Mazkur mahkumlar kasalxonasi binosi 1957 yilda qurilgan bo‘lib, 20 ta bo‘lim, jumladan 2 ta laboratoriyaga ega. Jumladan, qabul bo‘limi, terapiya, nevrologiya, jarrohlik, stomatologiya, diagnostika, laboratoriya, sil kasalliklari kabi bo‘limlar hamda 200dan ortiq tibbiyot xodimi bu yerdagi mahkumlarga sifatli xizmat ko‘rsatib kelmoqda. Muassasada 1130 ta o‘rin mavjud bo‘lib, yiliga o‘rtacha 4000-5000 mahkum turli hududlardagi koloniyalardan kelib davolanadi. Ayni paytda davo muolajalarini olayotganlar soni 608 nafardan iborat. Bu yerda yiliga bir yarim mingdan ortiq jarrohlik muolajasi amalga oshiriladi. Joriy yil boshidan buyon 238 ta jarrohlik amaliyoti bajarilgan.
IIV huzuridagi Jazoni ijro etish departamenti Tibbiyot boshqarmasi boshlig‘i, polkovnik Bahodir Yusupovning so‘zlariga ko‘ra, 2020 yilda tarqalgan kovid-19 infeksiyasini o‘z vaqtida davolash va kasallikni oldini olish maqsadida 23-son mahkumlarga mo‘ljallangan ixtisoslashgan kasalxonada PSR va OIV/OITS laboratoriyasi 28 kun davomida qurib bitkazilib, zarur tibbiy jihozlar, test tahlillari bilan taʼminlandi. Hozirda mazkur laboratoriyada 10 nafar xodim faoliyat olib boradi.
Qonun hujjatlariga ko‘ra, jazoni ijro etish muassasalarida saqlanayotgan shaxslarga malakali tibbiy yordam ko‘rsatish ixtisoslashtirilgan kasalxonada amalga oshiriladi. Ixtisoslashtirilgan kasalxonada tibbiy yordam ko‘rsatish imkoniyati bo‘lmaganda yoki shoshilinch tibbiy yordam ko‘rsatish zarur bo‘lgan hollarda jazoni ijro etish muassasalarida saqlanayotgan shaxslar sog‘liqni saqlash tizimining davolash-profilaktika muassasalariga joylashtirilishi mumkin.
Ekspert guruhi qisqa muddatli uchrashuv xonalari hamda telefon so‘zlashuv honalarini ham ko‘zdan kechirdi. Kasalxonada qisqa muddatli uchrashuvlar uchun videokonferensaloqa xizmati ham yo‘lga qo‘yilgan bo‘lib, u orqali bemor mahkumlar yaqinlari bilan 2 soat davomida virtual muloqotda bo‘lishlari mumkin.
Anʼanaviy 2 soatlik uchrashuvlar va advokat bilan suhbatlar ham mahkumlarning sog‘lig‘ini asrash maqsadida oyna ortida amalga oshiriladi.
Qayd etish lozimki, kasalxonada davolanayotgan bemor mahkumlarga uzoq muddatli uchrashuvlarga ruhsat berilmaydi. Faqatgina mazkur muassasadagi xo‘jalik ishlariga jalb etilgan mahkumlargina, haftaning juma, shanba va yakshanba kunlari uzoq muddatli uchrashuvlarga chiqishlari mumkin.
Ekspert guruhi aʼzolari fuqarolar qabulxonasi bo‘limida pochta va banderollarni qabul qilish jarayoni bilan ham tanishdi. Qabulda navbatda turganlar bilan suhbatlashilganda ham, kasalxona xodimlaridan minnatdor ekanliklarini bildirishdi.
Oshxona va mahkumlarga ovqat tayyorlash jarayonlari, oziq-ovqat mahsulotlarini saqlash ombori, taomnoma ham ko‘zdan kechirilganda, jiddiy kamchiliklar aniqlanmadi.
Monitoring davomida mahkumlarga tibbiy xizmat ko‘rsatish sifatini o‘rganish maqsadida davolash xonalari (kamera)ni ko‘zdan kechirilib, gigiyena-sanitariya qoidalariga rioya qilinishi tekshirildi.
Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) Feruza Eshmatova:
Albatta ushbu kasalxonadagi sharoitlar yildan-yilga yaxshilanib bormoqda. Eʼtiborli jixati, bu muassasada boshqa yopiq muassasalardan farqli o‘laroq, tibbiy xodimlar yetishmasligi bilan bog‘liq muammolar yo‘q. Barcha turdagi tibbiyot mutaxassislari o‘rni band qilingan. Vakant joylar yo‘q.
