Мазкур масала юзасидан Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Феруза Эшматова ҳисобот берди.
Таъкидланишича, 2022 йилда Омбудсман номига Ўзбекистон Республикаси фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахслардан, чет эл фуқароларидан ва хорижий давлатлар омбудсманларидан, шунингдек ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган жойларда сақланаётган шахслардан, уларнинг яқин қариндошлари ва ҳимоячиларидан (адвокатлардан) жами 17761 та мурожаат келиб тушиб, 2021 йилга нисбатан 977 тага ёки 5,2 фоизга камайган.
Мурожаатларнинг 95 таси “Жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатлари тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикасининг Қонуни талабларига мувофиқ аноним деб топилган бўлса-да, лекин уларда кўтарилган муаммоли масалалар таҳлилларда ўз аксини топди.
Омбудсманга юборилган такрорий мурожаатлар сонини кескин камайтириш бўйича кўрилган чоралар натижасида такрорий мурожаатларнинг сони 2022 йилда 2021 йига нисбатан 734 тага ёки 15,8 фоизга камайди.
Фуқаролардан келиб тушган мурожаатлар вилоятлар кесимида таҳлил қилинганда, энг кўп мурожаатлар Қашқадарё (2297 та), Тошкент шаҳри (2079 та), Сурхондарё (1582 та) ва Тошкент вилоятидан (947 та), энг кам мурожаатлар эса Сирдарё (267 та), Қорақалпоғистон Республикаси (292 та) ва Андижон вилоятидан (388 та) келиб тушди.
Мурожаатлар туман ва шаҳарлар кесимида таҳлил қилинганда, энг кўп мурожаатлар Қашқадарё вилоятининг Косон тумани (600 та) ва Қарши шаҳридан (414), Сурхондарё вилоятининг Денов туманидан (370 та) келиб тушган.
Келиб тушган мурожаатлар таҳлил қилинганда, мурожаатларнинг 31,4 фоизи ижтимоий ҳуқуқлар, 27,7 фоизи мурожаат этиш ҳуқуқи ҳамда сиёсий ҳуқуқ ва эркинликлар, 24,2 фоизи иқтисодий ҳуқуқлар йўналишида бўлди.
2022 йилда Омбудсман томонидан давлат органлари ва идораларига фуқароларнинг бузилган ҳуқуқларини тиклаш юзасидан 134 та таъсир чоралари шаклидаги ҳужжатлар киритилиб, уларнинг 20 таси хулоса, 36 таси тақдимнома ҳамда 78 таси даъво аризаларни ташкил қилди. Киритилган таъсир чораларининг 73,1 фоизи ижобий хал этилди.
Омбудсман сўровига асосан ваколатли давлат органлари масъул ходимлари ҳаракатларида қонунбузилиш ҳолатлари аниқланиб, 3 нафар масъул ходим эгаллаб турган лавозимидан озод этилган, 22 нафар масъулга “хайфсан” интизомий жазо чораси қўлланилган, 6 нафар масъулга ўртача ойлик иш ҳақининг 30,0 фоизи миқдорида “жарима” интизомий жазоси қўлланилган, 3 нафар масъул ходим ўз ишига совуққонлик билан ёндашганлиги учун маъмурий жавобгарликка тортилган.
Шунингдек, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларнинг 3 нафар масъул ходимлари ўз вазифасини лозим даражада бажармаганлиги учун интизомий жавобгарликка тортилган, 1 нафарига қаттиқ огоҳлантириш берилган.
2022 йилда фуқароларнинг мурожаатлари асосида ундирилган ҳамда ундириши белгиланган маблағлар 2 млрд. 372 млн.сўмни ташкил этди. Шундан, 45,4 млн.сўмдан ортиқ алимент тўловлари, 505,9 млн. сўми фуқароларнинг иш ҳақи ва меҳнат муносабатлари билан боғлиқ тўловлардир.
Шунингдек, 13 нафар фуқаро ишга тикланди, 4 нафар фуқаро иш билан таъминланди. 14 нафар фуқаронинг зарарли меҳнат шароитларида ишлаганлик факти белгиланди. 7 нафар фуқарога пенсия ҳисоблашда инобатга олинмаган стаж қайта ҳисоблаб чиқилиши белгиланган, 11 нафар фуқаронинг ўлим факти белгиланди. Мурувват уйларида яшовчи 27 нафар шахсларнинг туғилганлик факти белгиланди ва ҳужжатлари расмийлаштирилишида кўмаклашилди.
