Qoraqalpog‘istondagi voqealar bo‘yicha yozuvchi va shoirlarning fikrlari o‘rganildi
Qoraqalpog‘iston Respublikasida yuz bergan holat va voqealarni o‘rganish bo‘yicha komissiya aʼzolari adiblar bilan suhbatlashish, bo‘lib o‘tgan voqealar bo‘yicha ular fikrlarini o‘rganish maqsadida Qoraqalpog‘iston Yozuvchilar uyushmasiga tashrif buyurishdi.
Maʼlumki, xalqning o‘y-fikrlari, qarashlari va ularni qiynab kelgan masalalar ushbu hududda qalam tebratayotgan adib va yozuvchilarning asarlarida aks ettiriladi. Ular aholi bilan muntazam muloqot qilib, hayotiy asarlar yozishga intilishadi. Shu nuqtai nazardan Komissiya aʼzolari Qoraqalpog‘istonning yozuvchi va shoirlari bilan uchrashuv tashkil etildi.
Ochiq va samimiy ruhda o‘tgan muloqotda adiblar fikrlari tinglandi. Ularning fikricha bo‘lib o‘tgan namoyishlar kutilmaganda sodir bo‘lgan va endilikda bunga aslo yo‘l qo‘yib bo‘lmaydi. Yozuvchi shoirlar  yoshlarning huquqiy xabardorligini oshirish bo‘yicha qilinishi kerak bo‘lgan ishlar borligi va bunda yozuvchi hamda shoirlarning ham o‘rni muhim ekanini taʼkidlashdi.
Shuningdek, adiblar O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining shaxsan Qoraqalpog‘istonga tashrifi o‘z vaqtida ko‘rilgan chora bo‘lganini qayd etishdi.
Uchrashuvda yozuvchi shoirlarning bo‘lib o‘tgan voqealar bo‘yicha fikrlari tinglandi. Olingan maʼlumotlar Komissiyaning yakuniy xulosasida aks etadi.

Изучено мнение писателей и поэтов о событиях в Каракалпакстане
Члены комиссии по изучению ситуации и событий в Республике Каракалпакстан посетили Союз писателей Каракалпакстана, чтобы пообщаться с литераторами и узнать их мнение о произошедших событиях.
Как известно, мысли, взгляды и проблемы народа, которые его мучают, находят свое отражение в произведениях литераторов и писателей, которые ведут творчество в этом регионе.Они регулярно общаются с населением и стремятся писать жизненные произведения. В этом контексте была организована встреча членов Комиссии с писателями и поэтами Каракалпакстана.
Мнения литераторов были услышаны в ходе открытой и искренней беседы. По их мнению, демонстрации произошли неожиданно и впредь этого допускать нельзя.Писатиели и поэты подчеркнули, что предстоит работа по повышению правосознания молодежи и что в этом также важна роль писателей и поэтов.
Литераторы также отметили, что личный визит Президента Республики Узбекистан в Каракалпакстан стал своевременной мерой.
На встрече прозвучали мнения писателей и поэтов о произошедших событиях. Полученная информация будет отражена в итоговом заключении Комиссии.