Ўзаро мулоқот давомида Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловида сайловчиларга яратилган шароитлар ва сайловчиларнинг сиёсий ҳуқуқларини таъминлашдаги Омбудсманнинг ўрни борасида ўзаро фикр алмашилди.
Учрашув давомида Феруза Эшматова Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили институтининг сайлов жараёнидаги иштирокига тўхталди.
Шу кунларда Омбудсман институти ходимлари ва унинг минтақавий вакиллари жамоатчилик ташкилотлари билан биргаликда жазони ижро этиш муассасаларига мониторинг ташрифлари давомида сайлаш ҳуқуқига эга бўлган маҳбус ва маҳкумларга уларнинг Ўзбекистон Республикасининг Президенти сайловида иштирок этиши тушунтирилиб, сайловга тайёргарлик жараёнларида инсон ҳуқуқларининг тўлиқ таъминланиш ҳолатлари ўрганилмоқда.
Элчи У.Гачек мамлакатимизда сўнгги йилларда амалга оширилаётган ислоҳотларни эътироф этиб, бу борада Омбудсманга кенг имкониятлар берилаётганлигини таъкидлади.
Учрашув давомида инсон ҳуқуқларини таъминлаш борасида ўзаро ҳамкорлик алоқаларини мустаҳкамлаш борасида фикр алмашишди.

В ходе диалога они обменялись мнениями об условиях, созданных для избирателей на выборах Президента Республики Узбекистан, и роли Омбудсмана в обеспечении политических прав избирателей.
В ходе встречи Феруза Эшматова рассказала об участии Института Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека в избирательном процессе.
В эти дни сотрудники Института омбудсмана и его региональных представителей совместно с общественными организациями в ходе мониторинговых визитов в учреждения исполнения наказаний разъясняли заключенным и осужденным, имеющим избирательное право, их участие в выборах Президента Республики Узбекистана, и изучили состояние обеспечения прав человека в процессе подготовки к выборам.
Посол У.Гачек высоко оценила реформы, проведенные в нашей стране за последние годы, и отметила, что Омбудсману предоставлены широкие возможности в этом плане.
В ходе встречи они обменялись мнениями по вопросам укрепления взаимного сотрудничества в сфере прав человека.