Qoraqalpog‘istonda o‘rganish ishlari davom etmoqda
Qoraqalpog‘iston Respublikasida 2022 yil iyul oyida yuz bergan holatlar va voqealarni o‘rganish bo‘yicha Komissiya aʼzolari o‘rganish ishlarini davom ettirmoqda.
Komissiya oldiga qo‘yilgan vazifalar ijrosini bajarishi uchun guruhlarga bo‘lingan holda o‘rganishlar olib bormoqda. Har bir guruh faoliyatida shaffoflikni taʼminlash maqsadida amalga oshirilayotgan ishlar hujjatlashtirilmoqda. Shu jumladan, ular audio, foto va video vositalari yordamida qayd etilmoqda.
Komissiya aʼzolari dastlab Respublika shoshilinch tibbiy yordam ilmiy markazi Qoraqalpog‘iston Respublikasi filiali, Markaziy shifoxonada davolanayotgan bemorlar bilan suhbatlashib, yuz bergan voqealarda inson huquqlari, erkinliklari hamda qonuniy manfaatlari bilan bog‘liq holatlarni o‘rgandi.
Shuningdek, Shimoliy-g‘arbiy harbiy okrugining harbiy gospitali va Qoraqalpog‘iston Respublikasi Ichki ishlar vazirligining harbiy gospitalida davolanayotgan harbiy xizmatchilar, ichki ishlar idoralari xodimlari bilan muloqotlar qilindi. Suhbat davomida namoyishchilar va harbiy xizmatchilar xatti-harakatlari o‘rganildi.
Bundan tashqari, komissiya aʼzolari Qoraqalpog‘iston Respublikasi sud tibbiy ekspertiza markaziga tashrif buyurib, voqealar bilan bog‘liq barcha kerakli materiallar bilan tanishdilar.

Комиссия для выполнения задач, стоящих перед ней, проводит изучения, разделившись на группы. В целях обеспечения прозрачности деятельности каждой группы проводимая работа документируется. В том числе, она фиксируются с помощью аудио-, фото- и видеосредств.
Члены Комиссии сначала побеседовали с пациентами, находящимися на лечении в Центральной больнице, филиале Республиканского научного центра скорой медицинской помощи Республики Каракалпакстан и изучили факты, связанные с правами, свободами и законными интересами человека в произошедших событиях.
Проведены также беседы с военнослужащими, сотрудниками органов внутренних дел, находящимся на лечении в военном госпитале Северо-Западного военного округа и военном госпитале МВД Республики Каракалпакстан. В ходе беседы изучались действия демонстрантов и военнослужащих.
Кроме того, члены Комиссии посетили Центр судебно-медицинской экспертизы Республики Каракалпакстан и ознакомились со всеми необходимыми материалами, связанными с событиями.