O‘zbekiston taraqqiyotida parlamentdagi ayollarning roli
Joriy yilning 13 aprel kuni poytaxtimizda “O‘zbekiston taraqqiyotida parlamentdagi ayollarning roli” mavzusidagi ikkinchi forum bo‘lib o‘tdi. Tadbir Xotin-qizlarning jamiyatdagi rolini oshirish, gender tenglik va oila masalalari bo‘yicha respublika komissiyasi, Senatning Xotin-qizlar va gender tenglik masalalari qo‘mitasi hamda YEXHT bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Unda senatorlar va deputatlar, mahalliy Kengashlar deputatlari, Yoshlar parlamenti aʼzolari, davlat organlari va jamoat tashkilotlari mutasaddilari, xalqaro tashkilot hamda OAV vakillari ishtirok etdi.
Tadbirda Oliy Majlis Senati Raisi T.Narbayeva nutq so‘zlab, so‘nggi yillarda mamlakatimizda xotin-qizlar va erkaklar uchun teng huquq hamda imkoniyatlar yaratish, jamiyat va davlat ishlarini boshqarishda ularning to‘laqonli ishtirok etishini taʼminlash, ularni ijtimoiy-iqtisodiy hamda huquqiy jihatdan qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan keng ko‘lamli islohotlar amalga oshirilayotganini taʼkidlab o‘tdi.
Aytish joizki, shu kunga qadar respublikamizda bu sohada xalqaro huquq normalari va standartlarga muvofiq 2 ta qonun, 40 ga yaqin qonunosti hujjatlari qabul qilingan.
Bugungi kunda parlamentda xotin-qizlar soni BMT tomonidan belgilangan tavsiyalarga mos darajada bo‘lib, 32 foizni tashkil etmoqda. Xotin-qizlarning boshqaruv lavozimidagi ulushi 27 foiz, siyosiy partiyalarda esa 44 foizga yetdi.
Tadbirda aytib o‘tilganidek, Parlamentlararo ittifoqning 2021 yilgi “Siyosatdagi ayollar” xalqaro reytingida O‘zbekiston xorijiy mamlakatlar orasida 45-o‘rinni egallab, top-50 talikdan joy olgan.
Muhokamalar davomida Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish bo‘yicha belgilab berilgan vazifalarni amalga oshirish va tashkil etishda ayol senator va deputatlarning ishtirokini kuchaytirish, taʼsirchan jamoatchilik nazoratini olib borish, bu jarayonga nodavlat notijorat tashkilotlari va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlari vakillarini keng jalb etish masalasida ham so‘z yuritildi.

Роль женщин-парламентариев в развитии Узбекистана
13 апреля текущего года в столице нашей страны состоялся второй форум на тему «Роль женщин-парламентариев в развитии Узбекистана». Мероприятие организовано Республиканской комиссией по вопросам повышения роли женщин в обществе, гендерного равенства и семьи, Комитетом Сената по вопросам женщин и гендерного равенства, а также ОБСЕ.
В нем приняли участие сенаторы и депутаты, депутаты местных Кенгашей, члены Молодежного парламента, ответственные работники государственных органов и общественных организаций, представители международных организаций и СМИ.
На мероприятии выступила Председатель Сената Олий Мажлиса Т.Нарбаева, которая отметила, что в последние годы в стране осуществляются широкомасштабные реформы, направленные на создание равных прав и возможностей для женщин и мужчин, обеспечение их полноценного участия в управлении делами общества и государства, их социально-экономическую и правовую поддержку.
Следует отметить, что до сегодняшнего дня в республике приняты 2 Закона, около 40 подзаконных актов в соответствии с нормами международного права и стандартами в этой сфере.
Сегодня количество женщин-парламентариев соответствует рекомендациям ООН, и составляет 32 %. Доля женщин на управленческих должностях достигла 27 %, а в политических партиях – 44 %.
Как отмечалось на мероприятии, в международном рейтинге Межпарламентского союза «Женщины в политике» в 2021 году Узбекистан занял 45-е место среди стран мира и вошел в топ-50.
В ходе обсуждения также говорилось о вопросах усиления участия женщин-сенаторов и депутатов в выполнении поставленных задач по достижению Целей устойчивого развития, осуществления действенного общественного контроля, широкого вовлечения в этот процесс представителей негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества.