Oʼtgan 2020 yilda pandemiya sharoitida Ombudsman boshchiligida 42 marotaba jazoni ijro etish muassasalari, 9 marotaba vaqtincha saqlash hibsxonalar, 8 marotaba ichki ishlar organlari, 6 marotaba tergov hibsxonalar, 5 marotaba maʼmuriy qamoqqa olinganlarni saqlash uchun moʼljallangan maxsus qabulxonalar, 2 marotaba muayyan yashash joyiga ega boʼlmagan shaxslarni reabilitatsiya etish markazlari, 4 marotaba karantin majmuasi va koronavirus bilan kasallanganlarni davolashga ixtisoslashgan markazlarga monitoring tashriflari uyushtirilgan.
Ularda jazoni ijro etish muassasalarida saqlanayotgan 4 000 nafardan ortiq shaxslar bilan jamoaviy, 578 nafar shaxslar bilan individual uchrashuvlar oʼtkazilgan edi.
Maʼlumki, Oʼzbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.Mirziyoev 2020 yil 29 dekabrь kuni Oliy Majlisga yoʼllagan murojaatnomasida qiynoqlarning oldini olishda Ombudsman tomonidan har chorakda jamoatchilik vakillari bilan birgalikda tergov izolyatori va jazoni oʼtash muassasalariga “monitoring tashriflari” tizimi yoʼlga qoʼyilishi kerakligini alohida taʼkidlagan edi.
Davlat rahbari tomonidan qiynoqlarni oldini olish boʼyicha nazoratni kuchaytirish, shuningdek jazoni ijro etish muassasalari, qamoqda saqlash joylari va maxsus qabulxonalar hamdashaxslar oʼz ixtiyori bilan chiqib keta olmaydigan joylardagi mavjud holatni oʼrganish, uni OАV orqali keng yorish maqsadida, joriy yilning 29 yanvarь kuni Ombudsman huzurida faoliyat koʼrsatuvchi jamoatchilik vakillaridan iborat boʼlgan Ekspert guruhi tomonidan qiynoqqa solish va boshqa shafqatsiz, gʼayriinsoniy yoki qadr-qimmatni kamsituvchi muomala hamda jazo turlarini qoʼllashning oldini olish maqsadida Milliy preventiv mexanizm doirasida 13 va 7-sonli jazoni ijro etish muassasalariga monitoring tashriflari amalga oshirildi.
Jamoatchilik vakillaridan iborat boʼlgan Ekspert guruhi tarkibiga Oliy Majlisning Inson huquqlari buyicha vakili (ombudsman) huzuridagi Insonning konstitutsiyaviy huquqlari va erkinliklariga rioya etilishi buyicha komissiyasi aʼzolari, jumladan Ombusdman Kotibiyati mudiri Аzimov Saidbek, Inson huquqlari boʼyicha Oʼzbekiston Respublikasi Milliy markazi yetakchi mutaxassisi Muzrobov Davronbek “Yuksalish” umummilliy harakati ijrochi direktori Mamatxanov Аskar,“Ezgulik” jamiyati markaziy boshqaruv aʼzosi Nurmatov Bekzod, “Huquqiy tayanch” nodavlat notijorat tashkiloti rahbari Formonov Аzamjonlar kirgan.
Ekspert guruhi aʼzolari Toshkent viloyatidagi jazoni ijro etish muassasalarida jazo muddatini oʼtayotgan mahkumlarning yashash, ovqatlanish, mehnat qilish va tibbiy yordam olish sharoitlari hamda muassasalarda sanitariya-gigiena talablariga rioya etish holatlarini oʼrganishdi.
Jinoyat-ijroiya kodeksida belgilangan tartibga koʼra, har bir mahkumga jazoni ijro etuvchi muassasa yoki organ maʼmuriyatiga, boshqa davlat organlari va jamoat birlashmalariga oʼz ona tilida yoki boshqa tilda murojaat etishlari, sogʼligʼini saqlash, shu jumladan tibbiy xulosaga koʼra ambulatoriya-poliklinika va statsionar sharoitda tibbiy hamda jazoni ijro etish muassasasining psixologik xizmat koʼrsatish xodimlari tomonidan koʼrsatiladigan psixologik yordam olishlari, mehnat toʼgʼrisidagi qonun hujjatlariga muvofiq xavfsiz mehnat sharoitlari yaratilishi kerak.
