Oʼtgan 2020 yilda pandemiya sharoitida Ombudsman boshchiligida 42 marotaba jazoni ijro etish muassasalari, 9 marotaba vaqtincha saqlash hibsxonalar, 8 marotaba ichki ishlar organlari, 6 marotaba tergov hibsxonalar, 5 marotaba maʼmuriy qamoqqa olinganlarni saqlash uchun moʼljallangan maxsus qabulxonalar, 2 marotaba muayyan yashash joyiga ega boʼlmagan shaxslarni reabilitatsiya etish markazlari, 4 marotaba karantin majmuasi va koronavirus bilan kasallanganlarni davolashga ixtisoslashgan markazlarga monitoring tashriflari uyushtirilgan.
Ularda jazoni ijro etish muassasalarida saqlanayotgan 4 000 nafardan ortiq shaxslar bilan jamoaviy, 578 nafar shaxslar bilan individual uchrashuvlar oʼtkazilgan edi.
Maʼlumki, Oʼzbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.Mirziyoev 2020 yil 29 dekabrь kuni Oliy Majlisga yoʼllagan murojaatnomasida qiynoqlarning oldini olishda Ombudsman tomonidan har chorakda jamoatchilik vakillari bilan birgalikda tergov izolyatori va jazoni oʼtash muassasalariga “monitoring tashriflari” tizimi yoʼlga qoʼyilishi kerakligini alohida taʼkidlagan edi.
Davlat rahbari tomonidan qiynoqlarni oldini olish boʼyicha nazoratni kuchaytirish, shuningdek jazoni ijro etish muassasalari, qamoqda saqlash joylari va maxsus qabulxonalar hamdashaxslar oʼz ixtiyori bilan chiqib keta olmaydigan joylardagi mavjud holatni oʼrganish, uni OАV orqali keng yorish maqsadida, joriy yilning 29 yanvarь kuni Ombudsman huzurida faoliyat koʼrsatuvchi jamoatchilik vakillaridan iborat boʼlgan Ekspert guruhi tomonidan qiynoqqa solish va boshqa shafqatsiz, gʼayriinsoniy yoki qadr-qimmatni kamsituvchi muomala hamda jazo turlarini qoʼllashning oldini olish maqsadida Milliy preventiv mexanizm doirasida 13 va 7-sonli jazoni ijro etish muassasalariga monitoring tashriflari amalga oshirildi.
Jamoatchilik vakillaridan iborat boʼlgan Ekspert guruhi tarkibiga Oliy Majlisning Inson huquqlari buyicha vakili (ombudsman) huzuridagi Insonning konstitutsiyaviy huquqlari va erkinliklariga rioya etilishi buyicha komissiyasi aʼzolari, jumladan Ombusdman Kotibiyati mudiri Аzimov Saidbek, Inson huquqlari boʼyicha Oʼzbekiston Respublikasi Milliy markazi yetakchi mutaxassisi Muzrobov Davronbek “Yuksalish” umummilliy harakati ijrochi direktori Mamatxanov Аskar,“Ezgulik” jamiyati markaziy boshqaruv aʼzosi Nurmatov Bekzod, “Huquqiy tayanch” nodavlat notijorat tashkiloti rahbari Formonov Аzamjonlar kirgan.
Ekspert guruhi aʼzolari Toshkent viloyatidagi jazoni ijro etish muassasalarida jazo muddatini oʼtayotgan mahkumlarning yashash, ovqatlanish, mehnat qilish va tibbiy yordam olish sharoitlari hamda muassasalarda sanitariya-gigiena talablariga rioya etish holatlarini oʼrganishdi.
Jinoyat-ijroiya kodeksida belgilangan tartibga koʼra, har bir mahkumga jazoni ijro etuvchi muassasa yoki organ maʼmuriyatiga, boshqa davlat organlari va jamoat birlashmalariga oʼz ona tilida yoki boshqa tilda murojaat etishlari, sogʼligʼini saqlash, shu jumladan tibbiy xulosaga koʼra ambulatoriya-poliklinika va statsionar sharoitda tibbiy hamda jazoni ijro etish muassasasining psixologik xizmat koʼrsatish xodimlari tomonidan koʼrsatiladigan psixologik yordam olishlari, mehnat toʼgʼrisidagi qonun hujjatlariga muvofiq xavfsiz mehnat sharoitlari yaratilishi kerak.
