Мазкур масала юзасидан Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Феруза Эшматова ҳисобот берди.
Таъкидланишича, 2022 йилда Омбудсман номига Ўзбекистон Республикаси фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахслардан, чет эл фуқароларидан ва хорижий давлатлар омбудсманларидан, шунингдек ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган жойларда сақланаётган шахслардан, уларнинг яқин қариндошлари ва ҳимоячиларидан (адвокатлардан) жами 17761 та мурожаат келиб тушиб, 2021 йилга нисбатан 977 тага ёки 5,2 фоизга камайган.
Мурожаатларнинг 95 таси “Жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатлари тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикасининг Қонуни талабларига мувофиқ аноним деб топилган бўлса-да, лекин уларда кўтарилган муаммоли масалалар таҳлилларда ўз аксини топди.
Омбудсманга юборилган такрорий мурожаатлар сонини кескин камайтириш бўйича кўрилган чоралар натижасида такрорий мурожаатларнинг сони 2022 йилда 2021 йига нисбатан 734 тага ёки 15,8 фоизга камайди.
Фуқаролардан келиб тушган мурожаатлар вилоятлар кесимида таҳлил қилинганда, энг кўп мурожаатлар Қашқадарё (2297 та), Тошкент шаҳри (2079 та), Сурхондарё (1582 та) ва Тошкент вилоятидан (947 та), энг кам мурожаатлар эса Сирдарё (267 та), Қорақалпоғистон Республикаси (292 та) ва Андижон вилоятидан (388 та) келиб тушди.
Мурожаатлар туман ва шаҳарлар кесимида таҳлил қилинганда, энг кўп мурожаатлар Қашқадарё вилоятининг Косон тумани (600 та) ва Қарши шаҳридан (414), Сурхондарё вилоятининг Денов туманидан (370 та) келиб тушган.
Келиб тушган мурожаатлар таҳлил қилинганда, мурожаатларнинг 31,4 фоизи ижтимоий ҳуқуқлар, 27,7 фоизи мурожаат этиш ҳуқуқи ҳамда сиёсий ҳуқуқ ва эркинликлар, 24,2 фоизи иқтисодий ҳуқуқлар йўналишида бўлди.
2022 йилда Омбудсман томонидан давлат органлари ва идораларига фуқароларнинг бузилган ҳуқуқларини тиклаш юзасидан 134 та таъсир чоралари шаклидаги ҳужжатлар киритилиб, уларнинг 20 таси хулоса, 36 таси тақдимнома ҳамда 78 таси даъво аризаларни ташкил қилди. Киритилган таъсир чораларининг 73,1 фоизи ижобий хал этилди.
Омбудсман сўровига асосан ваколатли давлат органлари масъул ходимлари ҳаракатларида қонунбузилиш ҳолатлари аниқланиб, 3 нафар масъул ходим эгаллаб турган лавозимидан озод этилган, 22 нафар масъулга “хайфсан” интизомий жазо чораси қўлланилган, 6 нафар масъулга ўртача ойлик иш ҳақининг 30,0 фоизи миқдорида “жарима” интизомий жазоси қўлланилган, 3 нафар масъул ходим ўз ишига совуққонлик билан ёндашганлиги учун маъмурий жавобгарликка тортилган.
Шунингдек, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларнинг 3 нафар масъул ходимлари ўз вазифасини лозим даражада бажармаганлиги учун интизомий жавобгарликка тортилган, 1 нафарига қаттиқ огоҳлантириш берилган.
2022 йилда фуқароларнинг мурожаатлари асосида ундирилган ҳамда ундириши белгиланган маблағлар 2 млрд. 372 млн.сўмни ташкил этди. Шундан, 45,4 млн.сўмдан ортиқ алимент тўловлари, 505,9 млн. сўми фуқароларнинг иш ҳақи ва меҳнат муносабатлари билан боғлиқ тўловлардир.
Шунингдек, 13 нафар фуқаро ишга тикланди, 4 нафар фуқаро иш билан таъминланди. 14 нафар фуқаронинг зарарли меҳнат шароитларида ишлаганлик факти белгиланди. 7 нафар фуқарога пенсия ҳисоблашда инобатга олинмаган стаж қайта ҳисоблаб чиқилиши белгиланган, 11 нафар фуқаронинг ўлим факти белгиланди. Мурувват уйларида яшовчи 27 нафар шахсларнинг туғилганлик факти белгиланди ва ҳужжатлари расмийлаштирилишида кўмаклашилди.
2022 йилда Омбудсман номига жазони ижро этиш муассасаларида сақланаётган шахслар, уларнинг яқин қариндошлари ва ҳимоячилари (адвокатлари) томонидан турли масалаларда 3235 та мурожаат келиб тушди. Уларнинг 1699 таси ёки 52,5 фоизи бевосита маҳкум ва маҳбуслар томонидан юборилган.
