Turkiy tilli davlatlar Ombudsmanlari hamda Inson huquqlari bo‘yicha Milliy institutlar Assotsiatsiyasini tashkil etish bo‘yicha memorandum imzolandi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining ochiq va pragmatik tashqi siyosati, uzoq va yaqin davlatlar bilan o‘zaro munosabatlarni mustahkamlash borasidagi tashabbuslari tufayli keyingi yillarda O‘zbekistonning turkiy tilli davlatlar bilan mutlaqo yangi – sog‘lom siyosiy va iqtisodiy aloqalari yo‘lga qo‘yildi. Xalqaro hamkorlikning yangi yo‘nalishlari, yangi mexanizmlari joriy etilmoqda.
Mazkur islohotlar natijasida, 2022 yilning 12 may kuni Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidov hamda Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman) Feruza Eshmatova boshchiligidagi delegatsiya Turkiya Respublikasining Bursa shahrida tashkil etilgan Turkiy tilli davlatlar Ombudsmanlari hamda Inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlar Assotsiatsiyasini tuzish bo‘yicha taʼsis Kengashida ishtirok etishdi.
Yig‘ilishda ishtirokchilar tomonidan turkiy tilli davlatlar o‘rtasidagi aloqalar har sohada rivojlanib borayotgan bir paytda ular o‘rtasida inson huquqlarini taʼminlash borasidagi inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlar hamkorligini ham yangi bosqichga olib chiqilishi qardosh xalqlar manfaatlariga xizmat qilishi taʼkidlandi. Shuningdek, bu tuzilma, o‘zaro tajriba almashish, malaka oshirish, ilg‘or xorijiy tajribalarni o‘zlashtirishda platforma vazifasini bajarishi ham qayd etildi.
Muhokamalardan so‘ng, O‘zbekiston, Turkiya, Ozarbayjon, Qozog‘iston, Qirg‘iziston Ombudsmanlari va Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi tomonidan Turkiy tilli davlatlar Ombudsmanlari hamda Inson huquqlari bo‘yicha Milliy institutlar Assotsiatsiyasini tashkil etish bo‘yicha memorandum imzolandi.
Mazkur Assotsiatsiyaga asos solinishi bu tarixiy qaror bo‘lib, u turkiy tilli davlatlarning hamjihatligi va izchil taraqqiyotiga xizmat qilishi bilan ahamiyatlidir.

The Association of ombudsmen and national human rights institutions of turkic states was established
Thanks to the open and pragmatic foreign policy of the President of the Republic of Uzbekistan, initiatives to strengthen relations with far and near countries, in recent years Uzbekistan has established completely new - versatile political and economic relations with Turkic-speaking countries. New directions and new mechanisms of international cooperation are being introduced.
As a result of these reforms, on May 12, 2022, a delegation led by the director of the National Center for Human Rights A. Saidov and the Commissioner for Human Rights of the Oliy Majlis (Ombudsman) F. Eshmatova took part in the Constituent Assembly of the the Association of ombudsmen and national human rights institutions  of  turkic states in the city Bursa.
At the meeting, the participants noted that in the conditions when relations between the Turkic-speaking countries are developing in all directions, it is in the interests of the fraternal peoples to bring cooperation between national human rights institutions to a new level. It was also noted that this structure will serve as a platform for the mutual exchange of experience, training, borrowing advanced foreign experience.
Following the negotiations, the Ombudsmen of Uzbekistan, Turkey, Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan and the National Center for Human Rights of the Republic of Uzbekistan signed a memorandum on the establishment of the Association of ombudsmen and national human rights institutions  of  turkic states.
The founding of the Association is a historic decision that is of great importance for ensuring the unity and consistent development of the Turkic-speaking states.