2022 йилда Омбудсман номига жазони ижро этиш муассасаларида сақланаётган шахслар, уларнинг яқин қариндошлари ва ҳимоячилари (адвокатлари) томонидан турли масалаларда 3235 та мурожаат келиб тушди. Уларнинг 1699 таси ёки 52,5 фоизи бевосита маҳкум ва маҳбуслар томонидан юборилган.
Омбудсман ҳамда унинг ҳузуридаги Қийноққа солиш ҳолатларини аниқлаш ва уларнинг олдини олиш бўйича Жамоатчилик гуруҳлари томонидан ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган жойларда 381 маротаба мониторинг ташрифлари амалга оширилди. Ушбу кўрсаткич 2021 йилда 177 маротабани ташкил этган.
Шунингдек, Омбудсманга маҳкум ва маҳбуслардан келиб тушган шикоят ва аризалар ўрганиб чиқилиши натижасида прокуратура идоралари томонидан жиноят ишини қўзғатишни рад қилиш ҳақидаги 43 та қарор бекор қилиниб, қўшимча суриштирув ва терговга қадар текширув ўтказиш белгиланди. 21 та мурожаат бўйича тегишли судлар томонидан 52 нафар маҳкумга тайинланган жазо енгилроғига алмаштирилди, 13 нафар айбланувчига нисбатан танланган эҳтиёт чораси енгилроғига ўзгартирилди. 17 нафар маҳкумнинг (маҳбуснинг) оила аъзоларига моддий ва ижтимоий кўмак берилди. 21 нафар маҳкум инсонпарварлик тамойили асосида, яшаш жойига яқин бўлган ҳудуддаги колонияга ўтказилди.
Шунингдек, 9 та шикоят юзасидан 11 нафар ходимга нисбатан интизомий таъсир чоралари қўлланилган ва 1 та шикоят юзасидан 1 нафар ходим билан меҳнат шартномаси бекор қилинган, шунингдек прокуратура идоралари томонидан ўтказилган ўрганишларга кўра, 3 нафар маҳкумга қўлланилган интизомий таъсир чораси ноқонуний деб топилган ва бекор қилинган.
2 та шикоят юзасидан прокуратура органлари томонидан олиб борилган тергов ҳаракатлари давомида ички ишлар ва соғлиқни сақлаш вазирликлари тизимларининг 2 нафар ходимларига нисбатан Жиноят иши қўзғатилган.
Шунингдек, Омбудсманнинг миллий комиссиялардаги фаолияти, фуқаролик жамияти институтлари билан ҳамкорлик, ҳуқуқий онг ва ҳуқуқий маданиятни ошириш, болалар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, фаолиятнинг очиқлиги ва шаффофлигини таъминлаш, айниқса, Омбудсманнинг Қорақалпоғистон Республикасида юз берган ҳолатлар ва воқеаларни ўрганиш бўйича комиссия фаолиятидаги иштироки кенг муҳокамаларга сабаб бўлди.
Мажлисда Омбудсманга энг кўп мурожаат йўлланган ҳудудлардаги муаммоларни таҳлил қилган ҳолда такрорий мурожаатларни камайтириш, фуқароларнинг бузилган ҳуқуқларини тиклаш юзасидан қонунда белгиланган таъсир чораларидан кенг фойдаланиш зарурлиги қайд этилди.
Омбудсман фуқароларнинг ҳуқуқий хабардорлиги ва ҳуқуқий маданиятини ошириш йўналишида хисобот йилида “Омбудсман мактаби” лойиҳасини ташкил этиб, унда аҳолимиз Омбудсманга йўллаган мурожаатларга асосан сайёр тадбирлар ўтказди.
Ушбу лойиҳа доирасида мамлакатимизнинг 25 та туман ва шаҳарларидаги 128 та маҳалла фуқаролар йиғинларида тадбирлар ўтказилиб, уларда 4620 нафар маҳалла фуқаролари жалб қилинди.
Шунингдек, аҳолининг ҳуқуқий онги ва ҳуқуқий маданиятини оширишга қаратилган “Омбудсман мактаби” лойиҳаси доирасида тарғибот тадбирларини янада кучайтириш, ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган жойларда мониторинг тадбирлари натижадорлигига алоҳида эътибор қаратиш юзасидан таклифлар илгари сурилди.

The Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) Feruza Eshmatova made a report on this issue.
It is noted that in 2022, in total, the Authorized Person received 17,761 appeals from citizens of the Republic of Uzbekistan and stateless persons, foreign citizens and Ombudsmen of foreign states, as well as persons held in places of detention of persons with limited freedom of movement, their close relatives and defenders (lawyers). Compared to 2021, the number of applications decreased by 977 or 5.2 percent.
