Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) Феруза Эшматова бошчилигидаги Ўзбекистон Республикаси делегацияси Австрияда расмий ташриф давомида бир қатор тадбирларда иштирок этди. Ташриф давомида делегация аъзолари Австрия Парламентининг “Давлат ва жамият” диалог платформаси бошқармаси раҳбари Давид Пинхасов ва халқаро алоқалар бўлими вакиллари билан учрашишди ва Парламент тарихи, ишлаш тартиби ва тузилиши билан танишди.
Қайд этилишича, Парламентда фуқаролар учун қабуллар  ташкил этилиб, улар мурожаатлари кўриб чиқилади ва таклифлари Парламент аъзоларига етказилади.
Австрия Парламенти икки палатадан иборат бўлиб, 1883 йилда қурилган. Миллий Кенгаш тўғридан-тўғри сайловларда 183 депутатдан ташкил топиб, қонунчилик муддати беш йилни ташкил этади. Федерал Кенгаш 9 штатнинг вилоят ассамблеялари орқали билвосита сайланади ва 61 аъзодан иборат. Австрия Омбудсмани эса Парламент аъзолари орасидан сайланади.
Шунингдек, Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Феруза Эшматова Австрия Республикасига ташрифи давомида ушбу мамлакатда яшаётган Ўзбекистон Республикаси фуқаролари билан учрашди. Учрашувда Австрияда яшаб ишлаётган, ўқиётган талаба-ёшлар, шу ерда тадбиркорлик фаолиятини йўлга қўйган тадбиркор ҳамюртларимиз иштирок этишди.

The Ombudsman Meets with Austrian Parliament Representatives and Fellow Compatriots
A delegation from the Republic of Uzbekistan, led by the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) Feruza Eshmatova, participated in several events as part of an official visit to Austria. During the visit, members of the delegation met with David Pinhasov, Head of the State and Society Dialogue Platform of the Austrian Parliament, and representatives of the international relations department. The delegation familiarized themselves with the history of the Parliament, its structure, and its working procedures.
It was noted that the Austrian Parliament organizes citizen receptions, reviews their appeals, and forwards their suggestions to Members of Parliament.
The Austrian Parliament, established in 1883, consists of two chambers. The National Council is formed through direct elections and comprises 183 members with a five-year term. The Federal Council is formed through indirect elections in provincial assemblies of the nine federal states and consists of 61 members. The Austrian Ombudsman is elected from among the Members of Parliament.
Additionally, during the visit to Austria, the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) Feruza Eshmatova held a meeting with citizens of the Republic of Uzbekistan residing in Austria. The meeting was attended by students studying in Austria, entrepreneurs conducting business there, and compatriots working in the country.