Toshkent viloyatidagi 13-sonli jazoni ijro etish muassasasida hozirda 1 100 ga yaqin mahkumlar jazo muddatlarini oʼtamoqda. Muassasa hududida tikuvchilik, duradgorlik, yumshoq mebelь yasash va boshqa kasb-hunarga ixtisoslashgan jami 14 ta sex mavjud.
Mahkumlarga ishbay asosda xaq toʼlanib, kunlik norma toʼliq bajarilgan taqdirda ularga kuniga 29 ming soʼm ish xaqi hisoblanadi. Normani oshirib bajarganlarga koʼproq va aksincha kam ishlaganlarga kamroq kunlik maosh hisoblanadi. Muhimi belgilangan normani toʼliq bajara olmaganlik uchun javobgarlik belgilanmagan.
8 yildan buyon jazosini oʼtayotgan mahkum bilan yakkama-yakka suhbatlashilganda haftada 6 kun ishlashi va yakshanba dam olish kuni ortiqcha majburiy mehnatga jalb etilmasligini, mehnat sharoiti va ish haqi boʼyicha hech qanday eʼtirozi yoʼqligini bildirdi. Ish haqlari haqida soʼralganida esa, buyurtmaga qarab 900 mingdan 1 mln soʼmgacha deb javob berdi.
Mahkumlarning uzoq muddatli oilaviy uchrashuvlari uchun qulayliklarga ega 16 ta xonalar ajratilgan. Koloniyada 5 ta telefon oʼrnatilgan boʼlib, grafik asosida mahkumlar 10 daqiqagacha yaqinlari bilan pullik asosda gaplashishlari mumkin. 13-sonli jazoni ijro etish muassasasi masʼullarining soʼzlariga koʼra, yaqin kunlarda mahkumlar uchun onlayn videomuloqot qila olishlari uchun ham imkoniyat yaratiladi.
Qiynoqlarni oldini olish, inson huquqlarini taʼminlash maqsadida muassasaga 80 ta kuzatuv kameralari oʼrnatilgan boʼlib, yaqin kunlarda yana 640 dan ortiq nuqtalarga videokuzatuv moslamalari oʼrnatilishi rejalashtirilgan.
Monitoring davomida jamoatchilik vakillaridan iborat boʼlgan Ekspert guruhi aʼzolari tomonidan muassasalarda saqlanayotgan shaxslar bilan jamoaviy va yakka tartibdagi uchrashuvlar oʼtkazildi.
Jamoaviy uchrashuvlar davomida mahkumlarga ularning huquq va majburiyatlari batafsil toʼxtalib oʼtilib, ularning shaʼni va qadr-qimmatini kamsitish holatlari yuzaga kelgan taqdirda Ombudsmanga murojaat qilishlari kerakligi tushuntirildi. Mahkumlar bilan oʼtkazilgan yakka tartibdagi qabullarda esa muassasada ularga qanday munosabatda boʼlayotganliklari, qiynoqqa solish va boshqa shafqatsiz, gʼayriinsoniy yoki qadr-qimmatni kamsituvchi muomala hamda jazo turlarini qoʼllash bilan bogʼliq holatlar bor yoki yoʼqligi, mahkumlar uchun yaratilayotgan shart-sharoitlar yuzasidan fikrlar oʼrganildi.
Oliy Majlisning Inson huquqlari buyicha vakili (ombudsman) Kotibiyati mudiri Saidbek Аzimov, ushbu monitoring davomida mahkumlardan muassasada yaratilgan sharoitlar va qiynoqqa solish masalalarida hech qanday murojaat kelib tushmaganini qayd etdi.
- Milliy preventiv mexanizm doirasida jazoni ijro etish muassasalariga oʼtkaziladigan respublika boʼylab monitoring tashriflari jadvali ishlab chiqilgan boʼlib, bu yildan eʼtiboran, ushbu jarayonlar jamoatchilik vakillari hamda OАV xodimlari bilan birgalikda amalga oshirilmoqda. Аytishim joizki, mahkumlarning ruhiy holatlarini, ularning xohish-istaklarini inobatga olgan holda ilk monitoring tadbiriga kamroq jurnalistlarni jalb etdik va albatta tasvirga olish jarayonida ham kadrga tushishni istamagan mahkumlar kamera obʼektividan chetlashtirildi.
