Inson huquqlari bo‘yicha vakil GSP+ Yevropa Ittifoqi Komissiyasi vakillari bilan uchrashdi
2020 yil 30 noyabr kuni Yevropa komissiyasi O‘zbekistonga preferensiyalar bosh tizimi (GSP+) bo‘yicha benefitsiar mamlakat maqomini bergan edi.
Qayd etish lozimki, GSP+ xalqaro qadriyatlar va tamoyillar, xususan, inson va mehnat huquqlari asosida rivojlanayotgan mamlakatlarga kambag‘allikni qisqartirish va ish o‘rinlarini yaratishga ko‘maklashishni ko‘zda tutadi. Xususan, bunday tizimni ajratuvchilar bo‘lib, Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkilotiga aʼzo mamlakatlar, xususan, AQSH, Yevropa Ittifoqi, Yaponiya, Kanada, Avstraliya, Shveysariya kabi davlatlar hisoblanadi.
GSP+ tizimi taqdim etilishi uchun benefitsiar mamlakat inson huquqlari, mehnat huquqlari, tabiatni muhofaza qilish va samarali boshqaruvga oid 27 ta xalqaro konvensiyalarni ratifikatsiya qilishi zarur.
Demak, O‘zbekistonning GSP+ tizimi benefitsiari maqomiga ega bo‘lishini, avvalo, respublikamizda amalga oshirilayotgan islohotlarning xalqaro eʼtirofi sifatida qabul qilish o‘rinlidir.
O‘zaro muloqot davomida 2017-2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasi doirasida inson huquqlarini taʼminlash yo‘nalishida amalga oshirilgan keng qamrovli islohotlarga to‘xtalib o‘tildi. Mazkur tarixiy hujjat doirasida qonun ustuvorligini taʼminlash, sud-huquq tizimini takomillashtirish, jazo turlarini liberallashtirish, gender tengligini taʼminlash, qiynoqlarni oldini olish, ochiqlik va shaffoflikni taʼminlash, so‘z erkinligini mustahkamlash qolaversa, insonparvarlik tamoyili asosida yo‘ldan adashganlarga yana bir imkon berish hamda ularni jamiyatga moslashtirish borasida salmoqli ishlar amalga oshirilgani qayd etildi.
Shuningdek, o‘tgan yillar davomida Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) institutining huquqiy maqomi muntazam takomillashib borgani, uning faoliyat qamrovi va vakolatlari kengaygani, inson huquqlarini taʼminlashda Ombudsmanga berilgan yangi taʼsirchan choralar haqida ham to‘xtalindi.

Уполномоченный по правам человека встретился с представителями GSP + Еврокомиссия
28 марта 2022 года состоялась встреча Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) с представителями Комиссии ЕС по “Всеобщей системе преференций (GSP+)” во главе со Старшим советником Генерального директората по торговле Европейского Союз Николаосом Заимис.
30 ноября 2020 года Европейская комиссия предоставила Узбекистану статус страны-бенефициара по Всеобщей системе преференций (GSP+).
Следует отметить, что GSP+ основывается на международных ценностях и принципах, в частности на правах человека и трудовых правах, чтобы помочь развивающимся странам сократить бедность и создать рабочие места. В частности, основные страны, которые выделяют средства в рамках данной программы являются страны-члены Организации экономического сотрудничества и развития, в частности, США, Евросоюз, Япония, Канада, Австралия, Швейцария.
Для внедрения системы GSP+ страна-бенефициар должна ратифицировать 27 международных конвенций о правах человека, трудовых правах, охране природы и надлежащем управлении.
Поэтому целесообразно принять статус Узбекистана как бенефициара системы GSP+, в первую очередь, как международное признание проводимых в нашей стране реформ.
В ходе переговоров стороны коснулись комплексных реформ, реализуемых в сфере прав человека в рамках Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан на 2017-2021 годы. Этот исторический документ направлен на укрепление верховенства права, совершенствование судебной системы, либерализацию наказания, обеспечение гендерного равенства, предотвращение пыток, а также было отмечено о  проделанной значительной работе по предоставлению еще одной возможности заблуждившимся на исправление на основе принципа гуманизма и адаптации их к обществу.
Также были затронуты вопросы постоянного совершенствования правового статуса института Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) за прошедшие годы, расширения его деятельности и полномочий в обеспечении прав человека.