Markaziy Osiyo mamlakatlari va Rossiya Federatsiyasi o‘rtasida qurolli mojaro hududlaridagi bolalar va ayollarni o‘z vataniga qaytarish va ularni jamiyatga samarali reintegratsiyasi bo‘yicha xalqaro hamkorlik
Joriy yilning 26 mart kuni Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman), Bola huquqlari bo‘yicha vakil hamda YUNISEF hamkorligida O‘zbekiston tajribasiga asoslanib, "Markaziy Osiyo mamlakatlari va Rossiya Federatsiyasi o‘rtasida qurolli mojaro hududlaridagi bolalar va ayollarni o‘z vataniga qaytarish va ularni jamiyatga samarali reintegratsiyasi bo‘yicha xalqaro hamkorlik" mavzusida onlayn konferensiya o‘tkazildi.
huquqi bo‘yicha vakil - Arujan Sain, Qirg‘iziston Respublikasi Ombudsmani kotibiyatining bolalar, ayollar va oilalar huquqini himoya qilish bo‘limi mutaxassisi - Bubusara Anarbek qizi, YUNISEFning Yevropa va Markaziy Osiyo bo‘yicha mintaqaviy direktori - Afshan Xan, BMTning Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari boshqarmasining Markaziy Osiyo bo‘yicha Mintaqaviy bo‘limi vakili janob - Rishard Komenda, BMT Taraqqiyot dasturining O‘zbekistondagi vakili - Matilda Dimovska, BMTning giyohvand moddalar va jinoyatchilikka qarshi kurash boshqarmasining rahbari - Ashita Mittal, “BMT-ayollar” tuzilmasi Markaziy Osiyo mamlakatlari uchun mintaqaviy vakili - Iris Byork Kristyansdottir, Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti vakillari, Yevropa Ittifoqining O‘zbekistondagi delegatsiyasi vakillari, YUNISEFning Tojikiston, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Turkmanistondagi vakolatxonasi rahbarlari, YUNISEFning O‘zbekistondagi vakolatxonasi vakillari, Rossiya Federatsiyasi va AQSH elchixonalarining vakillari, davlat organlari vazirlik, idoralar, nodavlat notijorat tashkilotlari, fuqarolik jamiyatining institutlari vakillari, Bola huquqlari bo‘yicha vakilning mintaqaviy vakillari hamda OAV vakillari ishtirok etdi.
Konferensiyaning maqsadi yaqin Sharqdagi qurolli to‘qnashuvlardan jabr ko‘rgan bolalar va ayollarni vataniga qaytarish va qayta tiklash bo‘yicha tajriba almashish, yutuqlar va qiyinchiliklarni muhokama qilish hamda ayollar va bolalar repatriatsiyasi va reintegratsiyasi bo‘yicha tavsiyalar ishalb chiqishdir.
Takidlanishicha, 2019 yilda O‘zbekiston hukumati birinchilardan bo‘lib Iroq va Suriyadagi qurolli to‘qnashuvlar va jangovar harakatlar natijasida jabr ko‘rgan o‘z fuqarolarini, asosan ayollar va bolalarni vataniga qaytarishni amalga oshirdi. Shu yildan boshlab Iroq, Suriya va Afg‘onistondagi qurolli to‘qnashuvlar va jangovar harakatlar natijasida jabr ko‘rgan bolalarni qaytarish bo‘yicha keng ko‘lamli ishlar olib bormoqda. Eʼtiborlisi, mamlakatlar ichida birinchilardan bo‘lib, O‘zbekiston, Rossiya, Qozog‘iston, Tojikiston vataniga qaytarilgan fuqarolarini o‘z himoyasiga oldi.
Bugungi kunga qadar O‘zbekiston “Mehr” insonparvarlik operatsiyalari doirasida, Qozog‘iston “Jusan” va “Rusafa” operatsiyalari doirasida, Tojikiston, Qirg‘iziston hamda Rossiya Federatsiyasi o‘z fuqarolarini vataniga qaytardi.
