Ombudsman tomonidan 2021 yilning 11 oyida harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan yopiq muassasalarga amalga oshirilgan monitoring tashriflari bo‘yicha brifing
Maʼlumki, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 26 iyundagi “Qiynoqqa solish holatlarini aniqlash va ularning oldini olish tizimini takomillashtirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Qarorida Ombudsman hamda uning huzuridagi Qiynoq holatlarini aniqlash va ularning oldini olish bo‘yicha Jamoatchilik guruhlari tomonidan gaupvaxta, maxsus qabulxona, vaqtincha saqlash hibsxonasi, tergov hibsxonasi, jazoni ijro etish muassasasi, intizomiy qism va majburiy davolash muassasalarida qiynoqqa solish holatlarini oldini olish bo‘yicha monitoring tashriflarini o‘tkazish belgilangan.
Shunga ko‘ra, Ombudsman tomonidan Qiynoq holatlarini aniqlash va ularning oldini olish bo‘yicha jamoatchilik guruhi bilan birgalikda harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylarga “monitoring tashriflari”Ni amalga oshirish tizimli yo‘lga qo‘yilib, 2021-yilning 11 oyi davomida 125 marotaba monitoring tashriflari amalga oshirildi. 2020 yil yakunlariga ko‘ra ushbu ko‘rsatkich 71 tani tashkil etgan edi.
Ushbu tashriflarning 57 tasi jazoni ijro etish muassasalarida, 21 tasi tergov hibsxonalarida, 11 tasi Vaqtincha saqlash hibsxonalarida, tasi Maʼmuriy qamoqqa olinganlarni saqlash uchun mo‘ljallangan maxsus qabulxonalarda, tasi Muayyan yashash joyiga ega bo‘lmagan shaxslarni reabilitatsiya etish markazlarida va tasi Voyaga yetmaganlarga ijtimoiy-huquqiy yordam ko‘rsatish markazida o‘tkazildi.
Bundan tashqari, Ombudsman tomonidan joriy yilning iyul-sentyabr oylarida jamoatchilik vakillarini jalb qilgan holda majburiy davolash muassasalariga, xususan Respublika ixtisoslashtirilgan narkologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazining Samarqand, Surxondaryo va Xorazm viloyatlari filiallarining Majburiy davolash bo‘limlariga hamda ushbu viloyatlarning Ruhiy-asab kasalliklari shifoxonalariga, Jinoyat ishlari bo‘yicha Toshkent va Xorazm viloyatlari, Toshkent shahar hamda ushbu viloyatlarning shahar va tuman sudlari binosidagi vaqtincha ushlab turish joylarida monitoring tashriflari o‘tkazildi.
Monitoring tashriflari davomida harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylarda ushlab turilgan 3,5 ming nafarga yaqin shaxs bilan jamoaviy uchrashuvlar va 738 nafar shaxs bilan yakka tartibda suhbatlar o‘tkazildi.
Tashriflarda yopiq muassasalarning shaxslarni saqlash sharoitlari, xususan yashash va ovqatlanish, mehnat qilish, tibbiy yordam ko‘rsatish holati va sifati, harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar uchun olib borilayotgan maʼnaviy-maʼrifiy ishlar, koronavirus pandemiyasi davrida sanitariya-gigiyena talablariga rioya etilayotganligi hamda taʼlim-tarbiya berish va boshqa shu kabi holatlar o‘rganildi.
Shu bilan bir qatorda, Monitoring tashriflarini amalga oshirish davomida bir qator kamchiliklar aniqlandi.
Xususan, Jizzax va Xorazm viloyatlariga monitoring davomida harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylarda xizmat qilayotgan xodimlarning Ombudsman va uning huzuridagi jamoatchilik guruhi to‘g‘risida umumiy tushunchalarga ega emasligi maʼlum bo‘ldi.
Shuningdek, Sirdaryo, Samarqand, Surxondaryo va Xorazm viloyatlaridagi harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylardagi shaxslarning yashash sharoitlarida, oziq-ovqat hamda tibbiy va sanitariya taʼminotida kamchiliklar aniqlandi va  tayyorlangan maʼlumotlar tegishli mutasaddi vazirlik va idoralarga yuborildi.
