Омбудсманга Намангандаги тергов ҳибсхонасида ишловчи ходим устидан шикоят келиб тушди
2023 йилнинг 19 май куни Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)нинг Наманган вилоятидаги минтақавий вакили Жаҳонгир Валиев Уйчи туманидаги 6-сон Тергов ҳибсхонасига мониторинг ташрифини амалга оширди.
Ўтказилган мониторингда мазкур тергов ҳибсхонасида маҳкум ва маҳкумалар учун яратилган шарт-шароитлар, жумладан, яшаш, овқатланиш, тиббий хизматдан фойдаланиш, дори-дармонлар таъминоти ва бошқа жиҳатлар ўрганилди.
Ўтказилган мониторинг давомида камералардаги эркак ва аёллар ҳамда  сайлгоҳдаги 53 нафар айбланаётган шахслар билан жамоавий суҳбатлар ўтказилиб, улар фикрлари ўрганилди.
Шундан сўнг, Омбудсман қутиси кўрилганда жами 9 нафар мурожаат борлиги аниқланди. Қайд этиш лозимки, “Омбудсман қути”лари фақат Омбудсман ходимлари томонидан ҳар икки ҳафтада очилади ва мурожаатлар ижрога қаратилади.
Мониторинг доирасида мурожаат қолдирган шахсларнинг барчаси билан ҳоли тарзда суҳбатлар ўтказилиб, уларнинг ариза ва шикоятлари қабул қилинди. 2 нафар мурожаатчи Омбудсман минтақавий вакилининг суд мажлисидаги иштирокини сўраган бўлса, бир нафари тергов ҳибсхонаси ходими устидан руҳий босим ўтказаётгани бўйича шикоят қилди. Мазкур мурожаат ўрганилганда ушбу ходимга нисбатан ИИВ ҳузуридаги ЖИЭД 2-сон Минтақавий Мувофиқлаштирувчи маркази томонидан хизмат текшируви ўтказилаётганлиги маълум бўлди. Мазкур мурожаат назоратга олинди. Қолган 6 нафар мурожаатчига ҳуқуқий тушунтириш берилди.

During the monitoring, the conditions created for prisoners and convicts in this pre-trial detention center were studied, including accommodation, food, access to medical care, provision of medicines and other aspects.
During the monitoring group interviews were held with men and women in the cells and 53 defendants in the walking area of the institution.
After that, when opening the Ombudsman's box, it turned out that there were 9 appeals in total. It should be noted that the "Ombudsman's boxes" are opened only by the Ombudsman's employees once every two weeks and all appeals are considered in the manner prescribed by law.
As part of the monitoring, interviews were held with all the persons who filed appeals, their statements and complaints were accepted. 2 applicants petitioned for the participation of a regional representative of the Ombudsman in the court session, and one convict complained about the psychological pressure exerted on him by an employee of the pre-trial detention center. When this appeal was studied, it became known that the Regional Coordinating Center No. 2 of the Department for the Execution of Punishments under the Ministry of Internal Affairs was conducting an internal check against this employee. This appeal has been taken under the control of the Ombudsman. The remaining 6 applicants were given legal clarifications.