Monitoring davomida mahkumlar bilan yakkama-yakka oʼtkazilgan suhbatlarda ham mazkur muassasalarda ularga nisbatan qiynoq, ruhiy kamsitilish kabi holatlar boʼyicha murojaatlar kelib tushmadi. Qabulimda boʼlganlar asosan, afv etilish, ozodlikdan maxrum qilish bilan bogʼliq boʼlmagan jazo turlari bilan almashtirish kabi iltimoslar bilan murojaat etishdi.
Shuningdek, tashrif davomida ekspert guruhi aʼzolari 2009 yildan buyon xizmat koʼrsatuvchi “Atlantic” reabilitatsiya markazida ham boʼlib, mahkumlarga yaratilgan sharoitlar bilan tanishishdi.
Ekspert guruhi aʼzosi, Oʼzbekiston inson huquqlari Huquqiy tayanch jamoat birlashmasi raisi Аʼzamjon Farmonov:
- Bir vaqtlar Oʼzbekiston qamoqxonalaridan birida Jasliq qamoqxonasida uydirma ayblovlar bilan jazo muddatini oʼtab chiqqanman. Ushbu Ombudsman huzuridagi komissiya aʼzolari tarkibida meni ham borligim bu juda bir katta siyosiy voqea. Sababi, koʼpchilik odatda jazo muddatini oʼtayotganimda ham davlat idoralaridan koʼp komissiyalar borgan lekin, ular oʼsha zonani ichidagi ahvolni bizchalik his qilmaydi. Men bugun shu 13 va 7 sonli jazoni ijro etish muassasalariga keldim va bu yerdagi mahkumlarning yashash sharoitlari va kun tartiblari bilan tanishib chiqdim. Аyrim mahkumlar bilan xattoki, yuzma-yuz gaplashish imkoniyatiga ega boʼldim. Bu yerdagi sharoit haqiqatda, bundan 3-4 yil oldingi vaqtlarga nisbatan juda keskin farq qiladi. Ularni yashash sharoitlari yaxshilangan hamda ularga turli xil kasb egallash bilan bogʼliq imkoniyatlar taqdim qilingan.
Men jazoni ijro etish joyida asosiy eʼtibor bergan narsa bu – ruhiy va jismoniy qiynoqlar qay holatda? Bugungi kunda biror bir mahkumdan ruhiy jismoniy qiynoqlar haqida eshitmadim. Toʼgʼri, biz mukammal ravishda har bir mahkum bilan gaplashib oʼrgana olmadik, lekin qisman boʼlsada oʼrgandik, monitoringlarimiz hali davom etadi.
Аynan butun dunyohamjamiyati, xalqaro tashkilotlar tomonidan Oʼzbekistondagi jazoni ijro etish muassasalarida hamon ruhiy va jismoniy qiynoqlar davom etayotgani haqidagi xabarlar ijtimoiy tarmoqlarda eʼlon qilib boriladi. Oʼylaymanki, kelgusida aynan shunday xabarlar boʼyicha ham joyiga chiqib, holatni oʼrganamiz.
Men aynan Jinoyat kodeksining 159, 244 moddalari bilan jazo muddatini oʼtayotgan mahkumlar bilan ham suhbatlashdim. Oʼzimni sobiq mahkum ekanligimni, qiynoqlar boʼlayotgan boʼlsa tortinmasdan gapirib berishlari mumkinligini aytganimda, ular hozir avvalgidek qiynoqlar yoʼqligi, faqat ozodlik yetishmayotgani, oʼz oilalarini sogʼinganliklarini bildirishdi.
Haqiqatda oʼzim aylanib ularni yashash sharoitlari, oziq-ovqati
va boshqa sharoitlarni kirib oʼrgandim va hech qanday qoniqarsiz holatni uchratmadim.
Taʼkidlash joizki, mahkumlar oʼziga nisbatan tazyiq yoki boshqa noqonuniy holat boʼyicha oʼz vaqtida murojaat qila olishlari uchun har bir jazoni ijro etish muassasalarida “Ombudsman qutisi” oʼrnatilgan boʼlib, uni faqatgina shaxsan Ombudsman mutaxassislari ochish huquqiga ega.
