Ombudsman: masalani kuch ishlatish yo‘li bilan hal etishga urinish inson huquqlarining qo‘pol ravishda buzilishidir
So‘nggi paytlarda ijtimoiy tarmoqlarda fuqarolar o‘rtasida o‘zaro janjallashish, bir-birini haqorat qilish, qo‘l ko‘tarish va bir-biriga tan jarohati yetkazish kabi holatlar aks etgan videoxabarlar tarqalib bormoqda.
Ayniqsa Samarqand tumanida yuzaga kelgan kelishmovchilik oqibatida ayollar farzandi ko‘z oldida erkaklar tomonidan do‘pposlanishi tasviri ko‘plab muhokamalarga sabab bo‘ldi. O‘rganishlar, suratdagi bola aslida ayolning bolasi emasligi, unga enagalik qilishini ko‘rsatdi. Yaxshilab o‘rganilmay turib, ommaga eʼlon qilingan bu kabi materiallar jamiyatimizda har xil kayfiyatni tug‘dirmoqda. Hozirda mazkur holat bo‘yicha Samarqand tumani IIB huzuridagi Tergov bo‘linmasi tomonidan tergovga qadar tekshiruv harakatlari olib borilmoqda.
Nima bo‘lganda ham o‘sib kelayotgan yosh avlod bu kabi o‘zaro hurmatsizlik, bir-birini obro‘sizlantirish, urush-janjal, o‘zgalar mulkiga zarar yetkazish kabi holatlarni ko‘rib tarbiya olmasligi zarur.
Kuni kecha Samarqand viloyati bo‘yicha Telegram_Yulduzlari| Rasmiy kanali (https://t.me/TYUZBEK) orqali yana bir videoxabar eʼlon qilindi. Unda ham ayol kishining kaltaklangani, qarshi tomonning esa davlat xodimi bo‘lishi mumkinligi yozilgan. Videoda birinchi bo‘lib ayolning shovqin ko‘tarib, erkak kishiga tosh otgani ham ko‘rsatilgan.
Yuqoridagi har ikkala holat bo‘yicha Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ning Samarqand viloyatidagi mintaqaviy vakili Diyor Xusanov tomonidan o‘rganish ishlari olib borildi.
Ikkinchi holat yuzasidan aniqlanishicha ayol kishini tepishga uringan erkak tadbirkor bo‘lib, u viloyat hokimining tegishli ko‘rsatmasiga asosan, 37 ta dala-hovli o‘rnida ko‘p qavatli uy qurishni rejalashtirgan. Ombudsmanga taqdim etilgan maʼlumotlarga ko‘ra, uy egalarining roziligi bilan uy-joylar narxlari baholanib, snos holatiga keltirilgan. Ularga kompensatsiya pullari to‘lab berilib, uyni bo‘shatishlari so‘ralgan. Jumladan videoda norozilik kayfiyatidagi ayol ham kompensatsiya pullarini to‘liq qabul qilgani haqida maʼlumot berilgan. Lekin, ayol uyni bo‘shatib berishga qarshilik qilgan. Hozirda holat yuzasidan tergov oldi tekshiruv surishtiruv ishlari olib borilmoqda.
Har ikkala holat bo‘yicha ham sud-tergov ishlari yakunlangach, aybdor shaxslarga nisbatan tegishli choralar ko‘riladi.
Lekin, aholi o‘rtasida bir biriga baqirish, qo‘l ko‘tarish, do‘pposlash, tahdid qilish kabilar odatiy holga aylanib borayotgandek.
Ombudsman fuqarolar o‘rtasidagi nizolarni ko‘rib chiqish vakolatiga ega bo‘lmasada, bunday mazmundagi xabarlarning ko‘payib borayotganidan xavotirda.
O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 27-moddasida har kim o‘z shaʼni va obro‘siga qilingan tajovuzlardan, shaxsiy hayotiga aralashishdan himoyalanish va turar joyi daxlsizligi huquqiga ega ekanligi belgilab qo‘yilgan.
Qolaversa, birovning shaʼni va qadr qimmatini kamsitish, obro‘sizlantirish, kaltaklash, bosim o‘tkazish va boshqalar amaldagi qonun hujjatlariga zid.
Maʼlumot uchun, Maʼmuriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 183-moddasiga ko‘ra, mayda bezorilik, yaʼni jamoat joylarida uyatli so‘zlar bilan so‘kinish, fuqarolarga haqoratomuz shilqimlik qilish hamda jamoat tartibini va fuqarolarning osoyishtaligini buzuvchi shu kabi boshqa xatti-harakatlarda ifodalangan jamiyatda yurish-turish qoidalarini qasddan mensimaslik — bazaviy hisoblash miqdorining uch baravaridan besh baravarigacha miqdorda jarima solishga yoki o‘n besh sutkagacha muddatga maʼmuriy qamoqqa olishga sabab bo‘ladi.
Maʼmuriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 52-moddasida ehtiyotsizlik orqasida yengil tan jarohati yetkazish — bazaviy hisoblash miqdorining bir baravaridan ikki baravarigacha miqdorda jarima solishga sabab bo‘lishi, qasddan yengil tan jarohati yetkazish esa, bu harakat sog‘liqning qisqa muddat yomonlashuviga yoki mehnat qobiliyatini uncha ko‘p davom etmaydigan turg‘un tarzda yo‘qotishga olib kelmagan bo‘lsa, —bazaviy hisoblash miqdorining ikki baravaridan to‘rt baravarigacha miqdorda jarima solishga sabab bo‘ladi.
Mazkur kodeksning 61 prim 2-moddasida o‘zganing mulkini qasddan nobud qilish yoki unga zarar yetkazish, oz miqdorni tashkil etsa, — bazaviy hisoblash miqdorining besh baravarigacha miqdorda jarima solishga sabab bo‘lishi belgilangan.
Shuningdek, o‘zganing mulkini qasddan nobud qilish yoki unga zarar yetkazish ko‘p bo‘lmagan miqdorni tashkil etsa, — bazaviy hisoblash miqdorining besh baravaridan o‘n baravarigacha miqdorda jarima solishga yoki o‘n besh sutkagacha muddatga maʼmuriy qamoqqa olishga sabab bo‘ladi.

Омбудсман: попытки решить проблему силой — грубое нарушение прав человека
В последнее время в соцсетях распространяются видеосообщения, показывающие случаи ссор, оскорблений и нанесения телесных повреждений друг другу граждан.
Видео снятое в Самаркандском районе на котором женщина была избита мужем на глазах у ее детей вызвало много дисскуссий. После изучения ситуации выяснилось что на видео на самом деле не ребенок женщины, а она была его няней. Подобные материалы, публикуемые без должного исследования, влияют на настроение нашего общества негативно. В настоящее время по данному факту Следственным подразделением при УВД Самаркандского района проводится доследственная проверка.
Молодое поколение не должно воспитыватся наблюдая случаи взаимного неуважение, дискредитации друг друга, драк, причинения вреда чужому имуществу.
На днях по Официальному каналу Telegram_Yulduzlari (https ://t.me/TYUZBEK) был опубликован еще один видеоматериал. На ней также изображено, как избивают женщину, а тот кто это это делает может оказаться государственным служащим. На видео видно, как женщина первая поднимает шум и кидается камнями в мужчину.
По обоим вышеуказанным делам региональный представитель Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмана) в Самаркандской области Диёр Хусанов провел изучение.
По второму делу установлено, что мужчина, пытавшийся ударить женщину ногой, был предпринимателем, который на основании соответствующего решения хакима области планировал построить на месте 37 дачных домов многоэтажный дом. По информации, предоставленной Уполномоченному по правам человека, с согласия собственников домов цены на дома были оценены и все необходимые процедуры проведены. Собственникам этих домов были выплачены компенсации и после чего их попросили освободить дома. В частности, на видео видно, что протестующая женщина также получила компенсационные деньги в полном объеме. Однако женщина отказалась покидать дом. В настоящее время по данному делу проводится доследственная проверка.
После завершения судебного расследования по этим делам к виновным будут приняты соответствующие меры.
Однако грубое отношение, применение силы, угрозы друг другу становятся обычным явлением среди населения.
Хотя Уполномоченный по правам человека не имеет полномочий рассматривать споры между гражданами, но она обеспокоена увеличением количества сообщений подобного рода.
В статье 27 Конституции Республики Узбекистан установлено, что каждый имеет право на защиту от посягательств на его честь и достоинство, вмешательства в его частную жизнь, на неприкосновенность его жилища..
Кроме того, дискредитация, побои, унижение чьей-либо чести и достоинства запрещены действующим законодательством.
К сведению, согласно статье 183 КоАо Республики Узбекистан мелкое хулиганство, то есть умышленное пренебрежение к правилам поведения в обществе, выраженное в нецензурной брани в общественных местах, оскорбительном приставании к гражданам и другими подобными действиями, нарушающими общественный порядок и спокойствие граждан влечет наложение штрафа от трех до пяти базовых расчетных величин или административный арест до пятнадцати суток.
Согласно статье 52 Кодекса об административной ответственности неосторожное причинение легкого телесного повреждения — влечет наложение штрафа от одного до двух базовых расчетных величин. Умышленное причинение легкого телесного повреждения, не повлекшее кратковременного расстройства здоровья или незначительную стойкую утрату трудоспособности, — влечет наложение штрафа от двух до четырех базовых расчетных величин.
В статье 612 настоящего Кодекса установлено, что умышленное уничтожение или повреждение чужого имущества, причинившее мелкий ущерб - влечет наложение штрафа до пяти базовых расчетных величин.
Также, умышленное уничтожение или повреждение чужого имущества, причинившее небольшой ущерб — влечет наложение штрафа от пяти до десяти базовых расчетных величин или административный арест до пятнадцати суток.