O‘zga yurtga borib qolib, og‘ir hayotiy davrni boshidan o‘tkazgan bu insonlarga hukumatimiz tomonidan tibbiy, psixologik, moddiy va maʼnaviy yordam ko‘rsatildi. Ularning tinch hayotga qaytib, jamiyatga moslashishlari, taʼlim va ijtimoiy dasturlarda ishtirok etishlari uchun zarur sharoit yaratildi, boshpana va ish bilan taʼminlash choralari ko‘rilmoqda.
Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) Feruza Eshmatova,
Migratsiya paytida bolalarni himoya qilish va ularning asosiy xizmatlardan foydalanish imkoniyatlarini cheklash bilan bog‘liq xavf katta tashvish tug‘diradi. Bolaning manfaatlari doimo migratsiya siyosati va amaliyotining markazida bo‘lishi kerak. Migratsiya siyosati migratsiya taʼsirida bo‘lgan bolalar milliy tizimlardan, shu jumladan himoya, taʼlim, sog‘liqni saqlash, adolat va ijtimoiy xavfsizlik tarmoqlaridan foydalanish imkoniyatini taʼminlashi, oilaviy hayot va oilani birlashtirish huquqini hurmat qilishi hamda qo‘llab-quvvatlashi kerak.
Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) o‘rinbosari, Bola huquqlari bo‘yicha vakil Aliya Yunusova,
Bola huquqlari to‘g‘risidagi deklaratsiyada belgilangan prinsiplar bizning ishimiz uchun asos bo‘lib, ota-ona qaramog‘isiz qolgan bolalarga himoya, g‘amxo‘rlik jumladan huquqiy himoyaga muhtoj bolalarga alohida g‘amxo‘rlikni amalga oshirishga asoslangan. Huquqlar barcha bolalar uchun istisnolarsiz va bolaning o‘ziga yoki uning oilasiga tegishli har qanday asos yoki boshqa holatlar bo‘yicha farqlanish va kamsitishlarsiz tan olinadi. Bola, har qanday holatda ham, himoya va yordamni birinchi bo‘lib olishi kerak. Afsuski, hozir ham qurolli to‘qnashuvlar va jangovar harakatlar hududlari mavjud. Natijada, bolalar o‘lmoqda, ko‘plab bolalar ota-ona qaramog‘isiz qolmoqda.
YUNISEFning Yevropa va Markaziy Osiyo  mamlakatlari bo‘yicha mintaqaviy direktori Afshan Xan
YUNISEF bolalarni o‘z yurtiga qaytarish bo‘yicha ilg‘or tajriba almashinuviga ko‘mak berishdan mamnun bo‘lib, bugun ushbu anjumanda ishtirok etayotgan barcha mamlakatlar bilan hamkorlikni davom ettirishga umid qiladi, chunki biz qurolli to‘qnashuvlardan jabr ko‘rgan bolalar huquqlarini himoya qilish uchun birgalikda ish olib boramiz.
Konferensiya ishtirokchilari barchani tashvishga solayotgan masalalarni belgilab, samarali hamkorlik imkoniyatlarini muhokama qildilar.
Xalqaro ekspertlar O‘zbekiston tajribasini yetarli darajada samarali deb baholab, uni mintaqadagi va butun dunyodagi mamlakatlar bilan o‘rtoqlashishga loyiq deb topdilar.

Международное сотрудничество между странами Центральной Азии и Российской Федерацией по репатриации детей и женщин в зонах вооруженных конфликтов и их эффективной реинтеграции в общество
26 марта этого года Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмен), Уполномоченный по правам ребенка и ЮНИСЕФ, основываясь на опыте Узбекистана, провели онлайн-конференцию «Международное сотрудничество между странами Центральной Азии и Российской Федерацией по репатриации детей и женщин в зонах вооруженных конфликтов и их эффективной реинтеграции в общество».
