Bola huquqlari bo‘yicha vakil Navoiy viloyatidagi muassasalarda bola huquqlarining taʼminlanishi holatini o‘rgandi
Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) o‘rinbosari - Bola huquqlari bo‘yicha vakil Aliya Yunusova boshchiligida Bola huquqlarini taʼminlash sektori xodimlari joriy yilning 6-9 aprel kunlari Navoiy viloyatidagi bolalar haqida g‘amxo‘rlik qilish va ularni himoya qilish uchun masʼul bo‘lgan muassasalar, xizmatlar, organlar, shu jumladan taʼlim, tibbiyot muassasalarida bola huquqlariga oid qonun xujjatlarining ijro etilishi holati yuzasidan monitoring tashriflarini amalga oshirishdi.
Monitoring davomida
• Navoiy shahar “Mehribonlik uyi”;
• Tomdi tumanidagi Bolalar shaharchasi;
• IIB HPB “Voyaga yetmaganlarga ijtimoiy-huquqiy yordam ko‘rsatish markazi”;
• Navoiy viloyati asab-ruhiy kasalliklar dispanseri;
• Qiziltepa tumani 36-sonli ixtisoslashtirilgan maktab-internati;
• Navoiy shaxridagi 16-sonli maxsus maktabgacha taʼlim tashkiloti;
• Karmana tumani 25-sonli ixtisoslashtirilgan maktab-internati;
• Navoiy viloyati ko‘rish imkoniyati cheklangan bolalar uchun ixtisoslashtirilgan davlat taʼlim muassasasilarida tarbiyalanayotgan bolalarning yashash va ovqatlanish, shuningdek, mehnat qilish va tibbiy yordam ko‘rsatish sharoitlari, olib borilayotgan maʼnaviy-maʼrifiy ishlar hamda koronavirus pandemiyasi davrida sanitariya-gigiyena talablariga rioya etilayotganligi holatlari o‘rganildi.
Maʼlumotlarga ko‘ra, Navoiy viloyatida bugungi kunda ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan jami 1991 nafar voyaga yetmaganlar mavjud. Ularning 1181 nafari vasiylikka, 352 nafari homiylikka, 439 nafari farzandlikka, 8 nafari oila (patronat)ga va 11 nafari bolalar uyiga joylashtirilgan.
Dastlab, Navoiy shahar “Mehribonlik uyi”ga monitoring amalga oshirildi. Muassasada taʼlim-tarbiya olayotgan bolalar 2021 yilning 1 aprel holatiga 61 nafarni tashkil etib, ulardan 13 nafari chin yetimlardir. Aniqlanishicha, muassasadagi 2020 yil mabaynida 30 nafar tarbiyalanuvchilar oilaga qaytarilgan.
Muassasada tarbiyalanuvchilarning ijtimoiy va hayotiy ko‘nikmalarni shakllantirishga katta eʼtibor qaratilmoqda. Shu bilan birga tarbiyalanuvchilar uchun turli o‘quvlar hamda zamonaviy kompyuter dasturlash ko‘nikmalariga o‘qitish kurslari tashkil qilingan.
Navoiy shahar Zarafshon ko‘chasi 8-a uyda joylashgan ushbu  “Mehribonlik uyi”ga ajratilgan bino moslashtirilgan bo‘lib, uning umumiy holati yaxshi. Lekin, tibbiyot xonalari, oshxona, yuvinish xonalari “Mehribonlik” va maktab internat uylarini qurish va saqlash sanitariya qoidalari talablariga mos kelmaydi.
