Маҳкумлар ўз қизиқиши бўйича касб-ҳунарга ўргатилмоқда
Аввал хабар берганимиздек, Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)нинг Наманган вилоятидаги минтақавий вакили ташаббуси билан вилоятдаги жазони ижро этиш муассасаларида сақланаётган маҳкумлар касб-ҳунарга ўргатилмоқда.
2024 йил 5 октябрь куни Поп туманида жойлашган 6-сон Жазони ижро этиш колониясида “Ошпазлик” йўналиши бўйича ўқув курсини тамомлаган маҳкумлар ўртасида мусобақа ташкиллаштирилди. Ушбу мусобақа Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)нинг Наманган вилоятидаги минтақавий вакили, Ўзбекистон Ногиронлар Ассосацияси Наманган вилояти ҳудудий бўлими, Наманган вилояти “Ошпазлар” жамияти ҳамда колония маъмурияти билан ҳамкорликда ўтказилди.
Маҳкумлар 6 та гуруҳга бўлиниб, 5 турдаги миллий ва хориж таомлари ва турли салатлар тайёрлашди. Мусобақа якунларига кўра, ғолиблар аниқланиб, уларга турли совғалар топширилди. Шунингдек, 1 ойлик курсни тамомлаган 65 нафар маҳкумга сертификатлар топширилди.
Шу куни Омбудсманнинг Наманган вилоятидаги минтақавий вакили Поп туманида жойлашган 6-сон Жазони ижро этиш колониясида яратилган шароитларни, жумладан, маҳкумларнинг яшаш, овқатланиш, тиббий хизматдан фойдаланиш ҳолатларини ўрганилди. Шунингдек, мониторингда ногиронлиги бўлган маҳкумлар учун яратилган шароитлар ҳам кўздан кечирилди.
Минтақавий вакил колонияда сақланаётган 400 нафарга яқин шахс билан жамоавий тартибда суҳбатлашиб, улар фикрларини ўрганди.
Бундан ташқари, колониядаги “Омбудсман қути”сига келиб тушган мурожаатлар қабул қилиниб, 7 нафар мурожаат муаллифлари якка тартибда қабул қилинди. Сайёр қабул давомида келиб тушган мурожаатлар назоратга олиниб, уларни ҳал этиш чоралари кўрилди.

Осужденных обучают профессиям на основе их интересов
Как сообщалось ранее, по инициативе регионального представителя Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) в Наманганской области проводится профессиональное обучение осужденных, содержащихся в пенитенциарных учреждениях области.
5 октября 2024 года в исправительной колонии № 6, расположенной в Попском районе, был организован конкурс среди осужденных, прошедших курс обучения по направлению “Кулинария”. Данный конкурс проводился в сотрудничестве с региональным представителем Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) в Наманганской области, территориальным отделением Ассоциации инвалидов Узбекистана в Наманганской области, обществом “Ошпазлар” Наманганской области и администрацией колонии.
Осужденные были разделены на 6 групп, которые готовили 5 видов национальных и зарубежных блюд и различные салаты. По итогам конкурса были определены победители и вручены различные призы. Также 65 осужденных получили сертификаты, окончивших 1-месячный курс.
В этот же день региональным представителем Омбудсмана в Наманганской области было проведено исследование условий, созданных в колонии № 6, расположенной в Попском районе, включая условия проживания, питания, медицинского обслуживания осужденных. В ходе мониторинга также были рассмотрены условия, созданные для осужденных лиц с инвалидностью.
Региональный представитель провел беседы в коллективном порядке с около 400 осужденными лицами, которые содержатся в колонии.
Кроме того, поступившие обращения в “Ящик Омбудсмана” колонии были приняты, а также 7 обращении были приняты индивидуально. В ходе выездного приема поступившие обращения были взяты на контроль и были приняты меры по их разрешению.