COVID-2019 pandemiyasi sharoitida Markaziy Osiyoda inson huquqlarini taʼminlash bo‘yicha mintaqaviy konferensiya o‘tkazildi
Joriy yilning 29 oktyabr kuni YEXHTning O‘zbekiston, Tojikiston, Qozog‘iston va Qirg‘izistondagi loyihalar koordinatorlari tomonidan “COVID-2019 pandemiyasi sharoitida Markaziy Osiyoda inson huquqlari himoyasi” mavzusida mintaqaviy konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Markaziy Osiyoda Inson huquqlarini himoya qilish bo‘yicha faoliyat yurituvchi davlat va nodavlat tashkilotlari vakillari hamda xalqaro ekspertlar ishtirok etishdi.
Mazkur mintaqaviy konferensiyani o‘tkazishdan asosiy maqsad pandemiya sharoitida Markaziy Osiyoda inson huquqlarini himoya qilish sohasida faoliyat yurituvchi davlat tashkilotlari hamda jamoatchilik vakillari faoliyati yuzasidan o‘zaro tajriba almashish bilan birga vaziyatni yana-da yaxshilash yuzasidan taklif va tavsiyalar ishlab chiqishdan iborat.
Tadbirda O‘zbekiston tomonidan Oliy Majlis Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o‘rinbosari, Inson huquqlari bo‘yicha Milliy markaz direktori, akademik, Akmal Saidov, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) Feruza Eshmatova hamda O‘zbekiston Nogironlar assotsiatsiyasi raisi Oybek Isoqovlar ishtirok etishdi.
Mintaqaviy muloqotda so‘z olgan Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) dastlab pandemiya munosabati bilan O‘zbekistonda qabul qilingan qaror va farmonlar, aholini ijtimoiy-iqtisodiy qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha belgilangan tartib va imtiyozlar, karonavirus infeksiyasi tarqalishini oldini olish bo‘yicha amalga oshirilgan chora-tadbirlarga to‘xtaldi.
Shuningdek, pandemiya sharoitida Ombudsman instituti tomonidan murojaatlar bilan ishlash, jumladan nogironligi bo‘lgan shaxslar huquqlarini taʼminlash, shuningdek, yopiq muassasalarga monitoring tashriflarini amalga oshirish orqali penitensiar muassaalarda saqlanayotgan mahkum va mahbuslar huquqlarining taʼminlanishi borasida amalga oshirilgan ishlar haqida maʼlumot berdi.
Mintaqaviy konferensiya yakunlari bo‘yicha sho‘balarga bo‘lingan holda muhokamalar uyushtirildi hamda inson huquqlarini taʼminlash samaradorligini oshirish bo‘yicha taklif va tavsiyalar ishlab chiqildi.

Прошла региональная конференция на тему: «Защита прав человека в Центральной Азии во время пандемии COVID-19»
29 октября координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане, Таджикистане, Казахстане и Кыргызстане провел региональную конференцию на тему «Защита прав человека в Центральной Азии во время пандемии COVID-19».
В мероприятии приняли участие представители государственных и неправительственных организаций, работающих в сфере защиты прав человека в Центральной Азии, а также международные эксперты.
Основная цель данной региональной конференции - обмен мнениями о деятельности государственных органов и представителей общественности, работающих в области прав человека в Центральной Азии в контексте пандемии, а также разработка предложений и рекомендаций по дальнейшему совершенствованию мер борьбы с пандемией.
На мероприятии приняли участие Первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, директор Национального центра по правам человека, академик Акмал Саидов, Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсман) Феруза Эшматова и председатель Ассоциации Инвалидов Узбекистана Ойбек Исаков.
Выступая на региональном диалоге, Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсман) впервые рассказала о решениях и постановлениях, принятых в Узбекистане в связи с пандемией, установленных процедурах и льготах для социально-экономической поддержки, мерах, принимаемых для предотвращения распространения коронавирусной инфекции.
Она также проинформировала о работе, проделанной институтом Омбудсмана по рассмотрению апелляций во время пандемии, включая обеспечение прав людей с ограниченными возможностями, а также обеспечение прав заключенных и задержанных в пенитенциарных учреждениях посредством мониторинговых посещений закрытых учреждений.
По итогам региональной конференции были проведены обсуждения по секциям и выработаны предложения и рекомендации по повышению эффективности соблюдения прав человека.