Bola huquqlari bo‘yicha vakil Navoiy viloyatidagi muassasalarda bola huquqlarining taʼminlanishi holatini o‘rgandi
Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) o‘rinbosari - Bola huquqlari bo‘yicha vakil Aliya Yunusova boshchiligida Bola huquqlarini taʼminlash sektori xodimlari joriy yilning 6-9 aprel kunlari Navoiy viloyatidagi bolalar haqida g‘amxo‘rlik qilish va ularni himoya qilish uchun masʼul bo‘lgan muassasalar, xizmatlar, organlar, shu jumladan taʼlim, tibbiyot muassasalarida bola huquqlariga oid qonun xujjatlarining ijro etilishi holati yuzasidan monitoring tashriflarini amalga oshirishdi.
Monitoring davomida
• Navoiy shahar “Mehribonlik uyi”;
• Tomdi tumanidagi Bolalar shaharchasi;
• IIB HPB “Voyaga yetmaganlarga ijtimoiy-huquqiy yordam ko‘rsatish markazi”;
• Navoiy viloyati asab-ruhiy kasalliklar dispanseri;
• Qiziltepa tumani 36-sonli ixtisoslashtirilgan maktab-internati;
• Navoiy shaxridagi 16-sonli maxsus maktabgacha taʼlim tashkiloti;
• Karmana tumani 25-sonli ixtisoslashtirilgan maktab-internati;
• Navoiy viloyati ko‘rish imkoniyati cheklangan bolalar uchun ixtisoslashtirilgan davlat taʼlim muassasasilarida tarbiyalanayotgan bolalarning yashash va ovqatlanish, shuningdek, mehnat qilish va tibbiy yordam ko‘rsatish sharoitlari, olib borilayotgan maʼnaviy-maʼrifiy ishlar hamda koronavirus pandemiyasi davrida sanitariya-gigiyena talablariga rioya etilayotganligi holatlari o‘rganildi.
Maʼlumotlarga ko‘ra, Navoiy viloyatida bugungi kunda ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan jami 1991 nafar voyaga yetmaganlar mavjud. Ularning 1181 nafari vasiylikka, 352 nafari homiylikka, 439 nafari farzandlikka, 8 nafari oila (patronat)ga va 11 nafari bolalar uyiga joylashtirilgan.
Dastlab, Navoiy shahar “Mehribonlik uyi”ga monitoring amalga oshirildi. Muassasada taʼlim-tarbiya olayotgan bolalar 2021 yilning 1 aprel holatiga 61 nafarni tashkil etib, ulardan 13 nafari chin yetimlardir. Aniqlanishicha, muassasadagi 2020 yil mabaynida 30 nafar tarbiyalanuvchilar oilaga qaytarilgan.
Muassasada tarbiyalanuvchilarning ijtimoiy va hayotiy ko‘nikmalarni shakllantirishga katta eʼtibor qaratilmoqda. Shu bilan birga tarbiyalanuvchilar uchun turli o‘quvlar hamda zamonaviy kompyuter dasturlash ko‘nikmalariga o‘qitish kurslari tashkil qilingan.
Navoiy shahar Zarafshon ko‘chasi 8-a uyda joylashgan ushbu  “Mehribonlik uyi”ga ajratilgan bino moslashtirilgan bo‘lib, uning umumiy holati yaxshi. Lekin, tibbiyot xonalari, oshxona, yuvinish xonalari “Mehribonlik” va maktab internat uylarini qurish va saqlash sanitariya qoidalari talablariga mos kelmaydi.
Bola huquqlari bo‘yicha vakil tarbiya muassasasini tamomlagan uy-joyga muhtoj bo‘lgan yetim bolalar hamda ota-onasining qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarni uy-joy bilan taʼminlash holatiga alohida eʼtibor qaratdi. Taqdim etilgan maʼlumotlarga ko‘ra, 2020 yilda muassasani 12 nafar bola bitirga bo‘lib, ularning 7 nafari Navoiy shahar hokimligi uy-joy va yotoqxonalardan foydalanish boshqarmasiga qarashli 2-son yotoqxonasiga joylashtirilgan. Qolgan 5 nafari esa OTM yotoqxonalarida yashamoqda. Aslida esa ushbu bitiruvchilar qonun hujjatlarida belgilangan normalarga asosan bo‘sh, alohida, qulay va shinam bo‘lgan hamdaa belgilangan sanitariya va texnik meʼyorlarga mos uy-joylar bilan taʼminlanishi kerak. 2016-2017 yillarda 2 nafardan bitiruvchilariga ikki xonali uy berilgan. 2020 yilgi bitiruvchilar esa faqat yotoqxonalardan xonalar ajratilgan.