Ichki ishlar vazirligi va Bosh prokuratura tomonidan taqdim etilgan maʼlumotnomalarga ko‘ra, monitoring tashriflari davomida aniqlangan kamchiliklarga yo‘l qo‘ygan 3 nafar xodimga nisbatan intizomiy jazo qo‘llanilgan, 3 nafar xodim Intizomiy kengashlarda muhokama qilingan va 1 nafar xodim ogohlantirilgan. Shuningdek, Sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan kamchiliklarga yo‘l qo‘yilgani uchun 4 nafar xodimga intizomiy jazo berilgan hamda ushbu kamchiliklarni bartaraf etish yuzasidan choralar ko‘rilgan.
Harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylarga monitoring tashriflarini amalga oshirish bilan bir qatorda ushbu muassasalarda saqlanayotgan shaxslardan hamda ularning yaqin qarindoshlaridan kelib tushgan murojaatlar ham Ombudsman Kotibiyatining masʼul xodimlari tomonidan o‘rganilmoqda.
Joriy yilning o‘n bir oyida Ombudsmanga harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylarda saqlanayotganlar va ularning yaqin qarindoshlari tomonidan 2058 ta murojaat kelib tushdi. Ushbu murojaatlarning 50 foizga yaqini “Ombujsman qutisi” va Sayyor qabullar orqali qabul qilingan.
Murojaatlarning 574 tasida sud hukmidan, 536 tasida surishtiruv va dastlabki tergov harakatlari davomida qabul qilingan qarorlardan shikoyat qilingan bo‘lsa, 250 tasi sud hukmini yengillashtirish, 121 tasi oila aʼzolariga ko‘mak berish, 117 tasi tibbiy yordam ko‘rsatish, 116 tasi Ombudsman bilan uchrashish, 78 tasi boshqa muassasaga o‘tkazish va 151 tasi boshqa masalalarda yo‘llangan.
Surishtiruv va dastlabki tergov harakatlarining borishidan kelib tushgan shikoyatlar yuzasidan Ombudsmanning xatiga asosan Bosh prokuratura tomonidan olib borilgan o‘rganishlar natijasiga ko‘ra jinoyat ishini qo‘zg‘atishni rad qilish haqidagi 25 ta qaror barvaqt qabul qilinganligi aniqlandi va ular bekor qilinib, qo‘shimcha surishtiruv va tergovga qadar tekshiruv o‘tkazish belgilandi. 16 ta holatda xodimlarning xatti-harakatlariga nisbatan xizmat tekshiruvi o‘tkazilishi taʼminlangan.
Tayinlangan jazoni yoki ehtiyot chorasini yengillashtirish yuzasidan kelib tushgan murojaatlar bo‘yicha Ombudsman xatiga asosan 10 ta murojaat yuzasidan tegishli sudlar tomonidan tayinlangan jazolar qonunchilikka muvofiq yengillashtirilgan va ehtiyot choralar o‘zgartirilgan.
Shuningdek, mahkumlar tomonidan oilasiga ko‘mak ko‘rsatish masalasida kelib tushgan murojaatlar yuzasidan tegishli hokimliklar tomonidan Ombudsmanning xatiga asosan 11 nafar mahkumning oila aʼzolariga ijtimoiy-moddiy ko‘mak ko‘rsatilgan hamda 13 nafar mahkum istisno tariqasida yashash joyiga yaqin bo‘lgan hududdagi jazoni ijro etish koloniyasiga ko‘chirilgan.

В соответствии с этим, Омбудсман совместно с общественной группой по выявлению и предупреждению случаев пыток систематически проводит «мониторинговые визиты» в места содержания лиц с ограниченной свободой передвижения, и за 11 месяцев 2021 года было совершено 125 мониторинговых визитов (по итогам 2020 года данный показатель составил всего 71).