Toshkent viloyatidagi 13-sonli jazoni ijro etish muassasasida hozirda 1 100 ga yaqin mahkumlar jazo muddatlarini oʼtamoqda. Muassasa hududida tikuvchilik, duradgorlik, yumshoq mebelь yasash va boshqa kasb-hunarga ixtisoslashgan jami 14 ta sex mavjud.
Mahkumlarga ishbay asosda xaq toʼlanib, kunlik norma toʼliq bajarilgan taqdirda ularga kuniga 29 ming soʼm ish xaqi hisoblanadi. Normani oshirib bajarganlarga koʼproq va aksincha kam ishlaganlarga kamroq kunlik maosh hisoblanadi. Muhimi belgilangan normani toʼliq bajara olmaganlik uchun javobgarlik belgilanmagan.
8 yildan buyon jazosini oʼtayotgan mahkum bilan yakkama-yakka suhbatlashilganda haftada 6 kun ishlashi va yakshanba dam olish kuni ortiqcha majburiy mehnatga jalb etilmasligini, mehnat sharoiti va ish haqi boʼyicha hech qanday eʼtirozi yoʼqligini bildirdi. Ish haqlari haqida soʼralganida esa, buyurtmaga qarab 900 mingdan 1 mln soʼmgacha deb javob berdi.
Mahkumlarning uzoq muddatli oilaviy uchrashuvlari uchun qulayliklarga ega 16 ta xonalar ajratilgan. Koloniyada 5 ta telefon oʼrnatilgan boʼlib, grafik asosida mahkumlar 10 daqiqagacha yaqinlari bilan pullik asosda gaplashishlari mumkin. 13-sonli jazoni ijro etish muassasasi masʼullarining soʼzlariga koʼra, yaqin kunlarda mahkumlar uchun onlayn videomuloqot qila olishlari uchun ham imkoniyat yaratiladi.
Qiynoqlarni oldini olish, inson huquqlarini taʼminlash maqsadida muassasaga 80 ta kuzatuv kameralari oʼrnatilgan boʼlib, yaqin kunlarda yana 640 dan ortiq nuqtalarga videokuzatuv moslamalari oʼrnatilishi rejalashtirilgan.
Monitoring davomida jamoatchilik vakillaridan iborat boʼlgan Ekspert guruhi aʼzolari tomonidan muassasalarda saqlanayotgan shaxslar bilan jamoaviy va yakka tartibdagi uchrashuvlar oʼtkazildi.
Jamoaviy uchrashuvlar davomida mahkumlarga ularning huquq va majburiyatlari batafsil toʼxtalib oʼtilib, ularning shaʼni va qadr-qimmatini kamsitish holatlari yuzaga kelgan taqdirda Ombudsmanga murojaat qilishlari kerakligi tushuntirildi. Mahkumlar bilan oʼtkazilgan yakka tartibdagi qabullarda esa muassasada ularga qanday munosabatda boʼlayotganliklari, qiynoqqa solish va boshqa shafqatsiz, gʼayriinsoniy yoki qadr-qimmatni kamsituvchi muomala hamda jazo turlarini qoʼllash bilan bogʼliq holatlar bor yoki yoʼqligi, mahkumlar uchun yaratilayotgan shart-sharoitlar yuzasidan fikrlar oʼrganildi.
Oliy Majlisning Inson huquqlari buyicha vakili (ombudsman) Kotibiyati mudiri Saidbek Аzimov, ushbu monitoring davomida mahkumlardan muassasada yaratilgan sharoitlar va qiynoqqa solish masalalarida hech qanday murojaat kelib tushmaganini qayd etdi.