Bola huquqlari bo‘yicha vakil tarbiya muassasasini tamomlagan uy-joyga muhtoj bo‘lgan yetim bolalar hamda ota-onasining qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarni uy-joy bilan taʼminlash holatiga alohida eʼtibor qaratdi. Taqdim etilgan maʼlumotlarga ko‘ra, 2020 yilda muassasani 12 nafar bola bitirga bo‘lib, ularning 7 nafari Navoiy shahar hokimligi uy-joy va yotoqxonalardan foydalanish boshqarmasiga qarashli 2-son yotoqxonasiga joylashtirilgan. Qolgan 5 nafari esa OTM yotoqxonalarida yashamoqda. Aslida esa ushbu bitiruvchilar qonun hujjatlarida belgilangan normalarga asosan bo‘sh, alohida, qulay va shinam bo‘lgan hamdaa belgilangan sanitariya va texnik meʼyorlarga mos uy-joylar bilan taʼminlanishi kerak. 2016-2017 yillarda 2 nafardan bitiruvchilariga ikki xonali uy berilgan. 2020 yilgi bitiruvchilar esa faqat yotoqxonalardan xonalar ajratilgan.
Shuningdek, muassasada 6 nafar 18 yoshdan oshgan tarbiyalanuvchilar mavjud. Qonun hujjatlariga ko‘ra, tarbiyalanuvchilar majburiy umumiy o‘rta va o‘rta maxsus taʼlimni tamomlagunga qadar muassasada bo‘lishlari undan so‘ng esa alohida uy-joy bilan taʼminlanishlari kerak edi.
Bola huquqlari bo‘yicha vakil muassasaagi sharoitlarni ko‘zdan kechirib, bu yerda tarbiyalanayotgan bolalar bilan suhbatlashdi.
Bola huquqlari bo‘yicha vakil Aliya Yunusova:
Har safar institutsional muassasaga kelganimda, bolalarning ko‘zlarida qalb nolasi, og‘riq va umidsizlikni ko‘raman. To‘g‘ri, davlat mehribonlik uylarida ularning farovon yashashlari uchun barcha sharoitlarni yaratmoqda. Ammo hech bir tarbiyachi hech qachon mehribon ota-onalarning muhabbati va mehri o‘rnini bosa olmaydi.
Navbatdagi monitoring obyekti - Tomdi tumani bolalar shaharchasi bo‘ldi. Qonun hujjatlariga ko‘ra, bolalar shaharchasida tarbiya jarayoni oilaviy tipga ko‘ra tashkil etiladi. Bolalar shaharchasiga tarbiyalash uchun berilgan bolalar tarbiyachi boshchiligida guruhlarga bo‘linadi, guruhlar oilalar deb ataladi. Har qaysi oilada turli yoshdagi 6 nafardan 8 nafargacha bolalar tarbiyalanadi. Tarbiyachi tarbiyalanuvchining taʼlim muassasasini va o‘qitish shaklini tanlashda bolalarning xohishlarini hisobga olishi va bolalarning umumiy o‘rta taʼlim olishi uchun shart-sharoitlar yaratishi shart. Tarbiyalash usullari bolalarning qadr-qimmatini tahqirlovchi mensimaslik, shafqatsizlik, qo‘pollik munosabatlaridan xoli bo‘lishi kerak.
2019 yilda qurib bitkazilgan ushbu shaharchada 10 ta kottej bo‘lib ularning har birida 7-8 nafar bolalar oilaga yaqinlashtirilgan sharoitlarda yashashmoqda. Ushbu bolalar shaharchasi ota-onasining qaramog‘idan mahrum bo‘lgan va to‘liq davlat taʼminotida bo‘lgan bolalarning yashashga va oilada tarbiyalashga bo‘lgan huquqlarini ro‘yobga chiqarish, shuningdek, ijtimoiy moslashish va jamiyatga integratsiyalash uchun ularning maʼnaviy-axloqiy, mehnat tarbiyasi va taʼlim olishini har tomonlama taʼminlash maqsadlariga mos holda tashkil etilgan.
Bolalar shaharchasida 2021 yilning mart oyi holatiga ko‘ra, 64 nafar  tarbiyalanuvchi mavjud bo‘lib, ularning 5 nafari chin yetimdir.