Shuningdek, muassasada 6 nafar 18 yoshdan oshgan tarbiyalanuvchilar mavjud. Qonun hujjatlariga ko‘ra, tarbiyalanuvchilar majburiy umumiy o‘rta va o‘rta maxsus taʼlimni tamomlagunga qadar muassasada bo‘lishlari undan so‘ng esa alohida uy-joy bilan taʼminlanishlari kerak edi.
Bola huquqlari bo‘yicha vakil muassasaagi sharoitlarni ko‘zdan kechirib, bu yerda tarbiyalanayotgan bolalar bilan suhbatlashdi.
Bola huquqlari bo‘yicha vakil Aliya Yunusova:
Har safar institutsional muassasaga kelganimda, bolalarning ko‘zlarida qalb nolasi, og‘riq va umidsizlikni ko‘raman. To‘g‘ri, davlat mehribonlik uylarida ularning farovon yashashlari uchun barcha sharoitlarni yaratmoqda. Ammo hech bir tarbiyachi hech qachon mehribon ota-onalarning muhabbati va mehri o‘rnini bosa olmaydi.
Navbatdagi monitoring obyekti - Tomdi tumani bolalar shaharchasi bo‘ldi. Qonun hujjatlariga ko‘ra, bolalar shaharchasida tarbiya jarayoni oilaviy tipga ko‘ra tashkil etiladi. Bolalar shaharchasiga tarbiyalash uchun berilgan bolalar tarbiyachi boshchiligida guruhlarga bo‘linadi, guruhlar oilalar deb ataladi. Har qaysi oilada turli yoshdagi 6 nafardan 8 nafargacha bolalar tarbiyalanadi. Tarbiyachi tarbiyalanuvchining taʼlim muassasasini va o‘qitish shaklini tanlashda bolalarning xohishlarini hisobga olishi va bolalarning umumiy o‘rta taʼlim olishi uchun shart-sharoitlar yaratishi shart. Tarbiyalash usullari bolalarning qadr-qimmatini tahqirlovchi mensimaslik, shafqatsizlik, qo‘pollik munosabatlaridan xoli bo‘lishi kerak.
2019 yilda qurib bitkazilgan ushbu shaharchada 10 ta kottej bo‘lib ularning har birida 7-8 nafar bolalar oilaga yaqinlashtirilgan sharoitlarda yashashmoqda. Ushbu bolalar shaharchasi ota-onasining qaramog‘idan mahrum bo‘lgan va to‘liq davlat taʼminotida bo‘lgan bolalarning yashashga va oilada tarbiyalashga bo‘lgan huquqlarini ro‘yobga chiqarish, shuningdek, ijtimoiy moslashish va jamiyatga integratsiyalash uchun ularning maʼnaviy-axloqiy, mehnat tarbiyasi va taʼlim olishini har tomonlama taʼminlash maqsadlariga mos holda tashkil etilgan.
Bolalar shaharchasida 2021 yilning mart oyi holatiga ko‘ra, 64 nafar  tarbiyalanuvchi mavjud bo‘lib, ularning 5 nafari chin yetimdir.
Zamonaviy va shinam sharoitlar yaratilgan ushbu muassasada yopiq sport zali mavjud emas. Shuningdek, 4070 ta kitoblar fondiga ega kutubxonada Vazirlar Mahkamasining 2020 yil 21 noyabrdagi 739-son qaroriga asosan tasdiqlangan “Bolalar shaharchaci to‘g‘risida”gi nizomga ko‘ra kutubxonachi shtati ajratilmagan.
Ushbu bolalar shaharchasida ham belgilangan tartib-qoidalarga zid ravishda 18 yoshdan oshgan 10 nafar bola yashab kelmoqda. Ushbu muassasada ham masʼul davlat idora va tashkilotlar tomonidan bitiruvchilarni uy-joy bilan taʼminlash bo‘yicha kerakli chora-tadbirlar amalga oshirilmagan. Achinarlisi, ushbu muassasani bitirgan yana 34 nafar bola hozirda turar-joyga muhtoj.
Ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalar hamda “Mehribonlik” uylari bitiruvchilarini turar joy bilan taʼminlamaslik, o‘z navbatida bu toifa shaxslar doimiy yashash joyi bo‘yicha ro‘yhatdan o‘tishi, ish joy bilan taʼminlanishi va tibbiy yordam olishida ham jiddiy muammolarni keltirib chiqaradi. Vaziyatning murakkab ekanligini inobatga olib, bolalar uchun javobgar bo‘lgan masʼul tashkilotlar, muammolarni tezlikda hal etib, bu haqda maʼlumot berishlari maqsadga muvofiq.