Lekin, muassasada baʼzi bo‘limlarda taʼmirlash ishlari ketayotgani sababli, palatalardagi bemorlar krovatlari bir-biriga yaqin joylashtirilgan. Monitoringimiz davomida diagnostika bo‘limi deyarli to‘liq taʼmirdan chiqarilib, 1 oy ichida ishga tushirilishi aytildi. O‘ylaymanki, bu muammo ham tez orada hal etiladi. Aytishim kerakki, hali taʼmirlanmagan binolarda hal etilishi kerak bo‘lgan ventilyatsiya va yoritish bilan bog‘liq muammolar bor.
Shuningdek, mahkuma ayollarning ham davolanishi uchun ushbu kasalxonada alohida sharoitlar yaratilishi kerak deb hisoblayman.
Ombudsmanga 23-son mahkumlarga mo‘ljallangan ixtisoslashgan kasalxonada jazo muddatini o‘tayotgan mahkum N.U. erkin harakatlanish imkoniyati cheklanganligi sababli nogironlar aravachasi olishida amaliy yordam so‘rab murojaat qilgan edi. Mazkur tashrif doirasida mahkumga Toshkent shahar Kasaba uyushmalari tashkilotlari birlashmasi tomonidan homiylik asosida nogironlar aravachasi taqdim qilindi.

Тюремная больница построена в 1957 году и имеет 20 отделений, в том числе 2 лаборатории. В частности, приемное отделение, терапевтическое, неврологическое, хирургическое, стоматологическое, диагностическое, лабораторное, туберкулезное отделения, а также более 200 медицинских работников оказывают качественные услуги заключенным. В учреждении имеется 1130 коек, и в год проходят лечение в среднем от 4 000 до 5 000 заключенных из колоний в разных регионах. В настоящее время лечение проходят 608 человек. Ежегодно здесь делают более полутора тысяч операций. С начала этого года проведено 238 операций.
По словам начальника медицинского пенитенциарного управления МВД полковника Баходира Юсупова, в Специализированной больнице №23в 2020 году за 28 дней была построена лаборатория ПЦР и ВИЧ / СПИДа, для своевременного лечения и профилактики. заражения Ковид-19, обеспеченная необходимым медицинским оборудованием. В настоящее время в лаборатории работает 10 сотрудников.
Согласно законодательству, оказание квалифицированной медицинской помощи лицам, содержащимся в пенитенциарных учреждениях, осуществляется в специализированном стационаре. При невозможности оказания медицинской помощи в специализированной больнице или при необходимости оказания неотложной медицинской помощи лица, содержащиеся в пенитенциарных учреждениях, могут быть помещены в лечебно-профилактические учреждения системы здравоохранения.
Экспертная группа также проинспектировала переговорные и телефонные будки. В больнице также есть служба видеоконференцсвязи для краткосрочных встреч, с помощью которой пациент может виртуально общаться с родственниками в течение 2 часов.
Традиционные двухчасовые встречи и беседы с адвокатом также проводятся через окно для защиты здоровья заключенных.
Следует отметить, что больным заключенным, находящимся на лечении в больнице, не разрешаются длительные посещения. По пятницам, субботам и воскресеньям на длительные собрания могут ходить только осужденные, вовлеченные в хозяйственную деятельность этого заведения.
Члены экспертной группы также ознакомились с процессом приема почты и конвертов на приеме граждан. Даже разговаривая с ожидающими в очереди на прием, они выражали благодарность персоналу больницы.
При осмотре кухни и процессов приготовления пищи для заключенных, склада хранения продуктов и меню не было выявлено серьезных недостатков.
В ходе мониторинга с целью изучения качества оказания медицинских услуг заключенным были осмотрены процедурные кабинеты (камеры) и проверено соблюдение правил гигиены.
Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмен) Феруза Эшматова
Конечно, условия в этой больнице с каждым годом улучшаются. Примечательно, что это учреждение, в отличие от других закрытых заведений, не имеет проблем с нехваткой медперсонала. Работают все типы медицинских специалистов. Вакансий нет.
Однако из-за того, что в некоторых отделениях учреждения ведутся ремонтные работы, койки в палатах расположены вплотную друг к другу. В ходе нашего мониторинга было заявлено, что диагностическое отделение будет практически полностью отремонтировано и сдано в эксплуатацию в течение 1 месяца. Думаю, эта проблема тоже скоро будет решена. Надо сказать, что есть проблемы с вентиляцией и освещением, которые нужно решать в зданиях, которые еще не ремонтировались.
Я также считаю, что в этой больнице должны быть созданы особые условия для лечения женщин-заключенных.
Уполномоченному по правам человека сообщили, что осужденный, отбывающий наказание в специализированной больнице № 23, Н.У., обратился за практической помощью в получении инвалидной коляски из-за ограниченной подвижности. Во время посещения заключенному была предоставлена инвалидная коляска Ташкентским отделением профсоюзов.