Ombudsman tomonidan 2021 yilning 11 oyida harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan yopiq muassasalarga amalga oshirilgan monitoring tashriflari bo‘yicha brifing
Maʼlumki, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 26 iyundagi “Qiynoqqa solish holatlarini aniqlash va ularning oldini olish tizimini takomillashtirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Qarorida Ombudsman hamda uning huzuridagi Qiynoq holatlarini aniqlash va ularning oldini olish bo‘yicha Jamoatchilik guruhlari tomonidan gaupvaxta, maxsus qabulxona, vaqtincha saqlash hibsxonasi, tergov hibsxonasi, jazoni ijro etish muassasasi, intizomiy qism va majburiy davolash muassasalarida qiynoqqa solish holatlarini oldini olish bo‘yicha monitoring tashriflarini o‘tkazish belgilangan.
Shunga ko‘ra, Ombudsman tomonidan Qiynoq holatlarini aniqlash va ularning oldini olish bo‘yicha jamoatchilik guruhi bilan birgalikda harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylarga “monitoring tashriflari”Ni amalga oshirish tizimli yo‘lga qo‘yilib, 2021-yilning 11 oyi davomida 125 marotaba monitoring tashriflari amalga oshirildi. 2020 yil yakunlariga ko‘ra ushbu ko‘rsatkich 71 tani tashkil etgan edi.
Ushbu tashriflarning 57 tasi jazoni ijro etish muassasalarida, 21 tasi tergov hibsxonalarida, 11 tasi Vaqtincha saqlash hibsxonalarida, tasi Maʼmuriy qamoqqa olinganlarni saqlash uchun mo‘ljallangan maxsus qabulxonalarda, tasi Muayyan yashash joyiga ega bo‘lmagan shaxslarni reabilitatsiya etish markazlarida va tasi Voyaga yetmaganlarga ijtimoiy-huquqiy yordam ko‘rsatish markazida o‘tkazildi.
Bundan tashqari, Ombudsman tomonidan joriy yilning iyul-sentyabr oylarida jamoatchilik vakillarini jalb qilgan holda majburiy davolash muassasalariga, xususan Respublika ixtisoslashtirilgan narkologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazining Samarqand, Surxondaryo va Xorazm viloyatlari filiallarining Majburiy davolash bo‘limlariga hamda ushbu viloyatlarning Ruhiy-asab kasalliklari shifoxonalariga, Jinoyat ishlari bo‘yicha Toshkent va Xorazm viloyatlari, Toshkent shahar hamda ushbu viloyatlarning shahar va tuman sudlari binosidagi vaqtincha ushlab turish joylarida monitoring tashriflari o‘tkazildi.
Monitoring tashriflari davomida harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylarda ushlab turilgan 3,5 ming nafarga yaqin shaxs bilan jamoaviy uchrashuvlar va 738 nafar shaxs bilan yakka tartibda suhbatlar o‘tkazildi.
Tashriflarda yopiq muassasalarning shaxslarni saqlash sharoitlari, xususan yashash va ovqatlanish, mehnat qilish, tibbiy yordam ko‘rsatish holati va sifati, harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar uchun olib borilayotgan maʼnaviy-maʼrifiy ishlar, koronavirus pandemiyasi davrida sanitariya-gigiyena talablariga rioya etilayotganligi hamda taʼlim-tarbiya berish va boshqa shu kabi holatlar o‘rganildi.
Shu bilan bir qatorda, Monitoring tashriflarini amalga oshirish davomida bir qator kamchiliklar aniqlandi.
Xususan, Jizzax va Xorazm viloyatlariga monitoring davomida harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylarda xizmat qilayotgan xodimlarning Ombudsman va uning huzuridagi jamoatchilik guruhi to‘g‘risida umumiy tushunchalarga ega emasligi maʼlum bo‘ldi.
Shuningdek, Sirdaryo, Samarqand, Surxondaryo va Xorazm viloyatlaridagi harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylardagi shaxslarning yashash sharoitlarida, oziq-ovqat hamda tibbiy va sanitariya taʼminotida kamchiliklar aniqlandi va  tayyorlangan maʼlumotlar tegishli mutasaddi vazirlik va idoralarga yuborildi.
Ichki ishlar vazirligi va Bosh prokuratura tomonidan taqdim etilgan maʼlumotnomalarga ko‘ra, monitoring tashriflari davomida aniqlangan kamchiliklarga yo‘l qo‘ygan 3 nafar xodimga nisbatan intizomiy jazo qo‘llanilgan, 3 nafar xodim Intizomiy kengashlarda muhokama qilingan va 1 nafar xodim ogohlantirilgan. Shuningdek, Sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan kamchiliklarga yo‘l qo‘yilgani uchun 4 nafar xodimga intizomiy jazo berilgan hamda ushbu kamchiliklarni bartaraf etish yuzasidan choralar ko‘rilgan.
Harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylarga monitoring tashriflarini amalga oshirish bilan bir qatorda ushbu muassasalarda saqlanayotgan shaxslardan hamda ularning yaqin qarindoshlaridan kelib tushgan murojaatlar ham Ombudsman Kotibiyatining masʼul xodimlari tomonidan o‘rganilmoqda.
Joriy yilning o‘n bir oyida Ombudsmanga harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylarda saqlanayotganlar va ularning yaqin qarindoshlari tomonidan 2058 ta murojaat kelib tushdi. Ushbu murojaatlarning 50 foizga yaqini “Ombujsman qutisi” va Sayyor qabullar orqali qabul qilingan.
