Sirdaryodagi manzil-koloniyasida mahkumlarga qancha ish haqi to‘lanadi?
2022 yil 15 aprel kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakilning (ombudsmanning) Sirdaryo viloyatidagi mintaqaviy vakili Shuhrat Alimov tomonidan Viloyatdagi 40-sonli manzil-koloniyasida Qiynoqqa solish va boshqa shafqatsiz, g‘ayriinsoniy yoki qadr-qimmatni kamsituvchi muomala hamda jazo turlarini qo‘llash holatlarini oldini olish yuzasidan monitoring o‘tkazildi.
40-sonli manzil-koloniyasi Sirdaryo viloyati, Guliston tumani, Chortoq MFYda joylashgan. Koloniyaning sig‘imi 300 nafar mahkumga mo‘ljallangan.
Joriy kunda manzil-koloniyada 430 nafar mahkum jazo muddatini o‘tab kelmoqda, ularning barchasi erkak mahkumlardir. Voyaga yetmagan va ayol mahkumlar mavjud emas.
Monitoring o‘tkazilgan kunda mahkumlarning 117 nafari manzil-koloniyaning xo‘jalik va obodonlashtirish ishlariga jalb etilgani, 304 nafar mahkum esa manzil-koloniyasi bilan shartnoma qilgan 8 ta obyektlarda mehnat qilayotgani va 6 nafar mahkum hududiy kasalxonalarda davolanayotgani aniqlandi.
Manzil-koloniyada bemor mahkumlar davolanishi uchun ambulatoriya tashkil etilgan, bir nafar oliy maʼlumotli vrach va bir nafar erkin yollangan o‘rta-maxsus tibbiy maʼlumotli fuqaro ishlamoqda.
Ambulatoriyada birinchi tibbiy yordam ko‘rsatish uchun 24 turdagi dori-darmon va tibbiy vositalar mavjud bo‘lib, yaroqlilik muddati o‘tgan tibbiy buyumlar yoki dori-darmonlar aniqlanmadi. Ambulatoriya antiseptik vositalar bilan taʼminlangan.
Monitoringda mahkumlarga yotish uchun krovatlar, ko‘rpa-to‘shak, yostiq va choyshablar berilgani maʼlum bo‘ldi. Manzil-koloniya boshlig‘iga mahkumlarga O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat-ijroiya kodeksining 84-moddasi 2-qismida belgilangan norma talablari asosida yotoqxona ajratishga alohida eʼtibor karatish tavsiya etildi.
Mahkumlarning mehnat sharoitlari o‘rganilganda, manzil-koloniya qoshida tashkil etilgan parrandachilik va chorvachilik korxonalari ko‘zdan kechirildi.
Bundan tashqari, 2022 yil uchun 40-son manzil koloniyasida tikuv sexi binosi qurib bitkazilgani va ushbu sexda 100 nafar mahkum uchun ish o‘rni rejalashtirilgani haqida maʼlumot berildi.
Aniqlanishicha, shartnoma obyektlariga mehnatga jalb qilingan mahkumlarni oylik ish haqilari 700 000 so‘mdan 900 000 so‘mgacha, xo‘jalik ishlariga jalb etilgan mahkumlar 250 000 so‘mdan 350 000 so‘mgacha ish haqi oladi. Mahkumlar bilan suhbatlashilganda ish haqini o‘z vaqtida olayotganliklari va bu borada muammolar yo‘qligini bildirishdi.

Колоние-поселение № 40 расположена в Чортакской махалле Гулистанского района Сырдарьинской области. Вместимость колонии рассчитана на 300 осужденных.
В настоящее время в колонии-поселении отбывают наказание 430 осужденных, все они мужчины. Несовершеннолетние и женщины осужденные отсутствуют.
В ходе мониторинга выявлено, что 117 осужденных вовлечены в хозяйственную и благоустроительную деятельность колонии-поселения, 304 осужденные находятся на 8 объектах, заключивших договоры с колонией, 6- осужденных находятся на лечении в больницах.
В колонии-поселении создана амбулатория для лечения больных осужденных, работают один врач с высшим образованием и один свободно нанятый гражданин со средне-специальным медицинским образованием.
В амбулатории имеются 24 вида медикаментов и медицинских средств для оказания первой медицинской помощи, не выявлены медицинские изделия или медикаменты с истекшим сроком годности. Амбулатория обеспечена антисептическими средствами.
На мониторинге стало известно, что осужденным предоставлены кровати, подушки и остальные спальние принадлежности. Начальнику колонии-поселения рекомендовано выделить общежитие на основании норм, установленных частью 2 статьи 84 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Узбекистан.
При изучении условий труда осужденных были осмотрены птицеводческие и животноводческие предприятия, созданные при адресно-колонии.
Кроме того, руководство колонии отметили о завершении строительства здания швейного цеха в 40-й адресной колонии, где планируется создание рабочих место для 100 осужденных.
Установлено, что осужденные, привлеченные к труду на договорных объектах, получают ежемесячные зарплаты от 700 000 до 900 000 сумов, а осужденные, привлеченные к хозяйственной деятельности, - от 250 000 сумов до 350 000 сумов. В разговоре с осужденными они заявили, что получают зарплату своевременно, и проблем с получением заработной платы у них нет.