Бухоро судида 22 айбланувчига нисбатан суд ҳукми ўқиб эшиттирилди
Мустақил комиссия илтимосига кўра, Нукус воқеалари бўйича  гумондорлар Азамат Нуратдинов, Ахмет Сметуллаев ва Лолагул Каллихановалар жазоси суд томонидан енгиллаштирилиб, қамоққа олиш эҳтиёт чораси озодликни чеклашга ўзгартирилди. Улар суд залидан озодликка чиқарилди.
Журналист Қаллиханова уюшган гуруҳга бирлашиб, ижтимоий тармоқлар орқали сепаратизм (айирмачилик) ғоялари билан йўғрилган, аҳолини оммавий тартибсизликка даъват қилувчи материалларни тарқатиб келганликда айбланаётганди. Прокурор унга 11 йиллик қамоқ жазоси сўраганди.
Бердақ Генжебаев (1996 йил) Жиноят кодексининг 164-моддаси 2-қисми «б» банди (бир гуруҳ шахслар томонидан олдиндан тил бириктириб талон-торож қилиш) ва 227-моддаси 2-қисми «а» банди (паспорт ёки идентификацияловчи ИД-карта, ҳарбий билет ёки бошқа муҳим шахсий ҳужжатларга нисбатан ёхуд ўта муҳим аҳамиятга эга бўлган ҳужжатлар, штамплар, муҳрлар, бланкаларни эгаллаш, нобуд қилиш, уларга шикаст етказиш ёки уларни яшириш) билан айбдор деб топилди. Суд томонидан 5 йилга озодликдан чеклаш жазоси тайинланди.
Прокурор аввалроқ уни 3 йилга озодликдан чеклаш жазосини беришни сўраган эди.
Суд Саламат Калилаевга нисбатан (1976 йилда туғилган) Жиноят кодексининг 244-моддаси 3-қисми (Қурол ёки қурол сифатида фойдаланиладиган бошқа нарсаларни ишлатиб ёхуд ишлатиш билан қўрқитиб шахсга нисбатан зўрлик ишлатиш, қирғин солиш, ўт қўйиш, мулкка шикаст етказиш ёки уни нобуд қилиш, ҳокимият вакилига қаршилик кўрсатиш орқали содир этилган оммавий тартибсизликлар ташкил қилиш, шунингдек, оммавий тартибсизликларда фаол қатнашиш) 3 йил муддатга озодликни чеклаш жазоси тайинлади.

Dauletmurat Tadjimuratov sentenced to 16 years in prison
At the request of the Independent Commission, the court has mitigated the punishment for Azamat Nuratdinov, Ahmet Smetullaev and Lolagul Kallikhanova, Bukhara court announces verdict against 22 defendants suspected of participating in the Nukus events, and changed the measure in the form of detention to restriction of freedom. They were released from the courtroom.
Journalist Kallikhanova was accused of joining an organized group and spreading through social networks materials based on the ideas of separatism and calling on the population to riot. The prosecutor had asked to sentence her to 11 years in prison.
Berdak Genjebaev (born 1996) was found guilty under Article 164, Part 2, Clause “b” of the Criminal Code (deliberate robbery by a group of persons) and Article 227 Part 2 Clause “a” (seizure, destruction, damage or concealment of documents, stamps, seals, forms committed in relation to a passport or identification card, military ID or other important personal document). The court sentenced him to 5 years in jail.
Earlier, the prosecutor had asked to apply a measure of punishment against him by imprisoning for 3 years.
Salamat Kalilaev (born 1976) was found guilty under Article 244, Part 3 of the Criminal Code (Organization of riots accompanied by violence against a person, pogroms, arson, damage or destruction of property, resistance to representative of the authorities with the use or threat of use of weapons, or other items used as weapons, as well as active participation in riots). He got imprisoned for 3 years.