Учрашувда меҳмонлар Омбудсман институтининг асосий фаолият йўналишлари, жумладан мурожаатлар билан ишлаш, фуқаролик жамияти институтлари билан ҳамкорлик, ҳаракатланиш эркинлиги чекланган ёпиқ муассасаларга амалга оширилаётган мониторинг ташрифлари, халқаро ҳамкорлик ҳамда жамоатчилик билан алоқалар бўйича фаолияти билан таништирилди. Хусусан, Омбудсман БМТнинг тегишли Қўмиталарига халқаро Конвенциялар ижроси бўйича муқобил маърузалар киритиб бориши таъкидланди.
БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармаси Марказий Осиё учун минтақавий бўлинмаси раҳбари Матильда Богнер Ўзбекистон Республикасида олиб борилаётган ислоҳотларни юқори баҳолаб, бу борада доимо ҳамкорликка тайёр эканлигини билдирди.
Ўзаро мулоқот давомида Ўзбекистон ҳамда БМТ ва унинг тузилмалари ўртасида инсон ҳуқуқларини таъминлаш соҳасидаги ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш масалалари муҳокама этилди.

В ходе встречи гости были ознакомлены с основными направлениями деятельности института Омбудсмана, включая работу с обращениями, сотрудничество с институтами гражданского общества, мониторинг посещений закрытых учреждений с ограниченной свободой передвижения, международное сотрудничество и деятельность по связям с общественностью. В частности, было отмечено, что Омбудсман будет представлять альтернативные отчеты о выполнении международных конвенций в соответствующие комитеты ООН.
Глава Регионального отделения Управления Верховного комиссара ООН по правам человека для Центральной Азии Матильда Богнер высоко оценила реформы, проводимые в Республике Узбекистан, и заявила, что всегда готова к сотрудничеству в этом направлении.
В ходе диалога были обсуждены вопросы дальнейшего укрепления сотрудничества между Узбекистаном и ООН и её структурами в сфере защиты прав человека.