Ombudsman: masalani kuch ishlatish yo‘li bilan hal etishga urinish inson huquqlarining qo‘pol ravishda buzilishidir
So‘nggi paytlarda ijtimoiy tarmoqlarda fuqarolar o‘rtasida o‘zaro janjallashish, bir-birini haqorat qilish, qo‘l ko‘tarish va bir-biriga tan jarohati yetkazish kabi holatlar aks etgan videoxabarlar tarqalib bormoqda.
Ayniqsa Samarqand tumanida yuzaga kelgan kelishmovchilik oqibatida ayollar farzandi ko‘z oldida erkaklar tomonidan do‘pposlanishi tasviri ko‘plab muhokamalarga sabab bo‘ldi. O‘rganishlar, suratdagi bola aslida ayolning bolasi emasligi, unga enagalik qilishini ko‘rsatdi. Yaxshilab o‘rganilmay turib, ommaga eʼlon qilingan bu kabi materiallar jamiyatimizda har xil kayfiyatni tug‘dirmoqda. Hozirda mazkur holat bo‘yicha Samarqand tumani IIB huzuridagi Tergov bo‘linmasi tomonidan tergovga qadar tekshiruv harakatlari olib borilmoqda.
Nima bo‘lganda ham o‘sib kelayotgan yosh avlod bu kabi o‘zaro hurmatsizlik, bir-birini obro‘sizlantirish, urush-janjal, o‘zgalar mulkiga zarar yetkazish kabi holatlarni ko‘rib tarbiya olmasligi zarur.
Kuni kecha Samarqand viloyati bo‘yicha Telegram_Yulduzlari| Rasmiy kanali (https://t.me/TYUZBEK) orqali yana bir videoxabar eʼlon qilindi. Unda ham ayol kishining kaltaklangani, qarshi tomonning esa davlat xodimi bo‘lishi mumkinligi yozilgan. Videoda birinchi bo‘lib ayolning shovqin ko‘tarib, erkak kishiga tosh otgani ham ko‘rsatilgan.
Yuqoridagi har ikkala holat bo‘yicha Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ning Samarqand viloyatidagi mintaqaviy vakili Diyor Xusanov tomonidan o‘rganish ishlari olib borildi.
Ikkinchi holat yuzasidan aniqlanishicha ayol kishini tepishga uringan erkak tadbirkor bo‘lib, u viloyat hokimining tegishli ko‘rsatmasiga asosan, 37 ta dala-hovli o‘rnida ko‘p qavatli uy qurishni rejalashtirgan. Ombudsmanga taqdim etilgan maʼlumotlarga ko‘ra, uy egalarining roziligi bilan uy-joylar narxlari baholanib, snos holatiga keltirilgan. Ularga kompensatsiya pullari to‘lab berilib, uyni bo‘shatishlari so‘ralgan. Jumladan videoda norozilik kayfiyatidagi ayol ham kompensatsiya pullarini to‘liq qabul qilgani haqida maʼlumot berilgan. Lekin, ayol uyni bo‘shatib berishga qarshilik qilgan. Hozirda holat yuzasidan tergov oldi tekshiruv surishtiruv ishlari olib borilmoqda.
Har ikkala holat bo‘yicha ham sud-tergov ishlari yakunlangach, aybdor shaxslarga nisbatan tegishli choralar ko‘riladi.
Lekin, aholi o‘rtasida bir biriga baqirish, qo‘l ko‘tarish, do‘pposlash, tahdid qilish kabilar odatiy holga aylanib borayotgandek.
Ombudsman fuqarolar o‘rtasidagi nizolarni ko‘rib chiqish vakolatiga ega bo‘lmasada, bunday mazmundagi xabarlarning ko‘payib borayotganidan xavotirda.
O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 27-moddasida har kim o‘z shaʼni va obro‘siga qilingan tajovuzlardan, shaxsiy hayotiga aralashishdan himoyalanish va turar joyi daxlsizligi huquqiga ega ekanligi belgilab qo‘yilgan.
Qolaversa, birovning shaʼni va qadr qimmatini kamsitish, obro‘sizlantirish, kaltaklash, bosim o‘tkazish va boshqalar amaldagi qonun hujjatlariga zid.