- Milliy preventiv mexanizm doirasida jazoni ijro etish muassasalariga oʼtkaziladigan respublika boʼylab monitoring tashriflari jadvali ishlab chiqilgan boʼlib, bu yildan eʼtiboran, ushbu jarayonlar jamoatchilik vakillari hamda OАV xodimlari bilan birgalikda amalga oshirilmoqda. Аytishim joizki, mahkumlarning ruhiy holatlarini, ularning xohish-istaklarini inobatga olgan holda ilk monitoring tadbiriga kamroq jurnalistlarni jalb etdik va albatta tasvirga olish jarayonida ham kadrga tushishni istamagan mahkumlar kamera obʼektividan chetlashtirildi.
Monitoring davomida mahkumlar bilan yakkama-yakka oʼtkazilgan suhbatlarda ham mazkur muassasalarda ularga nisbatan qiynoq, ruhiy kamsitilish kabi holatlar boʼyicha murojaatlar kelib tushmadi. Qabulimda boʼlganlar asosan, afv etilish, ozodlikdan maxrum qilish bilan bogʼliq boʼlmagan jazo turlari bilan almashtirish kabi iltimoslar bilan murojaat etishdi.
Shuningdek, tashrif davomida ekspert guruhi aʼzolari 2009 yildan buyon xizmat koʼrsatuvchi “Atlantic” reabilitatsiya markazida ham boʼlib, mahkumlarga yaratilgan sharoitlar bilan tanishishdi.
Ekspert guruhi aʼzosi, Oʼzbekiston inson huquqlari Huquqiy tayanch jamoat birlashmasi raisi Аʼzamjon Farmonov:
- Bir vaqtlar Oʼzbekiston qamoqxonalaridan birida Jasliq qamoqxonasida uydirma ayblovlar bilan jazo muddatini oʼtab chiqqanman. Ushbu Ombudsman huzuridagi komissiya aʼzolari tarkibida meni ham borligim bu juda bir katta siyosiy voqea. Sababi, koʼpchilik odatda jazo muddatini oʼtayotganimda ham davlat idoralaridan koʼp komissiyalar borgan lekin, ular oʼsha zonani ichidagi ahvolni bizchalik his qilmaydi. Men bugun shu 13 va 7 sonli jazoni ijro etish muassasalariga keldim va bu yerdagi mahkumlarning yashash sharoitlari va kun tartiblari bilan tanishib chiqdim. Аyrim mahkumlar bilan xattoki, yuzma-yuz gaplashish imkoniyatiga ega boʼldim. Bu yerdagi sharoit haqiqatda, bundan 3-4 yil oldingi vaqtlarga nisbatan juda keskin farq qiladi. Ularni yashash sharoitlari yaxshilangan hamda ularga turli xil kasb egallash bilan bogʼliq imkoniyatlar taqdim qilingan.
Men jazoni ijro etish joyida asosiy eʼtibor bergan narsa bu – ruhiy va jismoniy qiynoqlar qay holatda? Bugungi kunda biror bir mahkumdan ruhiy jismoniy qiynoqlar haqida eshitmadim. Toʼgʼri, biz mukammal ravishda har bir mahkum bilan gaplashib oʼrgana olmadik, lekin qisman boʼlsada oʼrgandik, monitoringlarimiz hali davom etadi.
Аynan butun dunyohamjamiyati, xalqaro tashkilotlar tomonidan Oʼzbekistondagi jazoni ijro etish muassasalarida hamon ruhiy va jismoniy qiynoqlar davom etayotgani haqidagi xabarlar ijtimoiy tarmoqlarda eʼlon qilib boriladi. Oʼylaymanki, kelgusida aynan shunday xabarlar boʼyicha ham joyiga chiqib, holatni oʼrganamiz.
