Xususan, komissiya aʼzolari bo‘lib o‘tgan voqealardan jabr ko‘rgan fuqarolar — Buxoro viloyati G‘ijduvon tumanida yashovchi Umid Muhamedov va Iskandar Ikramovlar bilan uchrashib, ularning murojaatlarini ko‘rib chiqishdi. Maʼlum bo‘lishicha, ularga tegishli bo‘lgan avtomashina bo‘lib o‘tgan voqealar oqibatida yonib ketgan. Avtomashinaning holati voqea sodir bo‘lgan joyga borgan holda o‘rganildi.
Shuningdek, komissiya aʼzolari tomonidan Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorgi Kengesi maʼmuriy binosiga o‘tkazish punktida xizmat olib borayotgan huquqni muhofaza qiluvchi organ xodimlari bilan suhbatlar o‘tkazildi. O‘rganishlar jarayonida xizmat olib borayotgan huquqni muhofaza qiluvchi organ xodimlari Qoraqalpog‘istonda ro‘y bergan voqealar vaqtida amalga oshirilgan harakatlar, tartibsizliklarni bartaraf etish bo‘yicha qilingan choralar haqida batafsil so‘zlab berishdi.
Bundan tashqari, komissiya aʼzolari Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi deputatlari bilan muloqotlar qilishdi. Deputatlar bilan mamlakatimizda amalga oshirilayotgan Konstitutsiyaviy islohotlar bo‘yicha aholining xabardorligi, ushbu tartibsizliklarning kelib chiqish sabablari to‘g‘risidagi fikrlar almashildi.
Komissiya aʼzolari shuningdek, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi maʼmuriy binosi va hududi xavfsizligini taʼminlovchi va ushbu voqealar bo‘lgan kuni xizmatda bo‘lgan xodimlar bilan uchrashishdi. Suhbat davomida Qoraqalpog‘istonda ro‘y bergan voqealar vaqtida xodimlar tomonidan amalga oshirilgan harakatlar, ko‘rilgan choralar haqida maʼlumotlar olindi.

В частности, члены Комиссии встретились с жителями Гиждуванского района Бухарской области Умидом Мухамедовым и Искандаром Икрамовым пострадавшими в результате событий, рассмотрели их обращения. Выяснилось, что их автомобиль сгорел во время тех событий, состояние которого было изучено с выездом на место происшествия.
Также члены Комиссии провели беседы с сотрудниками правоохранительных органов, несущими службу на пункте перехода в административное здание Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан. В ходе изучений сотрудники правоохранительных органов подробно рассказали о принятых действиях во время событий, произошедших в Республике Каракалпакстан и мерах по их устранению.
Кроме того, члены Комиссии поговорили с депутатами Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан. Состоялся обмен мнениями об информировании населения о проводимых в нашей стране Конституционных реформах, причинах этих беспорядков.
Члены Комиссии также встретились с сотрудниками охраны административного здания, обеспечивающих безопасность территории Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, во время произошедших событий. В ходе беседы получена информация о действиях и мерах, принятых сотрудниками в период событий, произошедших в Республике Каракалпакстан.