Sirdaryodagi manzil-koloniyasida mahkumlarga qancha ish haqi to‘lanadi?
2022 yil 15 aprel kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakilning (ombudsmanning) Sirdaryo viloyatidagi mintaqaviy vakili Shuhrat Alimov tomonidan Viloyatdagi 40-sonli manzil-koloniyasida Qiynoqqa solish va boshqa shafqatsiz, g‘ayriinsoniy yoki qadr-qimmatni kamsituvchi muomala hamda jazo turlarini qo‘llash holatlarini oldini olish yuzasidan monitoring o‘tkazildi.
40-sonli manzil-koloniyasi Sirdaryo viloyati, Guliston tumani, Chortoq MFYda joylashgan. Koloniyaning sig‘imi 300 nafar mahkumga mo‘ljallangan.
Joriy kunda manzil-koloniyada 430 nafar mahkum jazo muddatini o‘tab kelmoqda, ularning barchasi erkak mahkumlardir. Voyaga yetmagan va ayol mahkumlar mavjud emas.
Monitoring o‘tkazilgan kunda mahkumlarning 117 nafari manzil-koloniyaning xo‘jalik va obodonlashtirish ishlariga jalb etilgani, 304 nafar mahkum esa manzil-koloniyasi bilan shartnoma qilgan 8 ta obyektlarda mehnat qilayotgani va 6 nafar mahkum hududiy kasalxonalarda davolanayotgani aniqlandi.
Manzil-koloniyada bemor mahkumlar davolanishi uchun ambulatoriya tashkil etilgan, bir nafar oliy maʼlumotli vrach va bir nafar erkin yollangan o‘rta-maxsus tibbiy maʼlumotli fuqaro ishlamoqda.
Ambulatoriyada birinchi tibbiy yordam ko‘rsatish uchun 24 turdagi dori-darmon va tibbiy vositalar mavjud bo‘lib, yaroqlilik muddati o‘tgan tibbiy buyumlar yoki dori-darmonlar aniqlanmadi. Ambulatoriya antiseptik vositalar bilan taʼminlangan.
Monitoringda mahkumlarga yotish uchun krovatlar, ko‘rpa-to‘shak, yostiq va choyshablar berilgani maʼlum bo‘ldi. Manzil-koloniya boshlig‘iga mahkumlarga O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat-ijroiya kodeksining 84-moddasi 2-qismida belgilangan norma talablari asosida yotoqxona ajratishga alohida eʼtibor karatish tavsiya etildi.
Mahkumlarning mehnat sharoitlari o‘rganilganda, manzil-koloniya qoshida tashkil etilgan parrandachilik va chorvachilik korxonalari ko‘zdan kechirildi.
Bundan tashqari, 2022 yil uchun 40-son manzil koloniyasida tikuv sexi binosi qurib bitkazilgani va ushbu sexda 100 nafar mahkum uchun ish o‘rni rejalashtirilgani haqida maʼlumot berildi.
Aniqlanishicha, shartnoma obyektlariga mehnatga jalb qilingan mahkumlarni oylik ish haqilari 700 000 so‘mdan 900 000 so‘mgacha, xo‘jalik ishlariga jalb etilgan mahkumlar 250 000 so‘mdan 350 000 so‘mgacha ish haqi oladi. Mahkumlar bilan suhbatlashilganda ish haqini o‘z vaqtida olayotganliklari va bu borada muammolar yo‘qligini bildirishdi.

How much salary is paid to convicts in the penal colony in Syrdarya?
On 15 April 2022, Shukhrat Alimov, Regional Representative of the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) in Syrdarya region, conducted a monitoring visit to penal colony No. 40 in the area of combating torture and other cruel, illegal or degrading treatment or punishment.
The colony No. 40 is located in the Chortak mahalla of the Gulistan district of the Syrdarya region. The capacity of the colony is designed for 300 convicts.
Currently, 430 convicts are serving their sentences in the colony, all of them are men. There are no minors and female convicts. During the monitoring, it was revealed that 117 convicts are involved in the economic and landscaping activities of the colony-settlement, 304 convicts are at 8 facilities that have concluded contracts with the colony, 6 convicts are being treated in hospitals.
An outpatient clinic has been set up in the colony to treat sick convicts, there is one doctor with a higher education and one freely employed citizen with a secondary specialized medical education.
The outpatient clinic has 24 types of medicines and medical supplies for first aid, no expired medical products or medicines have been identified. The clinic is provided with antiseptics.
During the monitoring, it became known that the convicts were provided with beds, pillows and other bedding. The head of the colony was recommended to allocate a hostel on the basis of the norms established by part 2 of article 84 of the Penitentiary Code of the Republic of Uzbekistan.
When studying the working conditions of the convicts, the poultry and livestock enterprises created at the address colony were examined.
In addition, the head of the colony No. 40 noted the completion of the construction of a sewing workshop building in the colony, where it is planned to create jobs for 100 convicts.
It was established that convicts involved in labor at contractual facilities receive monthly salaries from 700,000 to 900,000 soums, and convicts involved in economic activities - from 250,000 soums to 350,000 soums. In a conversation with the convicts, they stated that they receive their salaries on time, and they have no problems with receiving salaries.