Men aynan Jinoyat kodeksining 159, 244 moddalari bilan jazo muddatini oʼtayotgan mahkumlar bilan ham suhbatlashdim. Oʼzimni sobiq mahkum ekanligimni, qiynoqlar boʼlayotgan boʼlsa tortinmasdan gapirib berishlari mumkinligini aytganimda, ular hozir avvalgidek qiynoqlar yoʼqligi, faqat ozodlik yetishmayotgani, oʼz oilalarini sogʼinganliklarini bildirishdi.
Haqiqatda oʼzim aylanib ularni yashash sharoitlari, oziq-ovqati
va boshqa sharoitlarni kirib oʼrgandim va hech qanday qoniqarsiz holatni uchratmadim.
Taʼkidlash joizki, mahkumlar oʼziga nisbatan tazyiq yoki boshqa noqonuniy holat boʼyicha oʼz vaqtida murojaat qila olishlari uchun har bir jazoni ijro etish muassasalarida “Ombudsman qutisi” oʼrnatilgan boʼlib, uni faqatgina shaxsan Ombudsman mutaxassislari ochish huquqiga ega.
Monitoring tashrifi davomida, Oliy Majlisning Inson huquqlari boʼyicha vakili (ombudsman) Kotibiyati mudiri S.Аzimov jazoni ijro etish muassasalarida oʼrnatilgan “Ombudsman qutisi”ga kelib tushgan murojaatlarni shaxsan qabul qilib oldi.
Oʼrganish davomida aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish yuzasidan tegishli muassasalar rahbarlariga zaruriy tavsiyalar berildi.
Ombudsman hamda Ombudsman huzurida jamoatchilik vakillaridan iborat boʼlgan Ekspert guruhi tomonidan jazoni oʼtash muassasalari va tergov hibsxonalarida monitoringlar davom ettiriladi.

During the 2020 pandemic, under the leadership of the Ombudsman, monitoring was carried out in penitentiary institutions 42 times, 9 times in temporary detention facilities, 8 times in law enforcement agencies, 6 times in pre-trial detention centers, 5 times in special reception rooms for administrative detainees, 2 times there were control visits to rehabilitation centers for the homeless, 4 times to quarantine complexes and centers specializing in the treatment of patients with coronavirus. They held collective meetings with more than 4,000 inmates in penitentiary institutions and individual meetings with 578 inmates.
It is known that the President of the Republic of Uzbekistan Sh.Mirziyoyev, in his message to the Oliy Majlis on December 29, 2020, emphasized that the Ombudsman, together with the public, should establish a system of “monitoring visits” in pre-trial detention centers and penitentiary institutions.
Strengthening the President's control over the prevention of torture, as well as studying the current situation in penitentiary institutions, pre-trial detention centers and special reception centers that people cannot leave voluntarily. In order to prevent torture and other cruel, inhuman or degrading treatment or punishment by the Expert Group, which consists of members of the public working under the leadership of the Ombudsman, on January 29 this year, within the framework of the National Preventive Mechanism, monitoring visits were made to penitentiary institutions No. 13 and 7.
The Expert Group, consisting of representatives of the public, includes members of the Commission on the Observance of Constitutional Rights and Freedoms under the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman), including Azimov Saidbek, head of the Ombudsman's Secretariat, and Davronbek Muzrobov, leading specialist of the National Center for Human Rights , Mamatkhanov Askar, executive director of the national movement "Yuxalish", Nurmatov Bekzod, member of the central board of the society "Ezgulik", and Azamzhon Formonov, head of the public organization "Hukukiy tayanch".
The members of the expert group studied the living conditions, food, work and health of convicts serving sentences in penitentiary institutions of the Tashkent region, as well as compliance with sanitary and hygienic requirements in institutions. In accordance with the procedure established by the Criminal Code, each convicted person has the right to apply to the administration of a penitentiary institution or body, other state bodies and public associations in his native language or in another language for medical assistance, including to receive psychological assistance provided by the psychological service. of the penitentiary institution, to create a safe working environment in accordance with labor legislation.
