Ombudsmanning Samarqanddagi mintaqaviy vakili mahkumlar sharoitini o‘rgandi
Joriy yilning 19 fevral kuni Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakilining (ombudsmanning) Samarqand viloyatidagi mintaqaviy vakili Diyor Xusanov Samarqand shahridagi 38-sonli Manzil-koloniyasida bo‘lib, u yerda saqlanayotgan mahkumlarning sharoitlari bilan tanishdi.
Mintaqaviy vakil dastlab mahkumlarning uzoq muddatli uchrashuvlarga kelgan oila aʼzolari bilan suhbatlashdi. Uchrashuvda muassasadagi shart-sharoitlardan va muassasa xodimlarining muomalasidan mamnunliklarini bildirishdi.
Monitoring tashrifi davomida Manzil-koloniyadagi uzoq muddatli uchrashuv xonalari 3 ta ekanligi, bu mavjud mahkumlar soniga nisbatan ancha kamligi ayon bo‘ldi. Mintaqaviy vakilning bu eʼtiroziga koloniya rahbari uzoq muddatli uchrashuvlar uchun yana 8 ta xona qurilishi boshlanganligini, qurilish joriy yilning ikkinchi choragi yakuniga qadar tamomlanishini maʼlum qildi.
Manzil-koloniyadagi oshxona va oziq-ovqat mahsulotlari saqlanayotgan xonalar ham mintaqaviy vakil eʼtiboridan chetda qolmadi. Oshxonada ovqatlanish uchun yaxshi sharoit yaratilgani, bugungi kunda qo‘shimcha xonalar qurilayotganligi hamda oziq-ovqat mahsulotlarini saqlashda belgilangan talablarga qatʼiy amal qilinayotganligi maʼlum bo‘ldi.
Mahkumlarga tibbiy xizmat ko‘rsatish, dori-vositalari taʼminoti bilan bog‘liq kamchiliklar aniqlanmadi.
Mahkumlar bilan o‘tkazilgan jamoaviy suhbatdan so‘ng mintaqaviy vakil bilan holi uchrashishni so‘ragan mahkumlar qabul qilindi. Ulardan biri Qashqadaryo viloyatida doimiy ro‘yxatda turishini, oilaviy sharoiti og‘ir bo‘lganligi, onasi kasalligi va uyidagilarni uchrashuvga kelib turishi uchun uni Qashqadaryo viloyatidagi Manzil-koloniyalardan biriga o‘tkazilishida amaliy yordam berilishini so‘radi.
Oila aʼzolari Qirg‘iziston Respublikasida yashovchi mahkum ham oilaviy sharoiti og‘ir bo‘lganligi sababli uni Toshkent viloyatidagi Manzil-koloniyalardan biriga o‘tkazilishida yordam so‘radi.
Shundan so‘ng koloniya xodimlari bilan 2021 yil 10 sentyabrda imzolangan “O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) faoliyatini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Farmoni mazmun-mohiyati hamda harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylarda qiynoqqa solish hamda boshqa g‘ayriinsoniy yoki qadr-qimmatni kamsituvchi muomalaning oldini olish bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazildi.
Shu bilan bir qatorda, mintaqaviy vakil mahkumlarni rag‘batlantirish masalalari belgilangan mezonlarga muvofiqligini ko‘rib chiqish uchun muassasada tuzilgan komissiya yig‘ilishida ham ishtirok etdi. Unda muassasada saqlanayotgan 5 nafar mahkumni rag‘batlantirish masalasi muhokama qilindi. Ushbu mahkumlarining xulq-atvori belgilangan mezonlarga muvofiqligi yuzasidan hujjatlar o‘rganilib, mahkumlar bilan suhbatlar o‘tkazilib, oilasidagi sharoitlar va ularga munosabati hamda ozodlikka chiqqanidan so‘ng ijtimoiy foydali mehnat bilan taʼminlanishi, mehnatga bo‘lgan ijobiy fikrlari, sodir etgan jinoyatiga munosabati yuzasidan suhbatlar yakunida rag‘batlantirish bo‘yicha taklif jamoatchilik vakillari tomonidan qo‘llab-quvvatlandi.
Mintaqaviy vakil tomonidan rag‘batlantirilgan mahbuslarga shaxsiy rivojlanishga oid kitoblar sovg‘a qilindi. Shuningdek, muassasa kutubxonasiga badiiy adabiyotlar berildi.

Представитель омбудсмана в Самарканде ознакомился с условиями содержания осужденных
19 февраля текущего года региональный представитель Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсмана) в Самаркандской области Диёр Хусанов посетил колонию-поселение № 38 города Самарканда, где ознакомился с условиями содержания осужденных.
Региональный представитель сначала поговорил с членами семьи осужденных, которые пришли на длительные встречи. На встрече они выразили удовлетворение условиями в учреждении и обращением персонала.
В ходе мониторингового визита выяснилось, что комнат для длительных встреч в адресной колонии всего 3. А это в свою очередь, значительно меньше, по соотношению к количеству осужденных находящихся в колонии. На возражение по данному вопросу регионального представителя, руководитель колонии сообщил, что начато строительство еще 8 помещений для длительных встреч, строительство которых завершится до конца второго квартала текущего года.
Кухня колонии и помещения в которых хранятся продукты питания, также не остались без внимания регионального представителя. Выяснилось, что на кухне созданы хорошие условия для приема пищи, на сегодняшний день строятся дополнительные помещения, а также строго соблюдаются требования, установленные для хранения продуктов питания.
В ходе мониторинга не выявлены недостатки, связанные с оказанием осужденным медицинских услуг и обеспечением лекарственными препаратами.
После коллективной беседы с осужденными,также были проведены индивидуальные беседы с  осужденными, которые просили встречи наедине с региональным представителем.
Один из осужденных попросил, чтобы ему оказали практическую помощь в переводе в одну из колоний Кашкадарьинской области, так как его постоянное место жительство находится там. Обоснованием послужили, тяжелые семейные обстоятельства, болезнь матери и сложность в навещании его членами семьи.
Осужденный, члены семьи которого проживают в Кыргызской Республике, также обратился за помощью о переведении в одну из колонии Ташкентской области, в связи с тяжелыми семейными обстоятельствами.
После этого, с сотрудниками колонии было проведено собрание и разъяснен смысл Указа Президента Республики Узбекистан “О мерах по совершенствованию деятельности Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмана)” подписанный 10 сентября 2021 года. В том числе, была затронута тема по предупреждению пыток и другого бесчеловечного или унижающего достоинство лиц с ограниченными возможностями в местах содержания под стражей.
Кроме того, региональный представитель также принял участие в заседании комиссии, созданный в учреждении для рассмотрения вопроса о соответствии применения мер поощрения осужденным установленным критериям. На нем был обсужден вопрос о поощрении пяти осужденных, содержащихся в учреждении. Были изучены документы о соответствии поведения этих осужденных установленным критериям, проведены беседы с осужденными об условиях в их семье и отношении к ним, об обеспечении их общественно полезным трудом после освобождения, об их положительном отношении к труду, к совершенному преступлению и по итогам бесед предложение  о поощрении было поддержано представителями общественности.
По инициативе регионального представителя осужденным  были вручены книги по личностному развитию.Также библиотеке учреждения была передана художественная литература.