O‘zaro muloqot davomida Qoraqalpog‘istondagi namoyishlar va uning kelib chiqishi sabablari bo‘yicha jamoatchilik fikrlari o‘rganildi.
Xususan, huquq faollari tomonidan Konstitutsiyaviy islohotlar boshlanganidanoq koll markaz, Telegram-bot kanal va boshqa onlayn platformalar ishga tushirilgani va bu vositalarning barchasi aholining taklif va mulohazalarini bildirishlari uchun amalga oshirilgan zarur tadbirlar hisoblanishi qayd etildi. Umuman olganda aholiga o‘zining xohish-irodasini bildirishi uchun zarur chora-tadbirlar ko‘rilgani xususida fikr bildirildi.
Muhokamalar jarayonida fuqarolarni tashqi kuchlar tomonidan boshqarish hamda moliyalashtirish masalasi ham ko‘tarildi.
Shuningdek, namoyishchilarning ichki kechinmalari va aholini tinchlantirish uchun huquq tartibot idoralari tomonidan ko‘rilgan choralar bo‘yicha jamoatchilik fikri o‘rganildi. Bunda asosiy eʼtibor inson huquqlarini buzish va shaxs erkinliklariga to‘sqinlik qiluvchi holatlarni aniqlashga qaratildi.
Namoyishga oldindan tayyorgarlik ko‘rilganmi yoki bu fuqarolarda to‘satdan norozilik kayfiyatining uyg‘onishi natijasida yuzaga kelgan holatmi? Mazkur masala atrofida qizg‘in muhokamalar bo‘lib o‘tdi.
Shuningdek, Komissiya aʼzolari so‘nggi yillarda Qoraqalpog‘istondagi o‘zgarishlarga huquq faollarining fikrlari bilan ham qiziqishdi.
Uchrashuvda huquq faollari va NNT vakilining barcha fikrlari diqqat bilan tinglandi, kerakli maʼlumotlar olindi. Hozirda qo‘lga kiritilgan maʼlumotlar tegishli tartibda o‘rganilmoqda.

During the conversation, public opinion was studied about the demonstrations in Karakalpakstan and the reasons for their occurrence.
In particular, it was noted that the call center, telegram bot and other online platforms have been launched by human rights activists since the beginning of the constitutional reforms, and all these tools are considered necessary measures implemented for the population to express their opinions and proposals. The view was expressed that, in general, the measures taken were necessary to express the will of the population.
During the discussions, the issue of managing and financing citizens by external forces was also raised.
Public opinion was also studied about the inner feelings of the protesters and the measures taken by law enforcement agencies to calm the population. At the same time, the main attention was paid to revealing the facts of violation of human rights and obstruction of individual freedoms.
Was the demonstration prepared in advance or was it a situation caused by a sudden awakening of protest moods among citizens? A heated discussion ensued around this issue.
Members of the Commission were interested in the opinion of human rights activists on the changes that have taken place in Karakalpakstan in recent years.
At the meeting, all opinions of human rights activists and representatives of NGOs were heard, and the necessary information was collected. The data obtained are currently being studied accordingly.