Despite the fact that 95 appeals were recognized as anonymous in accordance with the requirements of the Law of the Republic of Uzbekistan “On Appeals of Individuals and Legal Entities”, the problematic issues raised in them were reflected in the corresponding analysis of appeals.
As a result of the measures taken to drastically reduce the number of repeated applications sent to the Ombudsman, the number of repeated applications in 2022 compared to 2021 decreased by 734, or 15.8 percent.
Based on the analysis of appeals received from citizens, by regions, most of the appeals were received from Kashkadarya (2297), Tashkent (2079), Surkhandarya (1582) and Tashkent regions (947), the least appeals were from Syrdarya (267), the Republic of Karakalpakstan (292) and Andijan region (388).
The analysis of appeals by districts and cities showed that most of the appeals were received from the Koson district of the Kashkadarya region (600) and the city of Karshi (414), the Denov district of the Surkhandarya region (370).
When analyzing the appeals received by the Ombudsman, 31.4% of the appeals were in the field of social rights, 27.7% - in the field of citizens' rights to appeal, political rights and freedoms, 24.2% - in the field of economic rights.
In 2022, the Ombudsman sent 134 documents, including 20 conclusions, 36 submissions, 78 claims, to state bodies and institutions for the restoration of violated rights of citizens in the form of enforcement measures. 73.1% of targeted interventions were resolved positively.
Based on the request of the Ombudsman, violations in the actions of responsible employees of state bodies were revealed, 3 responsible employees were dismissed from their positions, 22 responsible persons received a disciplinary sanction “reprimand”, 6 responsible persons were subjected to a disciplinary sanction “fine” in the amount of 30.0% of the average monthly wages, 3 responsible employees were brought to administrative responsibility for negligent attitude to their work.
Also, 3 responsible law enforcement officers were brought to disciplinary responsibility for improper performance of their duties, 1 person received a strict warning.
In 2022, based on citizens' appeals, the amount of collected and imposed penalties amounted to 2 billion 372 million soums. Of these, 45.4 million are maintenance payments and more than 505.9 million soums are wages of citizens and payments related to labor relations.
Also, 13 citizens were reinstated at work, 4 citizens were employed. The fact of work of 14 citizens in harmful working conditions was established. A decision was made to recalculate the length of service that was not taken into account when calculating pensions for 7 citizens, and the fact of the death of 11 citizens was established.
The fact of birth was established and assistance was provided in the preparation of documents for 27 persons living in charity homes.
In 2022, the Ombudsman received 3235 appeals on various issues from persons held in penitentiary institutions, their close relatives and defenders (lawyers). 1,699, or 52.5 percent of above mentioned appeals were sent directly by convicts and prisoners.
The Ombudsman and public groups for the detection and prevention of cases of torture under him made 381 monitoring visits to places of detention of persons with limited freedom of movement. In 2021, this figure was 177.
Also, as a result of consideration of complaints and statements of convicts and prisoners received by the Ombudsman, the prosecutor's office canceled 43 decisions to refuse to initiate criminal proceedings, and additional inquiries and pre-investigation checks were scheduled.
The verdict handed down by the relevant courts to 52 convicted on 21 statements was changed to a lighter one, and the precautionary measure chosen in respect of 13 accused was changed to a lighter one.
Material and social support was provided to family members of 17 convicts (prisoners). 21 convicts were transferred to a colony in a territory close to their place of residence, on the basis of the principle of humanity.
Also, on 9 appeals against 11 employees, disciplinary measures were applied, and on 1 appeal with 1 employee, the employment contract was terminated, also, according to investigations conducted by the prosecutor's office, the disciplinary measure applied to 3 convicts was declared illegal and canceled.
In the course of investigative actions carried out by the prosecutor's office, on 2 appeals, criminal cases were initiated against 2 employees of the systems of the Ministry of Internal Affairs and Health.
The activities of the Ombudsman in the national commissions, cooperation with civil society institutions, raising legal awareness and legal culture, protecting the rights of children, ensuring openness and transparency of activities, and especially the participation of the Ombudsman in the activities of the Commission to study the situation and events that occurred in the Republic of Karakalpakstan, also aroused a wide discussion.
Analyzing the problems in the areas in which the Ombudsman received the most appeals, the meeting noted the need to reduce repeated appeals and widely apply legal measures to restore the violated rights of citizens.
Proposals were also made to further strengthen measures aimed at improving the legal culture of the population within the framework of the Ombudsman School project and paying special attention to the effectiveness of monitoring visits to places of detention of persons with limited freedom of movement.