Ombudsman o'rinbosari - bola huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi vakili va SOS O'zbekiston bolalar mahallalari uyushmasi o'rtasida hamkorlik to'g'risidagi memorandum imzolandi
2020 yilning 7 oktyabrida, O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Inson huquqlari bo'yicha vakili(ombudsman) idorasida, Ombudsman o'rinbosari - bola huquqlari bo'yicha vakili va SOS O'zbekiston bolalar mahallalari uyushmasi o'rtasida hamkorlik to'g'risidagi memorandum imzolandi. Memorandum doirasida bola huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish hamda ta'minlash, ushbu sohada aholining huquqiy ongi va madaniyatini yanada yuksaltirishda davlat organlari va nodavlat notijorat tashkilotlarining o'zaro hamkorligini kengaytirish hamda mustahkamlash, o'zaro hamkorlikda huquqiy, ijtimoiy-siyosiy yo'nalishlarida targ'ibot-tashviqot tadbirlarini amalga oshirish rejalashtirilgan.
Hamkorlik turli hil yo'nalishlarda, jumladan jamiyatda aholining bola huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish hamda ta'minlash borasidagi huquqiy ongi va madaniyatini oshirish, qonunniylikni mustahkamlash hamda bolalarning huquq va erkinliklarini ishonchli himoya qilishni yanada kuchaytirishga qaratilgan targ'ibot ishlarini amalga oshirish, bola huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish hamda ta'minlash borasida aholining huquqiy madaniyatini yuksaltirish masalalarini o'rganish bo'yicha malakali mutaxassislarni jalb qilish; fuqarolar hamda nodavlat notijorat tashkilotlari ishtirokida bola huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish hamda ta'minlash sohasida Harakatlar strategiyasida belgilangan vazifalarning mazmun-mohiyatini tushuntirishga qaratilgan targ'ibot tadbirlarini hamkorlikda tashkil etish va mazkur sohada o'zaro hamkorlikda tadbirlar tashkil etish bo`yicha amalga oshiriladi.

Заместитель Омбудсмена - Уполномоченный Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам ребенка и Ассоциация «SOS Детские деревни Узбекистана» подписали меморандум о сотрудничестве
7 октября 2020 года в Секретариате Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсмена) заместителем Омбудсмена - Уполномоченным по правам ребенка и Ассоциацией «SOS Детские деревни Узбекистана» был подписан меморандум.  В рамках Меморандума планируется осуществить защиту и обеспечение прав, свобод и законных интересов детей, расширить и укрепить сотрудничество между государственными органами и негосударственными некоммерческими организациями по дальнейшему повышению правосознания и культуры населения в этой сфере, а также планируется проведение пропагандистских мероприятий в общественно-политической сфере.
Планируется вести сотрудничество по различным направлениям, в частности, по проведению пропагандистской работы, направленной на повышение правосознания и культуры населения о защите и продвижении прав, свобод и законных интересов детей, укреплении верховенства закона и дальнейшему усилению надежной защиты прав и свобод детей, привлечению квалифицированных специалистов для изучения вопросов повышения правовой культуры населения в сфере безопасности. Кроме того планируется организовывать совместные мероприятия с участием граждан и негосударственных некоммерческих организаций по разъяснению сущности поставленных в Стратегии действий задач в области защиты и продвижения прав, свобод и законных интересов детей.