Zamonaviy va shinam sharoitlar yaratilgan ushbu muassasada yopiq sport zali mavjud emas. Shuningdek, 4070 ta kitoblar fondiga ega kutubxonada Vazirlar Mahkamasining 2020 yil 21 noyabrdagi 739-son qaroriga asosan tasdiqlangan “Bolalar shaharchaci to‘g‘risida”gi nizomga ko‘ra kutubxonachi shtati ajratilmagan.
Ushbu bolalar shaharchasida ham belgilangan tartib-qoidalarga zid ravishda 18 yoshdan oshgan 10 nafar bola yashab kelmoqda. Ushbu muassasada ham masʼul davlat idora va tashkilotlar tomonidan bitiruvchilarni uy-joy bilan taʼminlash bo‘yicha kerakli chora-tadbirlar amalga oshirilmagan. Achinarlisi, ushbu muassasani bitirgan yana 34 nafar bola hozirda turar-joyga muhtoj.
Ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalar hamda “Mehribonlik” uylari bitiruvchilarini turar joy bilan taʼminlamaslik, o‘z navbatida bu toifa shaxslar doimiy yashash joyi bo‘yicha ro‘yhatdan o‘tishi, ish joy bilan taʼminlanishi va tibbiy yordam olishida ham jiddiy muammolarni keltirib chiqaradi. Vaziyatning murakkab ekanligini inobatga olib, bolalar uchun javobgar bo‘lgan masʼul tashkilotlar, muammolarni tezlikda hal etib, bu haqda maʼlumot berishlari maqsadga muvofiq.
Bola huquqlari bo‘yicha vakil tomonidan monitoring o‘tkazilgan yuqorida qayd etilgan muassasalardagi xodimlar, bemorlar va tarbiyalanuvchilar bilan yakka tartibdagi va jamoaviy uchrashuvlar tashkil etildi. Jamovaiy uchrashuvlarda 100 dan ortiq, yakka tartibdagi uchrashuvlarda 20 ga yaqin fuqarolar bilan muloqot qilindi. Taklif va murojaatlari o‘rganildi.

Уполномоченный по правам ребенка изучил обеспечение прав детей в учреждениях Навоинской области
Под руководством заместителя Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмена) - Уполномоченный по правам ребенка Алия Юнусова и сотрудники Сектора по правам ребенка 6-9 апреля текущего года осуществили мониторинг соблюдения закона о правах ребенка в учреждениях, службах, органах, ответственных за опеку и защиту детей, а также в образовательных и медицинских учреждениях Навоинской области.
Во время мониторинга, были изучены условия проживания и питания, а также условия труда и медицинского ухода за детьми в специальных образовательных учреждениях для слабовидящих детей Навоинской области, проводимая духовно-воспитательная работа и соблюдение санитарно-гигиенических требований в период пандемии коронавируса.
• Город Навои «Дом Милосердия»;
• Детский городок Томдинского района;
• МИБ ВПБ «Центр социально-правовой помощи несовершеннолетним»;
• Навоинский областной психиатрический диспансер;
• Кызылтепинская районная специализированная школа-интернат № 36;
• Специальная дошкольная образовательная организация №16 г. Навои;
• Специализированная школа-интернат № 25 Карманинского района;
По имеющимся данным, на сегодняшний день в Навоийской области насчитывается 1991 несовершеннолетних, лишенных родительской опеки. Из них 1181 взяты под опеку, 352 – на спонсорство, 439 – на усыновление, 8 – приняты в семьи (патронаж) и 11 - в детские дома.
Изначально Мониторинг проводился в “Доме милосердия” в Навои. По состоянию на 1 апреля 2021 года в учреждении обучается 61детей, 13 из которых - дети-сироты. Выяснилось, что к 2020 году 30 воспитанников учреждения были возвращены в свои семьи. В учреждении большое внимание уделяется формированию социальных и жизненных навыков воспитанников. В то же время для студентов были организованы различные тренинги и курсы по навыкам современного компьютерного программирования. Здание Дома Милосердия, расположенное на улице Зарафшан 8а, города Навои, находится в хорошем состоянии. Однако строительство и содержание медицинских кабинетов, кухонь, туалетов «Домов Милосердия» и школ-интернатов не соответствуют требованиям санитарных правил.