Monitoring tashrifi davomida, Oliy Majlisning Inson huquqlari boʼyicha vakili (ombudsman) Kotibiyati mudiri S.Аzimov jazoni ijro etish muassasalarida oʼrnatilgan “Ombudsman qutisi”ga kelib tushgan murojaatlarni shaxsan qabul qilib oldi.
Oʼrganish davomida aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish yuzasidan tegishli muassasalar rahbarlariga zaruriy tavsiyalar berildi.
Ombudsman hamda Ombudsman huzurida jamoatchilik vakillaridan iborat boʼlgan Ekspert guruhi tomonidan jazoni oʼtash muassasalari va tergov hibsxonalarida monitoringlar davom ettiriladi.

Во время пандемии 2020 года под руководством Омбудсмена были проведены мониторинги в пенитенциарных учреждениях 42 раза, 9 раз в изоляторах временного содержания, 8 раз в правоохранительных органах, 6 раз в СИЗО, 5 раз в специальных приемных для административных задержанных, 2 раза прошли контрольные посещения реабилитационных центров для бездомных, 4 раза карантинных комплексов и центров, специализирующихся на лечении больных коронавирусом. Там провели коллективные встречи с более чем 4000 заключенных в пенитенциарных учреждениях и индивидуальные встречи с 578 заключенными.
Известно, что Президент Республики Узбекистан Ш.Мирзиёев в своем послании Олий Мажлису 29 декабря 2020 года подчеркнул, что Уполномоченному по правам человека совместно с общественностью следует наладить систему «мониторинговых визитов» в СИЗО и пенитенциарных учреждениях.
Усиление контроля Президента над предупреждением пыток, а также изучение текущей ситуации в пенитенциарных учреждениях, следственных изоляторах и специальных приемных центрах, которые люди не могут покинуть добровольно. В целях предотвращения пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания со стороны Экспертной группы, состоящей из представителей общественности, работающих под руководством Омбудсмена, 29 января этого года в рамках Национального превентивного механизма были совершены мониторинговые визиты в пенитенциарные учреждения №13 и 7.
В Экспертную группу, состоящую из представителей общественности, входят члены Комиссии по соблюдению конституционных прав и свобод при Уполномоченном Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмен), в том числе Азимов Саидбек, руководитель Секретариата Омбудсмена, и Давронбек Музробов, ведущий специалист Национального центра по правам человека, Маматханов Аскар, исполнительный директор национального движения «Юксалиш», Нурматов Бекзод, член центрального правления общества «Эзгулик», и Азамжон Формонов, глава общественной организации «Ҳуқуқий таянч».
Члены экспертной группы изучили условия проживания, питания, труда и здоровья осужденных, отбывающих наказание в пенитенциарных учреждениях Ташкентской области, а также соблюдение санитарно-гигиенических требований в учреждениях.
В порядке, установленном Уголовным кодексом, каждый осужденный имеет право обращаться в администрацию пенитенциарного учреждения или органа, в другие государственные органы и общественные объединения на своем родном языке или на другом языке для медицинской помощи, в том числе и на получение психологической помощи, оказываемой психологической службой пенитенциарного учреждения, для создания безопасных условий труда в соответствии с трудовым законодательством.
В настоящее время в ИК № 13 Ташкентской области отбывают наказание около 1100 осужденных. Всего на территории заведения работает 14 мастерских, специализирующихся на шитье, столярных изделиях, производстве мягкой мебели и других профессиях.
При оплате осужденным в нерабочее время и полном соблюдении суточной нормы им будет выплачиваться 29 тысяч сумов в день. Тем, кто превышает норму, платят больше, а тем, кто работает меньше, платят меньшую ежедневную плату. Важно отметить, что ответственность за несоблюдение установленной нормы не установлена.
В беседе один на один с осужденным, отбывающим наказание в течение 8 лет, он заявил, что работает 6 дней в неделю, не подвергается чрезмерному принудительному труду по воскресеньям и не возражает против условий труда и заработной платы. На вопрос о заработной плате он сказал, что она составляет от 900 тысяч до 1 миллиона сумов в зависимости от заказа.
Имеется 16 комнат с помещениями для длительных семейных посиделок заключенных. В колонии 5 телефонов, по расписанию заключенные могут разговаривать со своими родственниками до 10 минут на платной основе. По словам сотрудников колонии № 13, в ближайшие дни заключенные также смогут совершать онлайн-видеозвонки.
