Turkiy tilli davlatlar Ombudsmanlari hamda Inson huquqlari bo‘yicha Milliy institutlar Assotsiatsiyasini tashkil etish bo‘yicha memorandum imzolandi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining ochiq va pragmatik tashqi siyosati, uzoq va yaqin davlatlar bilan o‘zaro munosabatlarni mustahkamlash borasidagi tashabbuslari tufayli keyingi yillarda O‘zbekistonning turkiy tilli davlatlar bilan mutlaqo yangi – sog‘lom siyosiy va iqtisodiy aloqalari yo‘lga qo‘yildi. Xalqaro hamkorlikning yangi yo‘nalishlari, yangi mexanizmlari joriy etilmoqda.
Mazkur islohotlar natijasida, 2022 yilning 12 may kuni Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidov hamda Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman) Feruza Eshmatova boshchiligidagi delegatsiya Turkiya Respublikasining Bursa shahrida tashkil etilgan Turkiy tilli davlatlar Ombudsmanlari hamda Inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlar Assotsiatsiyasini tuzish bo‘yicha taʼsis Kengashida ishtirok etishdi.
Yig‘ilishda ishtirokchilar tomonidan turkiy tilli davlatlar o‘rtasidagi aloqalar har sohada rivojlanib borayotgan bir paytda ular o‘rtasida inson huquqlarini taʼminlash borasidagi inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlar hamkorligini ham yangi bosqichga olib chiqilishi qardosh xalqlar manfaatlariga xizmat qilishi taʼkidlandi. Shuningdek, bu tuzilma, o‘zaro tajriba almashish, malaka oshirish, ilg‘or xorijiy tajribalarni o‘zlashtirishda platforma vazifasini bajarishi ham qayd etildi.
Muhokamalardan so‘ng, O‘zbekiston, Turkiya, Ozarbayjon, Qozog‘iston, Qirg‘iziston Ombudsmanlari va Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi tomonidan Turkiy tilli davlatlar Ombudsmanlari hamda Inson huquqlari bo‘yicha Milliy institutlar Assotsiatsiyasini tashkil etish bo‘yicha memorandum imzolandi.
Mazkur Assotsiatsiyaga asos solinishi bu tarixiy qaror bo‘lib, u turkiy tilli davlatlarning hamjihatligi va izchil taraqqiyotiga xizmat qilishi bilan ahamiyatlidir.

Создана Ассоциация Омбудсменов и Национальных институтов по правам человека тюркоязычных стран
Благодаря открытой и прагматичной внешней политике Президента Республики Узбекистан, инициативам по укреплению отношений с дальними и ближними странами, в последние годы Узбекистан установил совершенно новые – разносторонние политические и экономические отношения с тюркоязычными странами. Внедряются новые направления и новые механизмы международного сотрудничества.
В результате этих реформ, 12 мая 2022 года делегация во главе с директором Национального центра по правам человека А. Саидовым и Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсманом) Ф. Эшматовой приняла участие в Учредительном собрании Ассоциации омбудсменов и национальных правозащитных институтов тюркоязычных стран в городе Бурса.
На встрече участники отметили, что в условиях, когда отношения между тюркоязычными странами развиваются по всем направлениям, в интересах братских народов вывести сотрудничество между национальными правозащитными институтами на новый уровень. Также было отмечено, что данная структура послужит площадкой для взаимного обмена опытом, обучения, заимствования передового зарубежного опыта.
По итогам переговоров Уполномоченные Узбекистана, Турции, Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана и Национальный центр по правам человека Республики Узбекистан подписали меморандум о создании Ассоциации омбудсменов и национальных правоозащитных институтов тюркоязычных стран.
Основание этой Ассоциации является историческим решением, которое имеет важное значение для обеспечения единства и последовательного развития тюркоязычных государств.