Омбудсман ҳамда унинг ҳузуридаги Қийноққа солиш ҳолатларини аниқлаш ва уларнинг олдини олиш бўйича Жамоатчилик гуруҳлари томонидан ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган жойларда 381 маротаба мониторинг ташрифлари амалга оширилди. Ушбу кўрсаткич 2021 йилда 177 маротабани ташкил этган.
Шунингдек, Омбудсманга маҳкум ва маҳбуслардан келиб тушган шикоят ва аризалар ўрганиб чиқилиши натижасида прокуратура идоралари томонидан жиноят ишини қўзғатишни рад қилиш ҳақидаги 43 та қарор бекор қилиниб, қўшимча суриштирув ва терговга қадар текширув ўтказиш белгиланди. 21 та мурожаат бўйича тегишли судлар томонидан 52 нафар маҳкумга тайинланган жазо енгилроғига алмаштирилди, 13 нафар айбланувчига нисбатан танланган эҳтиёт чораси енгилроғига ўзгартирилди. 17 нафар маҳкумнинг (маҳбуснинг) оила аъзоларига моддий ва ижтимоий кўмак берилди. 21 нафар маҳкум инсонпарварлик тамойили асосида, яшаш жойига яқин бўлган ҳудуддаги колонияга ўтказилди.
Шунингдек, 9 та шикоят юзасидан 11 нафар ходимга нисбатан интизомий таъсир чоралари қўлланилган ва 1 та шикоят юзасидан 1 нафар ходим билан меҳнат шартномаси бекор қилинган, шунингдек прокуратура идоралари томонидан ўтказилган ўрганишларга кўра, 3 нафар маҳкумга қўлланилган интизомий таъсир чораси ноқонуний деб топилган ва бекор қилинган.
2 та шикоят юзасидан прокуратура органлари томонидан олиб борилган тергов ҳаракатлари давомида ички ишлар ва соғлиқни сақлаш вазирликлари тизимларининг 2 нафар ходимларига нисбатан Жиноят иши қўзғатилган.
Шунингдек, Омбудсманнинг миллий комиссиялардаги фаолияти, фуқаролик жамияти институтлари билан ҳамкорлик, ҳуқуқий онг ва ҳуқуқий маданиятни ошириш, болалар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, фаолиятнинг очиқлиги ва шаффофлигини таъминлаш, айниқса, Омбудсманнинг Қорақалпоғистон Республикасида юз берган ҳолатлар ва воқеаларни ўрганиш бўйича комиссия фаолиятидаги иштироки кенг муҳокамаларга сабаб бўлди.
Мажлисда Омбудсманга энг кўп мурожаат йўлланган ҳудудлардаги муаммоларни таҳлил қилган ҳолда такрорий мурожаатларни камайтириш, фуқароларнинг бузилган ҳуқуқларини тиклаш юзасидан қонунда белгиланган таъсир чораларидан кенг фойдаланиш зарурлиги қайд этилди.
Омбудсман фуқароларнинг ҳуқуқий хабардорлиги ва ҳуқуқий маданиятини ошириш йўналишида хисобот йилида “Омбудсман мактаби” лойиҳасини ташкил этиб, унда аҳолимиз Омбудсманга йўллаган мурожаатларга асосан сайёр тадбирлар ўтказди.
Ушбу лойиҳа доирасида мамлакатимизнинг 25 та туман ва шаҳарларидаги 128 та маҳалла фуқаролар йиғинларида тадбирлар ўтказилиб, уларда 4620 нафар маҳалла фуқаролари жалб қилинди.
Шунингдек, аҳолининг ҳуқуқий онги ва ҳуқуқий маданиятини оширишга қаратилган “Омбудсман мактаби” лойиҳаси доирасида тарғибот тадбирларини янада кучайтириш, ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган жойларда мониторинг тадбирлари натижадорлигига алоҳида эътибор қаратиш юзасидан таклифлар илгари сурилди.

Эффективность деятельности Омбудсмана увеличилась в 2,5 раза по сравнению с 2021 годом
7 апреля 2023 года на пленарном заседании Сената был рассмотрен отчет Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмана) о деятельности в 2022 году.
С докладом по данному вопросу выступила Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (омбудсман) Феруза Эшматова.
Отмечается, что в 2022 году в общей сложности к Уполномоченному поступило 17 761 обращений от граждан Республики Узбекистан и лиц без гражданства, иностранных граждан и Омбудсманов иностранных государств, а также лиц, содержащихся в местах содержания лиц с ограниченной свободой передвижения , их близких родственников и защитников (адвокатов). По сравнению с 2021 годом  количество обращений уменьшилось на 977 или на 5,2 процента.
Несмотря на то что 95 обращений признаны анонимными в соответствии с требованиями Закона Республики Узбекистан «Об обращениях физических и юридических лиц», поднятые в них проблемные вопросы нашли отражение в соответствующем анализе обращений.