В мероприятии приняли участие Первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса - Акмал Саидов, Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмена) - Феруза Эшматова, Уполномоченный по правам ребенка при Президенте Российской Федерации. - Анна Кузнецова, Заместитель Уполномоченного по правам человека Республики Таджикистан - Уполномоченный по правам ребенка - Раджабмо Хабибулозода, Уполномоченный по правам ребенка Республики Казахстан - Аруджан Саин, Специалист отдела защиты прав детей, женщин и семей Секретариата Уполномоченного по правам человека в Кыргызской Республике - Бубусара Анарбек кызы, Г-н Ричард Коменда, региональный директор ЮНИСЕФ по Европе и Центральной Азии, г-н Афшан Хан, региональный представитель по Центральной Азии, Верховный комиссар ООН по правам человека, Матильда Димовска, Представитель ПРООН в Узбекистане, Ашита Миттал, Глава УНП ООН, Ирис Борк Кристянсдоттир, региональный представитель ООН-женщины в Центральной Азии, представители Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе, Делегация ЕС в Узбекистане, Руководители ЮНИСЕФ в Таджикистане, Казахстане, Кыргызстане, Туркменистане, ЮНИСЕФ в Узбекистане, представители посольств Российской Федерации и США, государственных органов, министерств, агентств, НПО, институтов гражданского общества, региональные представители Уполномоченного по правам ребенка и СМИ.
Целью конференции является обмен опытом, достижениями и проблемами в репатриации и реабилитации детей и женщин, пострадавших от вооруженного конфликта на Ближнем Востоке, а также разработка рекомендаций по репатриации и реинтеграции женщин и детей.
Было отмечено, что в 2019 году правительство Узбекистана одним из первых репатриировало своих граждан, в основном женщин и детей, пострадавших в результате вооруженных конфликтов и боевых действий в Ираке и Сирии. Начиная с этого года предпринимаются активные усилия по репатриации детей, пострадавших в результате вооруженного конфликта и боевых действий в Ираке, Сирии и Афганистане. Примечательно, что среди стран одними из первых, вернувшихся на родину граждан взяли под свою защиту, Узбекистан, Россия, Казахстан и Таджикистан.
На сегодняшний день Таджикистан, Кыргызстан и Российская Федерация репатриировали своих граждан в рамках гуманитарной операции Узбекистана «Мехр» и Казахстана «Джусан» и «Русафа»,.
Эти люди, уехавшие в другую страну и пережившие тяжелый период жизни, получили от нашего правительства медицинскую, психологическую, материальную и духовную помощь. Созданы необходимые условия для их возвращения к мирной жизни, адаптации в обществе, участия в образовательных и социальных программах, принимаются меры по обеспечению жильем и трудоустройством.
Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмен) Феруза Эшматова,
Риск для защиты детей во время миграции и ограничения их доступа к основным услугам является серьезной проблемой.. Интересы ребенка всегда должны быть в центре миграционной политики и практики. Миграционная политика должна обеспечивать детям, затронутым миграцией, доступ к национальным системам, включая защиту, образование, здравоохранение, правосудие и социальное обеспечение, а также уважение и поддержку права на семейную жизнь и воссоединение семей.
Заместитель Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмен), Уполномоченный по правам ребенка Алия Юнусова,
Принципы, изложенные в Декларации прав ребенка, являются основой нашей работы, которая основана на обеспечении особой заботы о детях, нуждающихся в правовой защите, включая защиту и заботу о детях, оставшихся без попечения родителей. Права признаются за всеми детьми без исключения и без какой-либо дискриминации по каким-либо признакам или другим обстоятельствам, касающимся самого ребенка или его семьи. В любом случае ребенок должен быть первым, кто получит защиту и помощь. К сожалению, еще есть районы вооруженных конфликтов и боевых действий. В результате дети умирают, и многие дети остаются без попечения родителей.
Региональный директор ЮНИСЕФ по Европе и Центральной Азии Афшан Хан
ЮНИСЕФ рад содействовать обмену передовым опытом репатриации детей и надеется на продолжение сотрудничества со всеми странами, участвующими в этой конференции сегодня, поскольку мы работаем вместе над защитой прав детей, затронутых вооруженным конфликтом.
Участники конференции определили волнующие каждого вопросы и обсудили возможности эффективного сотрудничества.
Международные эксперты оценили опыт Узбекистана как достаточно эффективный и сочли его достойным поделиться со странами региона и всего мира.