Tadbirda Oliy sud, Oila va xotin-qizlar davlat qo‘mitasi, Bosh prokuratura, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi, Ichki ishlar, Adliya, Sog‘liqni saqlash, Bandlik va mehnat munosabatlari, Mahalla va nuroniylarni qo‘llab-quvvatlash vazirliklari vakillari hamda 10 dan ortiq fuqarolik jamiyati institutlari faollari, jumladan Demokratiya va inson huquqlari instituti, “Huquqiy tayanch” jamoat birlashmasi, “Yuksalish” umummilliy harakati, “Taraqqiyot strategiyasi” markazi, O‘zbekiston inson huquqlari “Ezgulik” jamiyati va boshqa nodavlat notijorat tashkilotlari vakillari va OAV xodimlari ishtirok etishdi.
Mazkur davra suhbatini tashkil etishdan asosiy maqsad - davlat organlari va fuqarolik jamiyati institutlari o‘rtasida umumiy muloqot platformasini yaratishdan iborat.
Shuningdek, aholini o‘ylantirayotgan masalalarni vakolatli organlar vakillari bilan bevosita muhokama qilish va bu orqali bir qator muammolarga yechim topish ham mazkur muloqotdan ko‘zlangan asosiy maqsadlaridan biridir.
Tadbirda so‘z olgan ishtirokchilar jahondagi demokratik davlatlar tajribasida fuqarolik jamiyati institutlarini qo‘llab-quvvatlash orqali ularning davlat boshqaruvidagi ishtirokini oshirish hamda jamoatchilik nazoratini olib borishdagi o‘rnini oshirishga alohida eʼtibor berilishini qayd etishdi.
Davra suhbatida taʼkidlanishicha Oliy Majlis Senati va Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman) institutining davlat boshqaruvi organlari va fuqarolik jamiyati vakillari o‘rtasida ochiq muloqot tashkil etish tashabbusi uchinchi sektor vakillarining o‘z faoliyatlari davomida duch kelgan, aholini o‘ylantirayotgan masalalarni vakolatli organlar vakillari bilan bevosita muhokama qilish imkoniyatini yaratdi. Qayd etish lozimki, bu kabi muloqotlar inson huquq va erkinliklarini taʼminlash yuzasidan mavjud kamchiliklarni davlat organlarining vakolatli vakillariga yetkazish va bu orqali tegishli sohalarning isloh qilinishiga xizmat qiladi.
Davra suhbati yakunida tadbir ishtirokchilari tomonidan insonning shaxsiy, siyosiy, iqtisodiy, ijtimoiy va madaniy huquqlarini himoya qilishda davlat hokimiyati va boshqaruvi organlari faoliyatining ochiqligini yana-da taʼminlash orqali ularning fuqarolik jamiyati institutlari bilan o‘zaro hamkorlik samaradorligini oshirish, jamoatchilik nazoratini yana-da kuchaytirish yuzasidan taklif va tavsiyalar bildirildi.

The event was attended by representatives of the Supreme Court, the Prosecutor General's Office, the National Center of the Republic of Uzbekistan for Human Rights, the Ministry for Support of the Mahalla and the Senior Generation, Internal Affairs, Justice, as well as activists of more than 10 civil society institutions, including the Institute for Democracy and Human Rights, the public association "Legal support", the national movement "Yuksalish", The Development Strategy Center, the Human Rights Society of Uzbekistan "Ezgulik" and representatives of other non-profit organizations and the media .
The main purpose of this round table is to create a general platform for dialogue between public authorities and civil society institutions.
Also, one of the main goals of the dialogue is the direct discussion of issues of concern to the population with representatives of the competent authorities and, thus, the search for solutions to a number of problems.
Speaking at the event, the participants noted that in the experience of the democratic states of the world, special attention is paid to expanding the participation of civil society institutions in public administration and their role in public control by providing them with support.
At the round table, it was noted that the initiative of the Senate of the Oliy Majlis and the Institute of the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) to establish an open dialogue between state bodies and civil society provides an opportunity for representatives of the third sector to directly discuss with representatives of the competent authorities the issues they face in the course of their activities and issues of concern to the population.
It should be emphasized that such dialogues serve to inform representatives of the competent state bodies about the existing shortcomings in ensuring human rights and freedoms and thereby to reform the relevant areas. Eliminating existing shortcomings is important between the state and civil society institutions in ensuring human rights in the country.
As a result of the round table, the participants made proposals and recommendations on how to increase the effectiveness of their interaction with civil society institutions, further strengthen public control by ensuring the transparency of the activities of state authorities in the field of protecting personal, political, economic, social and cultural human rights.