Murojaatlarning 574 tasida sud hukmidan, 536 tasida surishtiruv va dastlabki tergov harakatlari davomida qabul qilingan qarorlardan shikoyat qilingan bo‘lsa, 250 tasi sud hukmini yengillashtirish, 121 tasi oila aʼzolariga ko‘mak berish, 117 tasi tibbiy yordam ko‘rsatish, 116 tasi Ombudsman bilan uchrashish, 78 tasi boshqa muassasaga o‘tkazish va 151 tasi boshqa masalalarda yo‘llangan.
Surishtiruv va dastlabki tergov harakatlarining borishidan kelib tushgan shikoyatlar yuzasidan Ombudsmanning xatiga asosan Bosh prokuratura tomonidan olib borilgan o‘rganishlar natijasiga ko‘ra jinoyat ishini qo‘zg‘atishni rad qilish haqidagi 25 ta qaror barvaqt qabul qilinganligi aniqlandi va ular bekor qilinib, qo‘shimcha surishtiruv va tergovga qadar tekshiruv o‘tkazish belgilandi. 16 ta holatda xodimlarning xatti-harakatlariga nisbatan xizmat tekshiruvi o‘tkazilishi taʼminlangan.
Tayinlangan jazoni yoki ehtiyot chorasini yengillashtirish yuzasidan kelib tushgan murojaatlar bo‘yicha Ombudsman xatiga asosan 10 ta murojaat yuzasidan tegishli sudlar tomonidan tayinlangan jazolar qonunchilikka muvofiq yengillashtirilgan va ehtiyot choralar o‘zgartirilgan.
Shuningdek, mahkumlar tomonidan oilasiga ko‘mak ko‘rsatish masalasida kelib tushgan murojaatlar yuzasidan tegishli hokimliklar tomonidan Ombudsmanning xatiga asosan 11 nafar mahkumning oila aʼzolariga ijtimoiy-moddiy ko‘mak ko‘rsatilgan hamda 13 nafar mahkum istisno tariqasida yashash joyiga yaqin bo‘lgan hududdagi jazoni ijro etish koloniyasiga ko‘chirilgan.

In accordance with this, the Ombudsman, together with the public group for the detection and prevention torture, systematically conducts "monitoring visits" to places of detention of persons with restricted freedom of movement and 125 monitoring visits were conducted in 11 months of 2021 (at the end of 2020, the number of such visits was only 71).
57 of these monitoring visits were made to penitentiary institutions, 21 - to pre-trial detention centers, 11 - to temporary detention centers, 5 - to special reception centers for administrative detainees, 5 - to rehabilitation centers for persons without a fixed place of residence and 1 - to the center of social and legal assistance for minors.
In addition, from July to September of this year, the Ombudsman, with the involvement of representatives of the public, carried out monitoring visits to medical institutions of compulsory treatment, in particular, to the branches of the Republican Specialized Scientific and Practical Medical Center for Narcology in the Samarkand, Surkhandarya and Khorezm regions, as well as to the psychiatric hospitals of these regions and to temporary detention centers in the buildings of city and district courts in the Tashkent and Khorezm regions and the city of Tashkent.
During the monitoring visits, group meetings were held with more than 3,500 detainees and individual conversations were organized with 738 detainees in places of detention of persons with restricted freedom of movement.
Also during the visits, the conditions of detention of persons in closed institutions were studied, in particular, living conditions, food and work, the state and quality of medical care, awareness-raising activities carried out for persons with restricted freedom of movement, compliance with sanitary and hygienic rules during the coronavirus pandemic , education and more.
At the same time, a number of shortcomings were identified during the monitoring visits.
In particular, during the monitoring visits in Jizzakh and Khorezm regions, it was found that the employees working in places of detention of persons with restricted freedom of movement have no general idea about the Ombudsman and the public group under his authority.
Also, in Syrdarya, Samarkand, Surkhandarya and Khorezm, shortcomings in housing conditions, nutrition, medical and sanitary provision of persons with restricted freedom of movement were identified and the prepared information was sent to the relevant ministries and departments.
According to the information provided by the Ministry of Internal Affairs and the General Prosecutor's Office, disciplinary measures were taken against 3 employees who made deficiencies identified during the monitoring visits, the cases of 3 employees were discussed at the Disciplinary Boards and 1 employee was cautioned. In addition, the Ministry of Health imposed disciplinary sanctions on 4 employees for deficiencies and took measures to address the shortcomings.
Along with conducting monitoring visits to places of detention of persons with restricted freedom of movement, the responsible employees of the Ombudsman's Secretariat also study appeals received from persons detained in these institutions and their close relatives.
For eleven months of this year, the Ombudsman received 2,058 appeals from persons detained in places with restricted freedom of movement and their close relatives. About 50 percent of these appeals were received through the Ombudsman's Box and during mobile receptions.
574 of these appeals contained complaints against the court decision, 536 contained complaints on decisions made during the initial inquiry and pre-trial investigation and 250 were with a request to mitigate the court sentence, 121 to provide assistance to family members, 117 to provide medical assistance, 116 to organize a meeting with the Ombudsman, 78 on referrals to other institutions and 151 on other issues.
According to the results of the investigation carried out by the General Prosecutor's Office on the basis of the Ombudsman's letter on the appeals received during the initial inquiry and pre-trial investigation, it was discovered that 25 decisions to refuse to initiate a criminal case were taken ahead of schedule, they were canceled, and an additional investigation was ordered. In 16 cases, an internal investigation of the actions of employees was carried out.
On the basis of the Ombudsman's letter on appeals for commutation of a sentence or a measure of restraint, in 10 cases the sentences passed by the courts were mitigated in accordance with the law and the measures of restraint were changed.
Also, according to the letter of the Ombudsman, the relevant local executive authorities responded to the requests of convicts to provide assistance to their families and family members of 11 convicts were provided with social and material assistance, and 13 convicts, as an exception, were transferred to a penal colony in an area close to their place of residence