Inson huquqlari bo‘yicha vakil GSP+ Yevropa Ittifoqi Komissiyasi vakillari bilan uchrashdi
2020 yil 30 noyabr kuni Yevropa komissiyasi O‘zbekistonga preferensiyalar bosh tizimi (GSP+) bo‘yicha benefitsiar mamlakat maqomini bergan edi.
Qayd etish lozimki, GSP+ xalqaro qadriyatlar va tamoyillar, xususan, inson va mehnat huquqlari asosida rivojlanayotgan mamlakatlarga kambag‘allikni qisqartirish va ish o‘rinlarini yaratishga ko‘maklashishni ko‘zda tutadi. Xususan, bunday tizimni ajratuvchilar bo‘lib, Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkilotiga aʼzo mamlakatlar, xususan, AQSH, Yevropa Ittifoqi, Yaponiya, Kanada, Avstraliya, Shveysariya kabi davlatlar hisoblanadi.
GSP+ tizimi taqdim etilishi uchun benefitsiar mamlakat inson huquqlari, mehnat huquqlari, tabiatni muhofaza qilish va samarali boshqaruvga oid 27 ta xalqaro konvensiyalarni ratifikatsiya qilishi zarur.
Demak, O‘zbekistonning GSP+ tizimi benefitsiari maqomiga ega bo‘lishini, avvalo, respublikamizda amalga oshirilayotgan islohotlarning xalqaro eʼtirofi sifatida qabul qilish o‘rinlidir.
O‘zaro muloqot davomida 2017-2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasi doirasida inson huquqlarini taʼminlash yo‘nalishida amalga oshirilgan keng qamrovli islohotlarga to‘xtalib o‘tildi. Mazkur tarixiy hujjat doirasida qonun ustuvorligini taʼminlash, sud-huquq tizimini takomillashtirish, jazo turlarini liberallashtirish, gender tengligini taʼminlash, qiynoqlarni oldini olish, ochiqlik va shaffoflikni taʼminlash, so‘z erkinligini mustahkamlash qolaversa, insonparvarlik tamoyili asosida yo‘ldan adashganlarga yana bir imkon berish hamda ularni jamiyatga moslashtirish borasida salmoqli ishlar amalga oshirilgani qayd etildi.
Shuningdek, o‘tgan yillar davomida Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) institutining huquqiy maqomi muntazam takomillashib borgani, uning faoliyat qamrovi va vakolatlari kengaygani, inson huquqlarini taʼminlashda Ombudsmanga berilgan yangi taʼsirchan choralar haqida ham to‘xtalindi.

On November 30, 2020, the European Commission granted Uzbekistan the status of a beneficiary country under the Generalized System of Preferences (GSP+).
It should be noted that GSP+ is based on international values and principles, in particular human and labor rights, to help developing countries reduce poverty and create jobs. In particular, the main countries that allocate funds under this program are the member countries of the Organization for Economic Cooperation and Development, in particular, the USA, the European Union, Japan, Canada, Australia, and Switzerland.
To implement the GSP+ system, the beneficiary country must ratify and effectively implement core 27 international conventions on human and labour rights, environmental protection, and good governance.
Therefore, it is advisable to accept the status of Uzbekistan as a beneficiary of the GSP + system, primarily as an international recognition of the reforms being carried out in our country.
During the talks, the parties touched upon the comprehensive reforms being implemented in the field of human rights within the framework of the Action Strategy on the five priority areas of development of the Republic of Uzbekistan for 2017-2021. This historical document is aimed at strengthening the rule of law, improving the judicial system, liberalizing punishment, ensuring gender equality, preventing torture, and also noted the significant work done to provide another opportunity for misguided people to rectify on the basis of the principle of humanism and adapt them to society.
The issues of continuous improvement of the legal status of the institution of the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) over the past years, expansion of its activities and powers in ensuring human rights were also discussed.