Инсон ҳуқуқлари бўйича Омбудсман ва АҚШ IRI Халқаро Республика Институти ўртасида ҳамкорлик йўлга қўйилди
АҚШ IRI Халқаро Республика Институти вакилларидан иборат делегация аъзоларининг мамлакатимизга ташрифи доирасида “Фуқаролар манфаатларига йўналтирилган қонун ижодкорлиги бўйича ишончли парламент тадқиқотлари” мавзусида давра суҳбати ташкил этилди. Унда Олий Мажлис Сенати ва Қонунчилик палатаси аъзолари, Олий Мажлис ҳузуридаги Қонунчилик муаммолари ва парламент тадқиқотлари институти, Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) иштирок этди.
Тадбирни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси ҳузуридаги Қонунчилик муаммолари ва парламент тадқиқотлари институти директори Фозилжон Отахонов, Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Феруза Эшматова ва Халқаро Республика институти Марказий Осиё, Россия, Кавказ, Беларус ва Украинадаги дастурлари билан Евроосиё бўйича катта минтақавий директори Стивен Никс кириш сўзлари билан очиб беришди.
Давра суҳбатида тадбир иштирокчиларига мамлакатимизда сўнгги йилларда олиб борилаётган ислоҳотлар, хусусан Конституциявий ислоҳотлар ҳамда унда фуқароларимиз ва фуқаролик жамияти вакилларининг иштироки юзасидан маълумотлар бериб ўтилди.
АҚШ Собиқ Конгрессмени Питер Роскам Ўзбекистоннинг Конституциявий ислоҳотларни амалга оширишдаги саъйи-ҳаракатларини ижобий баҳолади. У ўз сўзида америкалик сиёсатчи ва дипломат, АҚШнинг учинчи президенти Томас Жефферсон томонидан ишлаб чиқилган «Америка Қўшма Штатлари мустақиллик Декларацияси»ни мисол сифатида келтирилди ва уни ишлаб чиқиш ҳам маълум бир вақт талаб этганлигини қайд этди.
Шунингдек, фуқароларнинг конституциявий ислоҳотлардаги иштироки борасидаги АҚШ тажрибаси ҳақида тўхталиб ўтди.
АҚШ IRI Халқаро Республика Институти вакилларининг мамлакатимизга ташрифи доирасида Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ва Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси ҳузуридаги Қонунчилик муаммолари ва парламент тадқиқотлари институти вакиллари билан ҳам учрашишди. Учрашув давомида Халқаро Республика Институти томонидан ҳамкорлик бўйича таклиф этилган “Йўл харита”си лойиҳаси муҳокама қилинди.
Учрашув жараёнида меҳмонлар Омбудсман институтининг асосий фаолият йўналишлари, жумладан мурожаатлар билан ишлаш, фуқаролик жамияти институтлари билан ҳамкорлик, ҳаракатланиш эркинлиги чекланган ёпиқ муассасаларга амалга оширилаётган мониторинг ташрифлари ҳамда халқаро ҳамкорлик борасида фаолияти билан таништирилди.
Халқаро Республика Институти вакиллари Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)ни ҳар жиҳатдан қўллаб-қувватлашга тайёр эканлигини билдириб ўтди.
Шу билан бирга, Халқаро Республика Институти вакиллари томонидан Ўзбекистон Республикасида рўйхатдан ўтишни ва ўз офисини очишни режалаштирилаётганлиги маълум қилинди.

Cooperation has been established between the Authorized Person for Human Rights and the International Republican Institute of the United States
As part of the visit to our country, members of the delegation consisting of representatives of the US International Republican Institute organized a round table on the topic " Robust Parliamentary Research to Inform Citizen Centered Lawmaking".  It was attended by members of the Senate and the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, the Institute for Legislative Problems and Parliamentary Studies under the Oliy Majlis, the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman).
The event opened with opening remarks by Foziljon Otakhanov, Director of the Institute for Legal Problems and Parliamentary Studies at the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, Feruza Eshmatova, the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) and Stephen Nix Eurasia Senior Regional Director overseeing programs in Central Asia, Russia, the Caucasus, Belarus, and Ukraine IRI.
At the round table, the participants of the event were informed about the reforms carried out in our country in recent years, in particular, about the constitutional reforms and the participation of our citizens and representatives of civil society in them.
Former US Congressman Peter Roskam praised Uzbekistan's efforts to carry out constitutional reforms. In his speech, he cited the example of the "Declaration of Independence of the United States of America," developed by the American politician and diplomat, the third president of the United States, Thomas Jefferson, and noted that its development also required a certain amount of time.
He also touched on the US experience of citizen participation in constitutional reforms.
During the visit, representatives of the International Republican Institute IRI of the United States also met with the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) and representatives of the Institute for Legislative Problems and Parliamentary Studies at the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan. During the meeting, the project "Roadmap" proposed by the International Republican Institute aimed at establishing cooperation was discussed.
During the meeting, the guests were familiarized with the main activities of the Institute of Ombudsman, including working with appeals, cooperation with civil society institutions, monitoring visits to closed institutions with limited freedom of movement, international cooperation.
Representatives of the International Republican Institute noted their readiness to support the Institute of Ombudsman.
At the same time, representatives of the International Republican Institute announced plans to register and open a representative office in the Republic of Uzbekistan.
The meeting was held in an atmosphere of constructive communication, mutual understanding and friendly attitude.