Bola huquqlari bo‘yicha vakil tomonidan monitoring o‘tkazilgan yuqorida qayd etilgan muassasalardagi xodimlar, bemorlar va tarbiyalanuvchilar bilan yakka tartibdagi va jamoaviy uchrashuvlar tashkil etildi. Jamovaiy uchrashuvlarda 100 dan ortiq, yakka tartibdagi uchrashuvlarda 20 ga yaqin fuqarolar bilan muloqot qilindi. Taklif va murojaatlari o‘rganildi.

During the monitoring, the living conditions and nutrition, as well as working conditions and medical care for children in special educational institutions for visually impaired children in the Navoi region, the ongoing spiritual and educational work and compliance with sanitary and hygienic requirements during the coronavirus pandemic were studied.
City of Navoi "House of Mercy";
- Children's town of Tomdinsky district;
- “Center for social and legal assistance to minors”;
- Navoi regional psychiatric dispensary;
- Kyzyltepa regional specialized boarding school No. 36;
- Special preschool educational organization No. 16 in Navoi;
- Specialized boarding school No. 25 of the Karmaninsky district.
According to available data, today there are 1991 minors in Navoi district
who have been deprived of parental care. Of these, 1181 were taken under guardianship, 352 - for sponsorship, 439 - for adoption, 8 - adopted into families (patronage) and 11 – are in orphanages.
Initially, the Monitoring was carried out in the “House of Mercy” in Navoi. As of April 1, 2021, 61 children are studying at the institution, 13 of whom are orphans. It turned out that by 2020, 30 inmates of the institution had been returned to their families. The institution pays great attention to the formation of social and life skills of pupils. At the same time, various trainings and courses on modern computer programming skills were organized for students. The building of the House of Mercy, located at 8a Zarafshan Street, Navoi city, is in good condition. However, the construction and maintenance of medical offices, kitchens, toilets of the "Homes of Mercy" and boarding schools do not meet the requirements of sanitary regulations.
The Authorized Person for Children's Rights paid special attention to the situation with the provision of housing for orphans and children left without parental care who graduated from educational institutions. According to the information provided, 12 children graduated from the institution in 2020, 7 of them are accommodated in hostel No. 2 of the Department of Housing and Communal Services of the Administration of the city of Navoi. The rest 5 live in university dormitories. In fact, these graduates should be provided with free, separate, comfortable and cozy housing in accordance with the norms established by the law, as well as in accordance with the established sanitary and technical standards.
In 2016-2017, two graduates were provided with two-room houses. The 2020 graduates will only be provided with dorm rooms. Also, 6 pupils over 18 years old study at the institution. According to the law, pupils must remain in the institution until the completion of compulsory general secondary and secondary specialized education, after which they are provided with separate housing.
The Ombudsman got acquainted with the conditions in the institution and talked with the children brought up there.
Children's Ombudsman Aliya Yunusova:
Every time I visit a specialized institution, I see broken hearts, pain and despair in the eyes of the children. Yes, the state creates all conditions for them to live comfortably in orphanages. But no teacher can ever replace the love and care of parents.
The next object of monitoring was the children's community of the Tomdinsky district. According to the legislation, the educational process in the children's community is organized according to the family type. Children, under the guidance of a guardian, are divided into groups called families. Each family has 6 to 8 children of different ages. The teacher must take into account the wishes of children when choosing an educational institution and form of education for the pupil and create conditions for the general secondary education of children. Upbringing methods should be free from disrespectful, cruel, rude attitude, degrading the dignity of children.
In 2019, 10 cottages were built in this institution, in each of which 7-8 children live in close proximity to the family. The children's community was created with the aim of realizing the rights of children deprived of parental care and fully supported by the state to life and upbringing in the family, as well as to ensure their comprehensive moral, labor education and upbringing for social adaptation and integration into society.
As of March 2021, there are 64 children in the orphanage, 5 of whom are orphans.
This institution has modern and comfortable conditions, but there is no indoor gym. Also, the library, whose fund is 4070 books, does not have a full-time librarian in accordance with the Regulation "On the Children's community " No. 739, approved by the Cabinet of Ministers on November 21, 2020.
10 children over 18 years old live in the children's community in violation of the established order. This institution also did not take the necessary measures to provide graduates with housing from the responsible state bodies and organizations. Unfortunately, 34 more children who graduated from this institution now need housing.
Failure to provide housing for children left without parental care and graduates of orphanages, in turn, creates serious problems for these categories of persons in terms of registration at the place of permanent residence, employment and access to medical care. Given the complexity of the situation, the responsible organizations for children are advised to promptly resolve issues and provide information about them.
Individual and group meetings were organized with the staff, patients and wards of the aforementioned institutions supervised by the Ombudsman for the Rights of the Child. More than 100 citizens were interviewed at group meetings and about 20 at individual meetings. Suggestions and appeals have been studied. Detailed information about other studied objects will also be provided.