В результате принятых мер по резкому сокращению количества повторных обращений, направленных Уполномоченному, количество повторных обращений в 2022 году по сравнению с 2021 годом уменьшилось на 734, или на 15,8 процента.
На основании анализа обращений, поступивших от граждан, по областям, больше всего обращений поступило из Кашкадарьинской (2297), г.Ташкента (2079), Сурхандарьинской (1582) и Ташкентской области (947), меньше всего обращений из Сырдарьинской (267), Республики Каракалпакстан (292) и Андижанской области (388).
Анализ обращений по районам и городам показал что больше всего обращений поступило из Косонского района Кашкадарьинской области (600) и города Карши (414), Деновского района Сурхандарьинской области (370).
При анализе обращений поступивших Омбудсману 31,4% обращений были в сфере социальных прав, 27,7% - в сфере прав граждан на обращение, политических прав и свобод, 24,2% - в сфере экономических прав.
В 2022 году Уполномоченным в виде мер воздействия в государственные органы и учреждения по восстановлению нарушенных прав граждан было направлено 134 документа, из них 20 заключений, 36 представлений, 78 исков. 73,1% направленных мер воздействия решены положительно.
На основании запроса Омбудсмана были выявлены нарушения в действиях ответственных сотрудников государственных органов , 3 ответственных сотрудника были освобождены от занимаемой должности, 22 ответственных лица получили дисциплинарное взыскание “выговор”, 6 ответственным лицам применено дисциплинарное взыскание "штраф" в размере 30,0% от среднемесячной заработной платы, 3 ответственных работника привлечены к административной ответственности за халатное отношение к своей работе.
Также 3 ответственных сотрудника правоохранительных органов привлечены к дисциплинарной ответственности за ненадлежащее исполнение своих обязанностей, 1 человек получил строгое предупреждение.
В 2022 году на основании обращений граждан сумма взысканных и назначенных взысканий составила 2 млрд. 372 млн.сумов. Из них 45,4 млн.алиментных выплат и более 505,9 млн. сум заработные платы граждан и выплаты, связанные с трудовыми отношениями.
Также восстановлены на работе 13 граждан, 4 гражданина трудоустроены. Установлен факт работы 14 граждан во вредных условиях труда. Принято решение о перерасчете стажа, не учтенного при начислении пенсии 7 гражданам, установлен факт гибели 11 граждан.
Установлен факт рождения и оказано содействие в оформлении документов 27 лицам, проживающим в домах милосердия.
В 2022 году на имя Омбудсмана поступило 3235 обращений по различным вопросам от лиц, содержащихся в пенитенциарных учреждениях, их близких родственников и защитников (адвокатов). Из них 1699, или 52,5 процента, были отправлены непосредственно осужденными и заключенными.
Омбудсман и общественные группы по выявлению и предотвращению случаев пыток при нем совершили 381 мониторинговых визита в места содержания лиц с ограниченной свободой передвижения. В 2021 году этот показатель составил 177.
Также, в результате рассмотрения жалоб и заявлений осужденных и заключенных, поступивших к Омбудсману органами прокуратуры отменены 43 постановления об отказе в возбуждении уголовного дела, назначено проведение дополнительных дознаний и доследственных проверок.
Приговор, вынесенный соответствующими судами 52 осужденным по 21 заявлениям, был заменен на более мягкий, а мера предосторожности, выбранная в отношении 13 обвиняемых, была изменена на более мягкую.
Материальная и социальная поддержка была оказана членам семей 17 осужденных (заключенных). 21 осужденных были переведены в колонию на территории, близкой к месту жительства, на основе принципа гуманности.
Также по 9 обращениям в отношении 11 сотрудников были применены меры дисциплинарного воздействия, а по 1 обращению с 1 сотрудником был расторгнут трудовой договор, также, согласно проведенным прокуратурой расследованиям, мера дисциплинарного воздействия, примененная к 3 осужденным, была признана незаконной и отменена.
В ходе следственных действий, проведенных органами прокуратуры по 2 обращениям, были возбуждены уголовные дела в отношении 2-х сотрудников систем Министерства внутренних дел и здравоохранения.
Широкую дискуссию вызвала также деятельность Омбудсмана в национальных комиссиях, сотрудничество с институтами гражданского общества, повышение правосознания и правовой культуры, защита прав детей, обеспечение открытости и прозрачности деятельности и особенно участие Омбудсмана в деятельности Комиссии по изучению ситуации и событий, произошедших в республике Каракалпакстан
Анализируя проблемы по направлениям, по которым к Омбудсману было направлено больше всего обращений, на собрании отмечена необходимость сокращения повторных обращений и широкого применения правовых мер по восстановлению нарушенных прав граждан.
Также прозвучали предложения по дальнейшему усилению мер, направленных на повышение правовой культуры населения в рамках проекта «Школа Омбудсмана» и уделению особого внимания эффективности мониторинговых визитов в места содержания лиц с ограниченной свободой передвижения.