Unda ShHTga aʼzo mamlakatlarning davlat va nodavlat xotin-qizlar tashkilotlarining rahbarlari, ShHTning Toshkentdagi diplomatik korpusi vakillari, kichik va oʼrta biznes vakillari tadbirkor xotin-qizlari, soha boʼyicha xalqaro ekspertlar ishtirok etdi.
Konferensiyada kirish soʼzi bilan ishtirok etgan Oʼzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisi Tanzila Narbaeva ushbu konferensiyaning tashkil etishdan koʼzlangan asosiy maqsad va vazifalar, kutilayotgan natijalarga toʼxtalib oʼtdi.
Taʼkidlanganidek, iqtisodiy farovonlikni taʼminlashda tadbirkorlik subʼektlari muhim oʼrin tutadi. Tadbirkor ham davlatning, ham fuqarolik jamiyatining barqarorligini va rivojlanishining kafolati va tayanchidir.
Shu bois Oʼzbekiston tomoni Tadbirkor ayollar konferensiyasini ilk bor oʼtkazish va ShHTga aʼzo davlatlarning ishbilarmon doiralari vakillarini birlashtirish tashabbusini ilgari surdi – deydi Senat raisi T.Narbaeva.
Ushbu konferensiya ShHTga aʼzo davlatlarning tadbirkor ayollari oʼrtasida savdo-iqtisodiy va biznes aloqalarini faollashtirish, tadbirkorlik faoliyati bilan shugʼullanishda ayollarning huquq va imkoniyatlarini kengaytirish masalalarini muhokama qilish, istiqbolli biznes sohalarini tahlil qilish, shuningdek, tadbirkorlikni tashkil etish va rivojlantirishda oʼzaro tajriba almashish uchun oʼziga xos maydon ekanligi taʼkidlandi.
Qayd etilganidek, bugungi kunda Oʼzbekiston aholisining deyarli yarmini ayollar tashkil etadi. Ular turli sohalarda jamiyat manfaati uchun mehnat qilmoqda. Eʼtiborlisi, respublikada band boʼlgan aholining 45 foizi ayollardan iborat. Mamlakatimizda tadbirkor ayollar ulushi 39 foizni tashkil etadi.
Konferensiya davomida Oʼzbekistonda xotin-qizlarni davlat boshqaruvida faoligini oshirish, ayollar tadbirkorligini rivojlantirish borasida amalga oshirilayotgan ishlar va soʼngi yillarda erishilgan natijalarga toʼxtalib oʼtildi.
Tadbirkorlikni rivojlantirishga koʼmaklashish maqsadida mamlkatmizning barcha hududlarida tadbirkorlik markazlari tashkil etildi. Birgina 2021 yilda 53.8 min nafardan ortiq xotin-qizlar kasb-hunarga oʼqitildi.
Xotin-qizlar va oilalarni qoʼllab-quvvatlash davlat maqsadli jamgʼarmasi tomonidan tadbirkorlikni rivojlantirish uchun 100,3 mlrd soʼmdan ortiq mablagʼ ajratildi. Mazkur chora-tadbirlar tufayli mamlakatimizda 34,5 ming nafar xotin-qiz ish bilan taʼminlandi.
Konferensiyada Shanxay hamkorlik tashkilotiga aʼzo davlatlarning yetakchi xotin-qizlari oʼz mamlakatlarida ayollar tadbirkorligi yoʼnalishida amalga oshirilayotgan loyihalar haqidagi maʼruzalari bilan ishtirok etdilar.

В мероприятии приняли участие руководители государственных и негосударственных женских организаций стран-членов ШОС, представители дипломатического корпуса ШОС в Ташкенте, представители малого и среднего бизнеса, женщины-предприниматели, международные эксперты в этой сфере.
Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Танзила Нарбаева, принявшая участие в конференции с приветственным словом, остановилась на основных целях и задачах проведения данной конференции, ожидаемых результатах.
Отмечалось, что субъекты предпринимательства играют важную роль в обеспечении экономического благополучия. Предприниматель является гарантией и опорой стабильности и развития как государства, так и гражданского общества.
Поэтому Узбекистан выдвинул инициативу проведения первой конференции женщин-предпринимателей и объединения представителей деловых кругов государств-членов ШОС, – сказала Председатель Сената Т.Нарбаева.
Отмечалось, что данная конференция является своеобразной площадкой для обсуждения вопросов активизации торгово-экономических и деловых связей между женщинами-предпринимателями государств-членов ШОС, расширения прав и возможностей женщин в осуществлении предпринимательской деятельности, взаимного обмена опытом анализа перспективных сфер бизнеса, а также организации и развития предпринимательства.
Подчеркивалось, что сегодня женщины составляют почти половину населения Узбекистана. Они трудятся на благо общества в различных сферах. Примечательно, что 45% занятого в республике населения – женщины. Доля женщин-предпринимателей в нашей стране составляет 39%.
В ходе конференции внимание акцентировано на проводимой в Узбекистане работе по повышению активности женщин в системе государственного управления, развитию женского предпринимательства, на достигнутых за последние годы результатах.
В целях поддержки развития предпринимательства во всех регионах нашей страны созданы центры предпринимательства. Только в 2021 году обучены профессиям более 53,8 тыс. женщин.
На развитие предпринимательства Государственным целевым фондом поддержки женщин и семьи выделено свыше 100,3 млрд сумов. Благодаря этим мерам 34,5 тыс. женщин нашей страны обеспечены работой.
В конференции приняли участие ведущие женщины государств-членов Шанхайской организации сотрудничества с докладами о проектах, реализуемых в сфере женского предпринимательства в их странах.