количество времени.
Он также коснулся опыта США по участию граждан в конституционных реформах.
В рамках визита представители Международного республиканского института IRI США также встретились с Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсманом) и представителями Института проблем законодательства и парламентских исследований при Олий Мажлисе Республики Узбекистан. В ходе встречи обсуждался предложенный Международным республиканским институтом проект «Дорожной карты» направленный на налаживание сотрудничества.
В ходе встречи гости были ознакомлены с основными направлениями деятельности Института омбудсмана, включая работу с обращениями, сотрудничество с институтами гражданского общества, мониторинговые посещения в закрытые учреждений с ограниченной свободой передвижения, международное сотрудничество.
Представители Международного республиканского института заявили, что готовы всячески поддерживать Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана).
В то же время представители Международного республиканского института заявили о планах регистрации и открытия представительства в Республике Узбекистан.