57 из этих мониторинговых визитов были совершены в пенитенциарные учреждения, 21 – в следственные изоляторы, 11 – в изоляторы временного содержания, 5 – в специальные приемные центры для задержанных в административном порядке, 5 – в реабилитационные центры для лиц без определенного места жительства и 1 – в центр социально-правовой помощи для несовершеннолетних.
Кроме того, с июля по сентябрь текущего года Омбудсман с привлечением представителей общественности осуществила мониторинговые визиты в медицинские учреждения принудительного лечения, в частности, в филиалы Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра наркологии в Самаркандской, Сурхандарьинской и Хорезмской областях, а также в психиатрические больницы этих областей, в изоляторы временного содержания в зданиях городских и районных судов в Ташкентской и Хорезмской областях и городе Ташкент.
В ходе мониторинговых визитов были проведены групповые встречи с более 3500 задержанными и индивидуальные беседы с 738 задержанными в местах содержания лиц с ограниченной свободой передвижения.
Во время визитов были изучены условия содержания лиц в закрытых учреждениях, в частности, условия проживания, питания и труда, состояние и качество медицинского обслуживания, духовно-просветительская работа, проводимая для лиц с ограниченной свободой передвижения, соблюдение санитарно-гигиенических правил во время пандемии коронавируса, образование и другое.
Вместе с этим, в ходе мониторинговых визитов был выявлен ряд недостатков.
В частности, в ходе мониторинга в Джизакской и Хорезмской областях было обнаружено, что сотрудники, работающие в местах содержания лиц с ограниченной свободой передвижения, не имеют общего представления об Омбудсмане и общественной группе при нем.
Также, в Сырдарьинской, Самаркандской, Сурхандарьинской и Хорезмской областях выявлены недостатки в жилищных условиях, питании, медико-санитарном обеспечении лиц с ограниченной свободой передвижения и подготовленная информация направлена в соответствующие министерства и ведомства.
Согласно справкам, предоставленным Министерством внутренних дел и Генеральной прокуратурой, дисциплинарные меры были приняты в отношении 3 сотрудников, допустивших недостатки, выявленные в ходе мониторинговых визитов, дела 3 сотрудников были обсуждены на Дисциплинарных советах и 1 сотрудник был предупрежден. Кроме того, Министерство здравоохранения наложило дисциплинарные взыскания на 4 сотрудников за недостатки и приняло меры по устранению этих недостатков.
Наряду с проведением мониторинговых визитов в места содержания лиц с ограниченной свободой передвижения, ответственными сотрудниками Секретариата Омбудсмана также изучаются обращения, поступившие от лиц, содержащихся в данных учреждениях и их близких родственников.
За одиннадцать месяцев текущего года к Омбудсману поступило 2058 обращений от лиц, содержащихся в местах с ограниченной свободой передвижения и их близких родственников. Около 50 процентов этих обращений было получено через “Ящик Омбудсмана” и во время мобильных приемов.
Если 574 из этих обращений содержали жалобы на решение суда, 536 на решения, принятые в ходе дознания и предварительного следствия, то 250 были с просьбой по смягчению приговора суда, 121 по оказанию помощи членам семьи, 117 по оказанию медицинской помощи, 116 об организации встречи с Омбудсманом, 78 о направлении обращений в другие учреждения и 151 по другим вопросам.
По результатам расследования, проведенного Генеральной прокуратурой на основании письма Омбудсмана по жалобам, поступившим в ходе дознания и предварительного следствия, было установлено, что 25 решений об отказе в возбуждении уголовного дела были приняты досрочно, они были отменены, и назначено проведение дополнительного расследования. В 16 случаях была осуществлена служебная проверка действий сотрудников.
На основании письма Омбудсмана по обращениям о смягчении приговора или меры пресечения, в 10 случаях приговоры, вынесенные судами, были смягчены в соответствии с законом и были изменены меры пресечения.
Также, согласно письму Омбудсмана, соответствующие органы исполнительной власти на местах ответили на просьбы осужденных об оказании помощи их семьям и членам семей 11 осужденных оказана социальная и материальная помощь, а 13 осужденных в виде исключения переведены в исправительную колонию в районе, близком к месту их проживания.