Maʼlumot uchun, Maʼmuriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 183-moddasiga ko‘ra, mayda bezorilik, yaʼni jamoat joylarida uyatli so‘zlar bilan so‘kinish, fuqarolarga haqoratomuz shilqimlik qilish hamda jamoat tartibini va fuqarolarning osoyishtaligini buzuvchi shu kabi boshqa xatti-harakatlarda ifodalangan jamiyatda yurish-turish qoidalarini qasddan mensimaslik — bazaviy hisoblash miqdorining uch baravaridan besh baravarigacha miqdorda jarima solishga yoki o‘n besh sutkagacha muddatga maʼmuriy qamoqqa olishga sabab bo‘ladi.
Maʼmuriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 52-moddasida ehtiyotsizlik orqasida yengil tan jarohati yetkazish — bazaviy hisoblash miqdorining bir baravaridan ikki baravarigacha miqdorda jarima solishga sabab bo‘lishi, qasddan yengil tan jarohati yetkazish esa, bu harakat sog‘liqning qisqa muddat yomonlashuviga yoki mehnat qobiliyatini uncha ko‘p davom etmaydigan turg‘un tarzda yo‘qotishga olib kelmagan bo‘lsa, —bazaviy hisoblash miqdorining ikki baravaridan to‘rt baravarigacha miqdorda jarima solishga sabab bo‘ladi.
Mazkur kodeksning 61 prim 2-moddasida o‘zganing mulkini qasddan nobud qilish yoki unga zarar yetkazish, oz miqdorni tashkil etsa, — bazaviy hisoblash miqdorining besh baravarigacha miqdorda jarima solishga sabab bo‘lishi belgilangan.
Shuningdek, o‘zganing mulkini qasddan nobud qilish yoki unga zarar yetkazish ko‘p bo‘lmagan miqdorni tashkil etsa, — bazaviy hisoblash miqdorining besh baravaridan o‘n baravarigacha miqdorda jarima solishga yoki o‘n besh sutkagacha muddatga maʼmuriy qamoqqa olishga sabab bo‘ladi.

A video filmed in the Samarkand region in which a woman was beaten by her husband in front of her children caused a lot of discussion. After studying the situation, it turned out that on the video was actually not the woman’s child, but she was his nanny. Such materials, published without proper research, affect the mood of our society negatively. Currently, the Investigative Unit under the Internal Affairs Directorate of the Samarkand region is conducting a pre-investigation check on this fact.
The younger generation should not be brought up by observing cases of mutual disrespect, discrediting each other, fights, causing harm to other people's property.
Аnother video was published on the Official Telegram_Yulduzlari channel (https://t.me/TYUZBEK). It also depicts a woman being beaten, and whoever does it may be a government employee. The video shows the woman first making a fuss and throwing stones at the man.
In both of the above cases, the regional representative of the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) in the Samarkand region, Diyor Khusanov, conducted a study.
In the second case, it was established that the man who tried to kick the woman was an entrepreneur who, on the basis of the relevant decision of the regional khakim, planned to build a building on the site of 37 country houses .According to the information provided to the Authorized Person for Human Rights, with the consent of the owners of the houses, the prices for the houses were estimated and all the necessary procedures were carried out. The owners of these houses were compensated and then asked to vacate the houses. In particular, the video shows that the protesting woman also received compensation money in full. However, the woman refused to leave the house. The case is currently under investigation.
Appropriate action will be taken against the perpetrators after the completion of the judicial investigation into these cases.
However, rude attitude, use of force, threats to each other are becoming commonplace among the population.
Although the Authorized Person for Human Rights does not have the authority to deal with disputes between citizens, she is concerned about the increase in the number of reports of this kind.
Article 27 of the Constitution of the Republic of Uzbekistan establishes that everyone has the right to be protected from encroachments on his honor and dignity, interference with his private life, and the inviolability of his home.
In addition, discrediting, beatings, humiliation of someone's honor and dignity are prohibited by the current legislation.
For your information, according to Article 183 of the Code of Administrative Liability, petty hooliganism, that is, deliberate disregard for the rules of behavior in society, expressed in obscene language in public places, offensive harassment of citizens and other similar actions that violate public order and peace of mind of citizens, entails a fine of three up to five basic settlement values or administrative arrest up to fifteen days. According to Article 52 of the Code of Administrative Liability, negligent infliction of minor bodily injury - entails a fine of one to two basic calculated values. Intentional infliction of a slight bodily injury that did not result in a short-term health disorder or an insignificant permanent loss of ability to work - entails a fine of two to four basic settlement rates.
Article 612 of this Code establishes that intentional destruction or damage to someone else's property that caused minor damage - entails the imposition of a fine of up to five basic settlement values.
Also, intentional destruction or damage to someone else's property that caused minor damage - entails a fine of five to ten basic settlement values or administrative arrest up to fifteen days.