Tadbirda ixtisoslashtirilgan o‘quv-tarbiya muassasalariga bolalarni joylashtirishning oldini olish masalasi hamda ular oilalari va hamjamiyatlariga tegishli ravishda reintegratsiyasi sohasidagi natijalar sarhisob qilindi.
Xususan Respublika o‘quv-tarbiya muassasalaridan chiqarilgan bolalarning reintegratsiyasi bilan bog‘liq muammolari muhokama qilindi. Qayd etilganidek, yopiq muassasalardan qaytgach, ko‘plab o‘spirinlar bunday muassasalarga joylashtirilishiga sabab bo‘lib, hali ham yechim topmagan ijtimoiy muammolarga duch keladi.
Ular ota-onalar, boshqa oila aʼzolari, maktab va hamjamiyatlar tomonidan qabul qilinmasligi mumkin. Shu sababli yopiq muassasalardan qaytgan bolalar uchun reintegratsiya xizmatlari, xususan, oilalarni qo‘llab-quvvatlash xizmatlarini yaxshilash o‘ta muhimdir.
Shuningdek ozodlikdan mahrum qilish faqat eng so‘nggi chora sifatida imkon qadar qisqa vaqt davomida qo‘llanilishi va xalqaro standartlarga muvofiq istisno holatlari bilan cheklanishi lozimligi ishtirokchilar tomonidan taʼkidlandi.
Ixtisoslashtirilgan o‘quv-tarbiya muassasalaridagi bolalar ahvolini baholash ularning aksariyati qiyin hayotiy sharoitdagi oilalardan ekanligini ko‘rsatadi. Bunday oilalarning asosiy muammolari moddiy qiyinchiliklar, spirtli ichimliklar va psixoaktiv moddalarni isteʼmol qilish, doimiy ish bilan bandlikning yo‘qligi, oila aʼzolar o‘rtasida jiddiy ruhiy kasalliklar bilan bog‘liq.
Yig‘ilishda taʼkidlanganidek, agar diqqatni qiyin ahvoldagi oilalarni erta aniqlashga qaratilsa, ular bilan profilaktika ishlari olib borilsa, mahalla va maktablarda ishlar yana-da kuchaytirilsa, bolalar himoyasi va ularning farovonligi oshadi. Bu, o‘z navbatida qiz va o‘g‘il bolalarning oilasidan zaruratsiz ajratishni va bolalarni ixtisoslashgan muassasalarga joylashtirishni kamaytirishga xizmat qiladi.
Bolalarning eng yaxshi manfaatlarini ko‘zlagan samarali reintegratsiya hamjamiyat darajasidagi profilaktika va qo‘llab-quvvatlash xizmatlarini ishlab chiqish va ularni joriy etishni talab qiladi. Barcha bolalar, jumladan qonun bilan ziddiyatdagi bolalarni oilalaridan ajratish va internat muassasalariga joylashtirishning oldini olish uchun erta aniqlash, yo‘naltirish va kompleks ijtimoiy xizmatlarni taqdim etish shular jumlasiga kiradi. Bolalar, ota-onalar, oilalar va hamjamiyatlarni reintegratsiyaga tayyorlashda ularga hamroh bo‘ladigan o‘qitilgan ijtimoiy sohaga oid kadrlar bo‘lishi ahamiyatlidir deya qayd etildi yig‘ilishda.
Tadbirda normativ-huquqiy baza va tarmoqlararo hamkorlikni takomillashtirish, tegishli mutaxassislarning salohiyatini oshirib, hamjamiyat darajasida oilani qo‘llab-quvvatlash xizmatlarini kuchaytirish, zararli gender normalarini bartaraf etish bo‘yicha ishlarni davom ettirish, huquqbuzarlik bilan bog‘liq xatarlarning oldini olish bo‘yicha monitoring va samaradorlikni baholash ishlarini hujjatlashtirish va boshqa tavsiyalar ishlab chiqildi.

На мероприятии обсуждены результаты предотвращения устройства подростков в специализированные воспитательные учреждения и обеспечения надлежащей их реинтеграции в семьи и сообщества.
В частности, рассмотрены проблемы в реинтеграции детей из республиканских учебно-воспитательных учреждений. Отмечено, что многие подростки по возвращении из закрытых учреждений продолжают сталкиваться с теми же нерешенными социальными проблемами, которые способствовали их помещению в эти учреждения.
Также участники мероприятия подчеркнули, что лишение свободы должно использоваться только как крайняя мера, с максимально коротким периодом времени и должно быть лимитировано исключительными случаями в соответствии с международными стандартами.
Оценка ситуации детей в специализированных образовательных воспитательных учреждениях показывает, что большинство из них из семей, оказавшихся в трудной жизненной ситуации. Отмечалось, что основные проблемы этих семей часто связаны с материальными трудностями, употреблением алкогольных и психотропных веществ, отсутствием постоянной работы, серьезными ментальными заболеваниями среди членов семей детей.
Если сосредоточиться на раннем выявлении семей с неблагополучной ситуацией и проводить профилактическую работу с семьями, то усилится работа в махалле и школах, а также защита детей и благополучие их семей. Это, в свою очередь, также будет способствовать сокращению ненужного разлучения девочек и мальчиков со своими семьями и помещению детей в специализированные учреждения.
Отмечено, что эффективная реинтеграция в наилучших интересах детей требует разработки и внедрения услуг по профилактике и поддержке на уровне сообществ. Это включает выявление, направление и предоставление комплексных социальных услуг семьям и детям, попавшим в трудную жизненную ситуацию, для предотвращения разделения семей и помещения в интернатные учреждения всех детей, в том числе находящихся в контакте с законом. Важно иметь обученные кадры социальной защиты, которые будут сопровождать детей, родителей, семьи и сообщества, чтобы подготовить их к реинтеграции.
На мероприятии разработаны рекомендации по совершенствованию нормативно-правовой базы и межотраслевого сотрудничества, повышая потенциал соответствующих специалистов, укреплять службы поддержки семьи на уровне сообществ, продолжить работу по устранению негативных гендерных норм, документировать эффективность мониторинга и оценки предоставляемых услуг и другие.