В целях предотвращения пыток и обеспечения прав человека на объекте установлено 80 камер наблюдения, а в ближайшие дни планируется установить устройства видеонаблюдения более чем в 640 точках. В ходе мониторинга члены Экспертной группы, состоящей из представителей общественности, проводили коллективные и индивидуальные встречи с задержанными.
Во время групповых встреч осужденным подробно разъясняли их права и обязанности и объясняли, что им следует обращаться к Уполномоченному по правам человека в случае дискриминации в отношении них. Во время индивидуальных приемов с осужденными их спрашивали об обращении с ними в учреждении, были ли случаи пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания, а также об условиях, созданных для осужденных.
Саидбек Азимов, руководитель секретариата Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмена), сообщил, что в ходе мониторинга жалоб от заключенных на условия содержания и пытки не поступало.
«Разработан график мониторинговых посещений пенитенциарных учреждений в рамках национального превентивного механизма, и с этого года эти процессы осуществляются совместно с общественностью и СМИ. Надо сказать, что с учетом психического состояния заключенных, их пожеланий, мы привлекли меньше журналистов к первому мониторингу и, конечно же, заключенных, которые не хотели фотографироваться во время съемок, сняли с объектива камеры. В ходе индивидуальных бесед с заключенными, сообщений о пытках или психологической дискриминации в отношении них не поступало. В моей приемной в основном ходатайствовали об амнистии, замене приговорами, не связанными с лишением свободы.
В ходе визита члены экспертной группы также посетили реабилитационный центр «Атлантик», который работает с 2009 года, и ознакомились с условиями, созданными для заключенных.
Азамжон Фармонов, член экспертной группы и председатель Общественного объединения «Правовые основы прав человека Узбекистана»:
- Однажды я отбывал наказание в одной из тюрем Узбекистана в тюрьме Жаслык по сфабрикованным обвинениям. То, что я являюсь членом комиссии при Омбудсмане, - большое политическое событие. Причина в том, что большую часть времени правительственные органы получали много заказов, даже когда я отбывал наказание, но они не чувствуют ситуацию в этой зоне так, как мы. Я приехал сегодня в эти колонии №13 и 7 и ознакомился с условиями содержания и повесткой дня осужденных. У меня даже была возможность поговорить с некоторыми заключенными лицом к лицу. На самом деле условия здесь разительно отличаются от тех, что были 3-4 года назад. Условия их жизни улучшились, и им была предоставлена возможность сделать различную карьеру. В колониях по отбыванию наказания, я обращаю внимание на состояние моральных и физических пыток. Сегодня я не слышал о каких-либо психических или физических пытках от заключенных. Конечно, мы не смогли поговорить с каждым заключенным, но хотя и частично, наш мониторинг все еще продолжается. Мировое сообщество и международные организации публикуют в социальных сетях сообщения о том, что в пенитенциарных учреждениях Узбекистана продолжаются психические и физические пытки. Думаю, что в будущем мы будем исследовать ситуацию на основе таких отчетов.
Я также общался с осужденными, отбывающими наказание по статьям 159 и 244 Уголовного кодекса. Когда я сказал им, что я бывший осужденный и что они могут без колебаний сказать мне, применялись ли пытки, они сказали, что пыток не было, как раньше, их мучает только отсутствие свободы, они скучают по своим семьям. Я действительно лично познакомился с условиями их жизни, питанием и другими условиями и не обнаружил ни одной неудовлетворительной ситуации.
Следует отметить, что во всех пенитенциарных учреждениях есть «ящик Омбудсмена», чтобы осужденные могли своевременно обращаться в случае давления или других противоправных обстоятельств, и только специалисты Омбудсмена имеют право открывать его лично.
В ходе мониторингового визита руководитель Секретариата Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмена) С. Азимов лично принял обращения, поступившие в «ящик Омбудсмена», установленную в пенитенциарных учреждениях.
Руководителям соответствующих институтов даны необходимые рекомендации по устранению недостатков, выявленных в ходе исследования.
Омбудсмен и Группа экспертов при Омбудсмене, состоящая из представителей общественности, будут продолжать контролировать пенитенциарные учреждения и следственные изоляторы.