Бухоро судида 22 айбланувчига нисбатан суд ҳукми ўқиб эшиттирилди
Мустақил комиссия илтимосига кўра, Нукус воқеалари бўйича  гумондорлар Азамат Нуратдинов, Ахмет Сметуллаев ва Лолагул Каллихановалар жазоси суд томонидан енгиллаштирилиб, қамоққа олиш эҳтиёт чораси озодликни чеклашга ўзгартирилди. Улар суд залидан озодликка чиқарилди.
Журналист Қаллиханова уюшган гуруҳга бирлашиб, ижтимоий тармоқлар орқали сепаратизм (айирмачилик) ғоялари билан йўғрилган, аҳолини оммавий тартибсизликка даъват қилувчи материалларни тарқатиб келганликда айбланаётганди. Прокурор унга 11 йиллик қамоқ жазоси сўраганди.
Бердақ Генжебаев (1996 йил) Жиноят кодексининг 164-моддаси 2-қисми «б» банди (бир гуруҳ шахслар томонидан олдиндан тил бириктириб талон-торож қилиш) ва 227-моддаси 2-қисми «а» банди (паспорт ёки идентификацияловчи ИД-карта, ҳарбий билет ёки бошқа муҳим шахсий ҳужжатларга нисбатан ёхуд ўта муҳим аҳамиятга эга бўлган ҳужжатлар, штамплар, муҳрлар, бланкаларни эгаллаш, нобуд қилиш, уларга шикаст етказиш ёки уларни яшириш) билан айбдор деб топилди. Суд томонидан 5 йилга озодликдан чеклаш жазоси тайинланди.
Прокурор аввалроқ уни 3 йилга озодликдан чеклаш жазосини беришни сўраган эди.
Суд Саламат Калилаевга нисбатан (1976 йилда туғилган) Жиноят кодексининг 244-моддаси 3-қисми (Қурол ёки қурол сифатида фойдаланиладиган бошқа нарсаларни ишлатиб ёхуд ишлатиш билан қўрқитиб шахсга нисбатан зўрлик ишлатиш, қирғин солиш, ўт қўйиш, мулкка шикаст етказиш ёки уни нобуд қилиш, ҳокимият вакилига қаршилик кўрсатиш орқали содир этилган оммавий тартибсизликлар ташкил қилиш, шунингдек, оммавий тартибсизликларда фаол қатнашиш) 3 йил муддатга озодликни чеклаш жазоси тайинлади.

По ходатайству независимой комиссии суд смягчил наказание подозреваемым в нукусских событиях Азамату Нуратдинову, Ахмету Сметуллаеву и Лолагуль Каллихановой, а меру пресечения в виде задержания изменил на ограничение свободы. Их отпустили из зала суда.
Журналистку Каллиханову обвиняли во вступлении в организованную группу и распространении через социальные сети материалов, основанных на идеях сепаратизма и призывающих население к беспорядкам. Прокуратура просила приговорить ее к 11 годам лишения свободы.
Бердак Генжебаев (1996 г.р.) признан виновным по статье 164 части 2 пункту «б» Уголовного кодекса (умышленный грабеж группой лиц) и ст. 227 ч. 2 п. «а» (завладение, уничтожение, повреждение или сокрытие документов, штампов, печатей, бланков, совершенные в отношении паспорта или идентификационной ID-карты, военного билета или иного важного личного документа). Суд приговорил его к 5 годам лишения свободы.
Ранее прокурор просил лишить его свободы на 3 года.
В отношении Саламата Калилаева (1976 г.р.) оглашен приговор по статье 244, часть 3 Уголовного кодекса (Применение насилия в отношении лица путем применения или угрозы применения оружия или иных предметов, используемых в качестве оружия, уничтожение, поджог, порча или уничтожение имущества, силовая организация массовых беспорядков, совершенные путем оказания сопротивления представителю власти, а также активное участие в массовых беспорядках). Приговорен к лишению свободы на срок 3 года.