Особое внимание Уполномоченный по правам ребенка уделила ситуации с обеспечением жилья детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, окончивших учебные заведения. Согласно предоставленной информации, в 2020 году из учреждения выпустились 12 детей, 7 из них размещены в общежитии № 2 Управления жилищно-коммунального хозяйства администрации города Навои. Остальные 5 проживают в общежитиях университета. Фактически, этим выпускникам должно быть предоставлено свободное, отдельное, комфортное и уютное жилье в соответствии с нормами, установленными законом, а также в соответствии с установленными санитарно-техническими нормативами.
В 2016-2017 годах 2 выпускникам предоставили двухкомнатные дома. Выпускникам 2020 года будут предоставляться комнаты только в общежитиях. Также в учреждении учатся 6 воспитанников старше 18 лет. По закону воспитанники должны оставаться в учреждении до завершения обязательного общего среднего и среднего специального образования, после чего им предоставляется отдельное жилье.
Омбудсмен ознакомилась с условиями в учреждении и побеседовала с воспитывающимися там детьми.
Уполномоченный по правам ребенка Алия Юнусова:
Каждый раз, когда я приезжаю в специализированное учреждение, я вижу в глазах детей разбитое сердце, боль и отчаяние. Да, государство создает им все условия для комфортного проживания в детских домах. Но никакой педагог никогда не сможет заменить любовь и заботу родителей.
Следующим объектом мониторинга стал детский городок Томдинского района. Согласно законодательству образовательный процесс в детском лагере организован по семейному типу. Дети, под руководством опекуна делятся на группы, называемые семьями. В каждой семье от 6 до 8 детей разного возраста. Педагог должен учитывать пожелания детей при выборе учебного заведения и формы обучения воспитанника и создавать условия для общего среднего образования детей. Методы воспитания должны быть свободны от неуважительного, жестокого, грубого отношения, унижающего достоинство детей.
В 2019 году в этом учреждении было построено 10 коттеджей, в каждом из которых живут 7-8 детей в непосредственной близости от семьи. Детский городок создан с целью реализации прав детей, лишенных родительской опеки и полностью поддерживаемых государством, на жизнь и воспитание в семье, а также для обеспечения их всестороннего нравственного, трудового воспитания и воспитания для социальной адаптации и интеграции в общество.
По состоянию на март 2021 года в приюте находится 64 воспитанника, 5 из которых - дети-сироты.
В этом учреждении созданы современные и комфортные условия, но нет крытого спортзала. Также библиотека, фонд которой составляет 4070 книг, не имеет штатного библиотекаря в соответствии с Положением «О Детском городке» № 739, утвержденным Кабинетом Министров 21 ноября 2020 года.
В детском лагере с нарушением установленного порядка проживают 10 детей старше 18 лет. Это учреждение также не приняло необходимых мер по обеспечению выпускников жильем со стороны ответственных государственных органов и организаций. К сожалению, еще 34 ребенка, окончивших это учреждение, сейчас нуждаются в жилье.
Не предоставление жилья детям, оставшимся без попечения родителей, и выпускникам детских домов, в свою очередь, создает серьезные проблемы для данных категорий лиц в плане регистрации по месту постоянного проживания, трудоустройства и доступа к медицинской помощи. Учитывая сложность ситуации, ответственным организациям, отвечающим за детей, рекомендуется оперативно решать вопросы и предоставлять информацию о них.
Были организованы индивидуальные и групповые встречи с персоналом, пациентами и подопечными вышеупомянутых учреждений, контролируемых Уполномоченным по правам ребенка. Было опрошено более 100 граждан на групповых собраниях и около 20 - на индивидуальных. Предложения и обращения были изучены. Подробная информация о других изучаемых объектах так же будет предоставлена.