O‘zaro muloqot davomida Qoraqalpog‘istondagi namoyishlar va uning kelib chiqishi sabablari bo‘yicha jamoatchilik fikrlari o‘rganildi.
Xususan, huquq faollari tomonidan Konstitutsiyaviy islohotlar boshlanganidanoq koll markaz, Telegram-bot kanal va boshqa onlayn platformalar ishga tushirilgani va bu vositalarning barchasi aholining taklif va mulohazalarini bildirishlari uchun amalga oshirilgan zarur tadbirlar hisoblanishi qayd etildi. Umuman olganda aholiga o‘zining xohish-irodasini bildirishi uchun zarur chora-tadbirlar ko‘rilgani xususida fikr bildirildi.
Muhokamalar jarayonida fuqarolarni tashqi kuchlar tomonidan boshqarish hamda moliyalashtirish masalasi ham ko‘tarildi.
Shuningdek, namoyishchilarning ichki kechinmalari va aholini tinchlantirish uchun huquq tartibot idoralari tomonidan ko‘rilgan choralar bo‘yicha jamoatchilik fikri o‘rganildi. Bunda asosiy eʼtibor inson huquqlarini buzish va shaxs erkinliklariga to‘sqinlik qiluvchi holatlarni aniqlashga qaratildi.
Namoyishga oldindan tayyorgarlik ko‘rilganmi yoki bu fuqarolarda to‘satdan norozilik kayfiyatining uyg‘onishi natijasida yuzaga kelgan holatmi? Mazkur masala atrofida qizg‘in muhokamalar bo‘lib o‘tdi.
Shuningdek, Komissiya aʼzolari so‘nggi yillarda Qoraqalpog‘istondagi o‘zgarishlarga huquq faollarining fikrlari bilan ham qiziqishdi.
Uchrashuvda huquq faollari va NNT vakilining barcha fikrlari diqqat bilan tinglandi, kerakli maʼlumotlar olindi. Hozirda qo‘lga kiritilgan maʼlumotlar tegishli tartibda o‘rganilmoqda.

Была ли длительная подготовка к демонстрации-мнения правозащитников Каракалпакстана по этому вопросу были услышаны
19 августа члены Комиссии по изучению ситуаций и событий, произошедших в июле 2022 года в Республике Каракалпакстан, встретились с правозащитниками Республики Каракалпакстан Азимбаем Атаниязовым и Арсланбаем Утеповым, а также Гульсарой Джоллыбековой, главой отдела общественной организации «Поддержка гражданских инициатив».
В ходе общения было изучено общественное мнение о демонстрациях в Каракалпакстане и причинах их возникновения.
В частности, было отмечено, что колл-центр, телеграм-бот и другие онлайн-площадки были запущены правозащитниками с начала конституционных реформ, и все эти инструменты считаются необходимыми мерами, реализуемыми для населения для выражения их мнений и предложений. Было высказано мнение, что в целом принятые меры были необходимы для выражения волеизъявления населения.
В ходе обсуждений также поднимался вопрос управления и финансирования граждан внешними силами.
Кроме этого было изучено общественное мнение о внутренних переживаниях протестующих и предпринимаемых правоохранительными органами мерах по успокоению населения. При этом основное внимание было уделено выявлению фактов нарушения прав человека и препятствования свободам личности.
Была ли заранее подготовлена демонстрация или это была ситуация, вызванная внезапным пробуждением протестных настроений у граждан? Вокруг этого вопроса развернулась жаркая дискуссия.
Членов Комиссии интересовало мнение правозащитников об изменениях, произошедших в Каракалпакстане за последние годы.
На встрече были заслушаны все мнения правозащитников и представителей ННО, получена необходимая информация. В настоящее время собранные данные изучаются соответствующим образом.