Маҳкумлар ўз қизиқиши бўйича касб-ҳунарга ўргатилмоқда
Аввал хабар берганимиздек, Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)нинг Наманган вилоятидаги минтақавий вакили ташаббуси билан вилоятдаги жазони ижро этиш муассасаларида сақланаётган маҳкумлар касб-ҳунарга ўргатилмоқда.
2024 йил 5 октябрь куни Поп туманида жойлашган 6-сон Жазони ижро этиш колониясида “Ошпазлик” йўналиши бўйича ўқув курсини тамомлаган маҳкумлар ўртасида мусобақа ташкиллаштирилди. Ушбу мусобақа Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)нинг Наманган вилоятидаги минтақавий вакили, Ўзбекистон Ногиронлар Ассосацияси Наманган вилояти ҳудудий бўлими, Наманган вилояти “Ошпазлар” жамияти ҳамда колония маъмурияти билан ҳамкорликда ўтказилди.
Маҳкумлар 6 та гуруҳга бўлиниб, 5 турдаги миллий ва хориж таомлари ва турли салатлар тайёрлашди. Мусобақа якунларига кўра, ғолиблар аниқланиб, уларга турли совғалар топширилди. Шунингдек, 1 ойлик курсни тамомлаган 65 нафар маҳкумга сертификатлар топширилди.
Шу куни Омбудсманнинг Наманган вилоятидаги минтақавий вакили Поп туманида жойлашган 6-сон Жазони ижро этиш колониясида яратилган шароитларни, жумладан, маҳкумларнинг яшаш, овқатланиш, тиббий хизматдан фойдаланиш ҳолатларини ўрганилди. Шунингдек, мониторингда ногиронлиги бўлган маҳкумлар учун яратилган шароитлар ҳам кўздан кечирилди.
Минтақавий вакил колонияда сақланаётган 400 нафарга яқин шахс билан жамоавий тартибда суҳбатлашиб, улар фикрларини ўрганди.
Бундан ташқари, колониядаги “Омбудсман қути”сига келиб тушган мурожаатлар қабул қилиниб, 7 нафар мурожаат муаллифлари якка тартибда қабул қилинди. Сайёр қабул давомида келиб тушган мурожаатлар назоратга олиниб, уларни ҳал этиш чоралари кўрилди.

Inmates are trained in occupations based on their interests
As previously reported, on the initiative of the regional representative of the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) in Namangan province, vocational training is being conducted for inmates held in penitentiary institutions of the province.
On 5 October 2024, a competition was organized in correctional colony No. 6, located in Pop district, among inmates who had completed a course in “Cooking”. This competition was held in cooperation with the regional representative of the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) in Namangan province, the territorial branch of the Association of Disabled Persons of Uzbekistan in Namangan province, the “Oshpazlar” society in Namangan province and the colony administration.
Inmates were divided into 6 groups, which prepared 5 types of national and foreign dishes and various salads. According to the results of the competition, the winners were determined and various prizes were awarded. Also 65 inmates received certificates for completing the 1-month course.
On the same day, the regional representative of the Ombudsman in Namangan region conducted a study of the conditions created in colony No. 6, located in Pop district, including living conditions, food and medical care for inmates. The monitoring also examined the conditions created for convicted persons with disabilities.
The Regional Representative interviewed collectively some 400 convicted persons held in the colony.
In addition, the appeals received in the “Ombudsman's box” of the colony were accepted, and 7 appeals were accepted individually. During the on-site reception, the appeals received were taken under control and measures were taken to resolve them.