Currently, about 1,100 convicts are serving their sentences in penal colony No. 13 of the Tashkent region. In total, there are 14 workshops on the territory of the institution, specializing in sewing, carpentry, production of upholstered furniture and other professions. If convicts are paid outside working hours and in full compliance with the daily rate, they will be paid 29 thousand soums a day. Those who exceed the norm are paid more and those who work less are paid a lower daily wage. It is important to note that liability for non-compliance with the established norm has not been established.
In a one-on-one conversation with a convict serving a sentence for 8 years, he said that he works 6 days a week, is not subjected to excessive forced labor on Sundays, and does not object to working conditions and wages. When asked about the salary, he said that it ranges from 900 thousand to 1 million soums, depending on the order.
There are 16 rooms with rooms for long family gatherings of prisoners. The colony has 5 telephones, according to the schedule, prisoners can talk with their relatives for up to 10 minutes on a paid basis. According to employees of the colony No. 13, in the coming days, prisoners will also be able to make online video calls.
During group meetings, convicts were explained in detail their rights and obligations and explained that they should contact the Ombudsman in case of discrimination against them. During individual receptions with convicts, they were asked about their treatment in the institution, whether there were cases of torture and other cruel, inhuman or degrading treatment or punishment, as well as about the conditions created for convicts.
Saidbek Azimov, head of the Secretariat of the Oliy Majlis Authorized Person for Human Rights (Ombudsman), said that during the monitoring, no complaints were received from prisoners about conditions of detention and torture.
“A schedule has been developed for monitoring visits to penitentiary institutions within the framework of the national preventive mechanism, and since this year these processes are being carried out jointly with the public and the media. I must say that taking into account the mental state of the prisoners, their wishes, we attracted fewer journalists to the first monitoring and, of course, the prisoners who did not want to be photographed during the filming were removed from the camera lens. During individual interviews with prisoners, there were no reports of torture or psychological discrimination against them. In my reception room, they mainly petitioned for amnesty, commutation by sentences not related to imprisonment.
During the visit, the members of the expert group also visited the Atlantic rehabilitation center, which has been operating since 2009, and got acquainted with the conditions created for the prisoners.
Azamjon Farmonov, member of the expert group and chairman of the Public Association "Legal Foundations of Human Rights of Uzbekistan":
- Once I was serving a sentence in one of the prisons of Uzbekistan in the Jaslyk prison on trumped-up charges. The fact that I am a member of the Commission under the Ombudsman is a great political event. The reason is that most of the time, government agencies received many orders, even when I was serving my sentence, but they do not feel the situation in this zone the way we do. I arrived today at these colonies No. 13 and 7 and got acquainted with the conditions of detention and the agenda of the convicts. I even had the opportunity to speak face to face with some of the prisoners. In fact, the conditions here are strikingly different from those of 3-4 years ago. Their living conditions improved and they were given the opportunity to pursue different careers. In the penal colonies, I draw attention to the state of mental and physical torture. Today I have not heard of any mental or physical torture from prisoners. Of course, we were not able to speak with every prisoner, but although partially, our monitoring is still ongoing. The world community and international organizations publish messages on social networks that mental and physical torture continues in the penitentiary institutions of Uzbekistan. I think that in the future we will investigate the situation based on such reports. I also spoke with convicts serving sentences under Articles 159 and 244 of the Criminal Code. When I told them that I was a former convict and that they could tell me without hesitation whether torture had been used, they said that there was no torture, as before, they were tormented only by the lack of freedom, they miss their families.
I really got to know their living conditions, food and other conditions personally and did not find a single unsatisfactory situation. It should be noted that in all penitentiary institutions there is an “Ombudsman's box” so that convicts can timely apply in case of pressure or other unlawful circumstances, and only Ombudsman specialists have the right to open it personally.
During the monitoring visit, the head of the Secretariat of the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) S. Azimov personally accepted the appeals received in the “Ombudsman's box” installed in penitentiary institutions.
The heads of the relevant institutions were given the necessary recommendations to eliminate the shortcomings identified in the course of the study. The Ombudsman and the Ombudsman's Panel of Experts, composed of members of the public, will continue to monitor prisons and pre-trial detention centers.